MacmacOS

Apple zaříznul 12palcový MacBook. Tedy alespoň prozatím

12palcový MacBook už u Applu nekoupíte


S uvedením nových MacBooků Air a Pro zaříznul Apple existenci jeho nejmenšího MacBooku. Není však vyloučeno, že 12palcový MacBook do portfolia ještě vrátí.

Nemůžeme se za to na Apple zlobit, ba možná naopak. Stažení 12palcového MacBooku z portfolia společnosti se zdá být logickým krokem. 12palcový MacBook měl sice několik prvenství, na druhou stranu se přece jen jednalo o poměrně zastaralý model (poslední jeho aktualizace proběhla v roce 2017), který tak nějak v nabídce společnosti už moc nedával smysl.

12palcový MacBook pohřbil aktualizovaný Air

Mohlo za to zejména představení nástupce MacBooku Air, kterého jsme se dočkali loni na podzim. Byl výkonnější, nabízel o palec větší úhlopříčku, byl osazen dvěma USB-C (Thunderbolt 3) porty a v neposlední řadě byl i levnější. Ztrácel prakticky jen na vyšší váze a tom, že disponoval aktivním chlazením, čili že mohl být při velkém výkonu hlučný. 12palcový MacBook je totiž chlazen pasivně, takže ať jej zatížíte jakkoli, nevydá ani hlásku.

Apple začal prodávat MacBook Air 2019. Je levnější a lepší

Pomyslný hřebíček do rakve tak zatloukla momentální aktualizace MacBooku Air, která jej ještě o 3 tisíce zlevnila. Pokud předtím nedával 12palcový MacBook moc smysl, tak nyní už by jej nedával skutečně vůbec. A Apple si byl toho vědom, takže sbohem a šáteček – v Apple Online Store již tento model nezakoupíte.

Komentář k budoucnosti

12palcový MacBook používám od roku 2016 a nemohu na jeho adresu říci jediné křivé slovo. Jeho úhlopříčka mě nikdy nelimitovala, naopak jsem ji spíše kvitoval, protože díky ní je tento stroj neuvěřitelně kompaktní. Vyšší výkon jsem pak, pro svou kancelářskou práci, nikdy nepotřeboval.

MacBook – 12 palců ve zlatě za ty prachy prostě stojí

Na druhou stranu je fakt, že kdybych si teď musel nový MacBook pořídit a na výběr měl mezi 12palcovým MacBookem, 13palcovým MacBookem Air a 13palcovým MacBookem Pro, jednoznačně sáhnu po Airu. A možná právě takto si možná odpověděli i v Applu.

 

Stažení z portfolia ale neznamená nutný konec zařízení. Tato modelová řada si nyní může dát jen oddych, aby ji společnost inovovala a za čas na trh zase vrátila. Např. v podobě 11palcové úhlopříčky displeje, nebo s osazením procesory s architekturou ARM.