VSCO rozšiřuje své nástroje o Studio Pro, aplikaci pro profesionální fotografy a náročnější editaci. Novinka míří na rychlejší úpravy, sjednocení stylu i lepší návaznost na klientský workflow.
VSCO Studio Pro posouvá známou aplikaci z role jednoduchého editoru do mnohem ambicióznějšího nástroje pro profesionální fotografy. Novinka je už na iPhonu a později letos dorazí i na Mac, přičemž největší změnou je důraz na rychlé dávkové úpravy, přesnější práci se stylem a návaznost na celý zakázkový proces.
Studio Pro přidává dávkové úpravy i Style Match
Hlavní tahák je jasný: Studio Pro zvládne najednou upravit až 100 fotografií. Fotograf tak nemusí procházet snímek po snímku, ale může nasadit presety, filtry a další úpravy na celý výběr z jednoho focení. V praxi to znamená méně rutiny a výrazně rychlejší první průchod sadou snímků.
Výrazně zajímavější je také funkce Style Match, která analyzuje konkrétní obrázek a snaží se z něj znovu vytvořit barvy, tón i náladu pomocí vhodné kombinace nástrojů a presetů. Pro řadu fotografů je právě konzistentní vizuální styl tím, co odlišuje profesionální práci od běžného editačního chaosu.
VSCO tím jasně míří na tvůrce, kteří už nepotřebují jen rychle „vylepšit fotku“, ale chtějí mít pod kontrolou celou podobu série. To ocení hlavně lidé, kteří předávají klientovi ucelený výstup, kde musí jednotlivé snímky působit jednotně a bez rušivých rozdílů.
VSCO staví celý fotografický ekosystém
Studio Pro navazuje na širší balík nástrojů, který VSCO v poslední době skládá dohromady. Vedle editoru už nabízí také Workspace pro správu klientů, rezervací, smluv a faktur, dále Canvas pro plánování focení a moodboardy nebo Sites pro tvorbu portfolia bez nutnosti programování.
Právě tady je vidět hlavní změna proti tomu, jak VSCO většina uživatelů znala dřív. Nejde už jen o aplikaci na filtry a úpravy, ale o platformu, která chce pokrýt celý fotografický proces od přípravy zakázky až po předání hotové galerie. Pro freelancery to může znamenat méně přepínání mezi různými službami a méně času ztraceného administrativou.
Studio Pro je součástí tarifů Starter, Plus a Pro, ale zároveň se počítá i s novým plánem VSCO One, který má stát 499,99 dolaru ročně. Ten má spojit Studio Pro, Galleries, Workspace, Sites, AI Lab, Canvas, Capture i přístup ke komunitám a vzdělávacím materiálům pro fotografy. Pokud VSCO tenhle balík skutečně dotáhne v praxi, bude to pro mnohé tvůrce konkurence k roztroušeným kombinacím samostatných aplikací.
Na iPhonu je Studio Pro dostupné už teď, zatímco verze pro macOS dorazí později v tomto roce. Pro uživatele Applu je to důležité hlavně proto, že VSCO staví na mobilním workflow, ale současně počítá i s pohodlnější prací na Macu, kde se profesionální editace často dotahuje do finální podoby.
Pokud vás téma zajímá víc, přečtěte si také iOS 27 rozšiřuje aplikaci Fotky o AI úpravy kompozice a čištění snímků a DaVinci Resolve 21 přidává úpravy fotek a AI vyhledávání.
Podrobnosti přinesl také 9to5mac.



Chcete k tomu něco dodat? Napište krátce proč.