iPadOS 27 posouvá iPad hlavně přes Apple Intelligence, novou Siri a rychlejší systém. Jenže ne všechny funkce dorazí všude stejně, což české a evropské uživatele zasáhne nejvíc.
iPadOS 27 staví iPad do mnohem silnější role než dosud: přidává chytřejší Siri, nové AI funkce v aplikacích a zároveň zrychluje celý systém. Pro majitele iPadu je ale stejně důležité to, co přibývá, jako to, co v Evropě při startu chybí.
Siri, Apple Intelligence a chytrá práce s poznámkami
Největší posun přichází přes novou Siri s Apple Intelligence. Na iPadu umí pracovat s osobními daty, vyhledávat na webu, plnit úkoly v aplikacích i reagovat na obsah na obrazovce. Oproti starší Siri už nejde jen o jednoduché povely, ale o asistenta, který má konečně větší kontext a může být v praxi opravdu užitečný.
Velký smysl to dává hlavně na iPadu s Apple Pencil. Siri dokáže indexovat ručně psané poznámky, takže je lze vyhledávat stejně snadno jako text z klávesnice. Umí také poznámky shrnout, přepsat, opravit gramatiku nebo rovnou vygenerovat nový text. V aplikaci Notes se navíc objevuje i Image Wand, která dokáže z rychlého náčrtu vytvořit použitelné vizuální podklady.
Další novinkou je rozšíření Visual Intelligence na iPad. Stačí pořídit snímek obrazovky a prstem nebo Apple Pencil označit část, o které chcete vědět víc. iPad pak zvládne například rozpoznat rostliny, zvířata nebo spočítat výživové hodnoty jídla. V kombinaci s větší obrazovkou jde o funkci, která působí přirozeněji než na iPhonu a lépe zapadá do práce s dokumenty i obrázky.
Rychlejší systém, chytřejší Safari a limity pro Evropu
iPadOS 27 ale nestojí jen na AI. Apple přidal také zlepšení výkonu, která mají být znát při prohlížení webu, přenosu souborů, spouštění aplikací i v multitaskingu. To je přesně ten typ změny, který se neprodává na prvním místě, ale v běžném používání udělá z iPadu pocitově výrazně svižnější zařízení.
Prakticky to ocení hlavně lidé, kteří iPad používají jako pracovní nástroj. Nové možnosti v Safari mají automaticky seskupovat panely a Apple zároveň přidává AI funkci pro vytváření vlastních rozšíření. V aplikaci Zkratky lze navíc nechat systém generovat automatizace podle popisu, což může pomoci třeba při přepínání chování oken podle toho, jestli je připojená klávesnice, nebo ne.
Je tu ale zásadní háček: Siri AI a Apple Intelligence na iPadu vyžadují iPad s čipem M-series nebo iPad mini s A17 Pro. Navíc v EU při startu nebudou tyto funkce dostupné a neobjeví se ani v Číně. Starší iPady sice o chytrou Siri přijdou, ale dostanou výkonové optimalizace, takže by měly být na iPadOS 27 rychlejší než na iPadOS 26. Právě to je pro mnoho majitelů starších modelů nejlepší zpráva z celé prezentace.
Podrobnosti přinesl také Macrumors.
Chcete k tomu něco dodat? Napište krátce proč.