Samsung po letech dolaďuje ohebné displeje i poptávku a pro Apple je to klíčové. První foldable iPhone tak může dorazit ve chvíli, kdy je technologie i trh připravenější než kdy dřív.
Ohebný iPhone zřejmě dorazí ve chvíli, kdy už nebude působit jako experiment pro pár nadšenců. Samsung totiž u své nové řady Galaxy Z Fold konečně vyřešil dvě největší slabiny skládacích telefonů zároveň: odolnost displeje a slabší zájem zákazníků.
Aktuální cenu produktu iPhone 17 Pro Max najdete na Alze.
Pro Apple je to zásadní posun. Firma roky čekala na moment, kdy bude možné nabídnout skládací telefon bez výrazné rýhy uprostřed a bez pocitu, že zákazník kupuje první generaci problému, ne hotový produkt. Pokud se potvrdí očekávání kolem iPhonu Ultra, Apple nepůjde na trh jako průkopník, ale jako výrobce, který si mohl vybrat mnohem bezpečnější okamžik.

Samsung ukázal, že skládací displej už není slepá ulička
První Galaxy Fold byl pro Samsung spíš varováním než triumfem. Křehký panel a problémy po uvedení na trh ukázaly, že skládací konstrukce tehdy nebyla připravená na běžné používání. Apple to podle všeho sledoval velmi pečlivě a raději nechal technologii dozrát, než aby riskoval podobný veřejný přešlap.
Teď je situace úplně jiná. Nový Galaxy Z Fold 8 má podle dostupných informací displej, na kterém je po rozložení rýha téměř neviditelná. To je pro skládací telefon víc než kosmetická drobnost. Právě viditelný ohyb uprostřed obrazovky dlouho odrazoval část zákazníků, kteří jinak o velký vnitřní displej stáli.
Pro Apple je to dobrá zpráva i z praktického důvodu: nemusí už přesvědčovat trh, že skládací formát vůbec dává smysl. Místo toho může navázat na už rozjetý segment a nabídnout vlastní verzi s důrazem na kvalitu zpracování, integraci do iOS a typicky silnější pocit „dokončeného“ produktu.
Pro první ohebný iPhone může být nejdůležitější poptávka
Technologie sama o sobě už očividně nestačí. Samsungu totiž nevzrostl zájem jen díky lepšímu panelu, ale i proto, že si lidé na skládací telefony postupně zvykli. Prodeje nové generace jsou podle dostupných údajů zhruba třikrát vyšší než u předchozího Foldu, což naznačuje, že trh konečně dospěl.
To je přesně okamžik, který Apple potřeboval. Kdyby přišel příliš brzy, musel by zákazníkům vysvětlovat drahý koncept, který by ještě působil nedotaženě. Teď má šanci vstoupit do segmentu ve chvíli, kdy je většina největších technických rizik pryč a první nadšenci už trh připravili.
Pokud se odhady potvrdí, iPhone Ultra by mohl už v první generaci získat výrazný podíl na trhu se skládacími telefony. Pro uživatele to znamená hlavně jediné: Apple pravděpodobně nepřinese první skládací iPhone jako pokus, ale jako produkt, který má ambici hned od začátku fungovat jako běžně použitelná alternativa k velkým modelům typu Pro Max.
Pokud vás téma zajímá víc, přečtěte si také iPhone Ultra je blíž, než se čekalo. Apple zároveň chystá brutální redesign modelů Pro a iPhone Ultra se rýsuje stále jasněji. Galaxy Z Fold8 odhalil širší displej i návrat Touch ID.
Podrobnosti přinesl také 9to5mac.

Chcete k tomu něco dodat? Napište krátce proč.