Aplikace a Hry

3 aplikace pro levnější zahraniční platby


Pokud jste v minulosti odesílali zahraniční platby jako SEPA platbu, platili kartou na zahraničních e-shopech nebo vybírali hotovost z bankomatu v cizině, pak jste pravděpodobně vaší bance zaplatili vyšší poplatky, než jste si sami přáli.

Klienti bank zpravidla přeplatí na jednorázových poplatcích, které jsou až několik stovek korun za zahraniční transakci a další peníze si banky strhnou na nevýhodném kurzu. V tomto článku se podíváme na 3 zajímavé aplikace, které dovedou ušetřit i přes 85 % z bankovních poplatků. Tyto služby se v poslední době stávají stále více populární po celém světě a nabízí spoustu benefitů o kterých si mohou banky zatím nechat jenom zdát.

 

Revolut – kolem světa s jedinou kartou?

První z aplikací je Revolut. Jedná se o multiměnovou peněženku, kterou si může uživatel zdarma nabít kartou v českých korunách. Peníze je možné okamžitě a bez poplatků převádět do 24 měn za velmi výhodné mezibankovní sazby, které jsou nabízeny v reálném čase. K některým měnám lze také zřídit samostatný, unikátní IBAN a každá z těchto měn se pak chová jako jednoduchý bankovní účet s možností nezávisle přijímat i odesílat peníze.

Po nabití účtu minimální částkou 300 Kč si lze za 99 Kč objednat přidruženou debetní kartu, která bude při utrácení automaticky čerpat z nejvýhodnější možné měny. S kartou lze vybírat peníze z bankomatů zdarma po celém světě, ale pouze do částky 200 liber měsíčně (či ekvivalentu v jiné měně). Výběr nad limit je následně zpoplatněn 2 %.

Aplikace veškeré transakce ukládá do statistik a každý měsíc tak vidíte přehledné reporty.

Revolut umí pomocí funkce vault peníze také spořit. Veškeré platby kartou zaokrouhluje a drobné čásky zasílá automaticky do trezoru, kde si můžete nastavit limit a cíl spoření. Skvělou funkcí na cesty je také možnost rozdělit náklady mezi více kamarádů.

 

Premiové členství

Výčet funkcí tím ani zdaleka nekončí. Revolut však další zajímavé funkce zahrnul do placeného balíčku. Cena tohoto premium účtu je 174,99 Kč měsíčně a jeho součástí jsou:

  • Turbo transakce – platba dojde ke konečnému příjemci do 24 hodin. Ve free účtu je tento typ transakce zpoplatněn částkou 140 Kč.
  • Zdravotní pojištění v ceně – vhodné pro časté cestovatele či digitální nomády
  • Práce se základními kryptoměnami – Podobně jako měny, lze základní kryptoměny v reálném čase směňovat za peníze a naopak.
  • Limit pro výběr bankomatu zdarma je navýšen na 400 liber měsíčně.
  • Virtuální platební karty na jedno použití (pokud se obáváte o svou bezpečnost)
  • Prioritní podpora 24/7

 

Shrnutí

Revolut je vynikající aplikace, která dovede ušetřit nemalé peníze cestovatelům i lidem, kteří nakupují na zahraničních e-shopech. Základní členství je zdarma a uživatel platí jen za nadstandardní operace (převody o víkendech 0,5 – 2 %, výběr z bankomatu nad limit 2 %, 99 Kč zaslání karty).

Při využití běžné banky přitom poplatky za zahraniční transakci a nevýhodné kurzy tvoří i 5% z hodnoty transakce. Při rozumném užívání služby Revolut lze poplatkovou zátěž snížit až na nulu. To jsou například tisíce korun, které lze ušetřit za jedinou dovolenou a u některých uživatelů, kteří využívají zahraniční transakce četněji lze jít s úsporou až na desetitisíce korun ročně. Nevýhodou Revolut jsou nízké limity pro výběr z bankomatu a chybějící desktopové rozhraní. Vše lze zatím ovládat výhradně skrze telefon.

icon
Revolut - Beyond BankingRevolut LtdFinanceZdarmaStáhnout

Pokud vás služba zaujala, více informací (+ odkaz na pořízení karty zdarma) naleznete v recenzi aplikace Revolut.

 

TransferWise – komplexní systém pro zahraničí platby

Portál s přidruženou aplikací TransferWise vznikl už v roce 2011. Myšlenka je podobná jako u portálu Revolut, nicméně fungování obou služeb je rozdílné.

TransferWise funguje na principu P2P plateb. Systém má v každé zemi bankovní účet na který sbírá příchozí transakce od místních uživatelů a následně je odesílá na místo určení. Peníze však zůstávají na místě a odesílají se pouze informace. Pokud chceme zaslat 10 000 Kč do USA, vložíme tuto částku na sběrný účet v ČR a následně zaplatíme penězi jiných lidí v zemi příjemce. Náš vklad pak použijí další uživatelé s konečným příjemcem v ČR. Žádná z částek tak nikdy reálně neopustí svou mateřskou zemi.

Kromě aplikace na telefon nabízí portál i plnohodnotné rozhraní na desktopu. Na jedno kliknutí lze zdarma založit účty v USD, EUR, AUD a GBP, kterým bude přiřazeno samostatné číslo a lze skrze ně peníze přijímat i odesílat. Součástí účtu je i přidružená debetní karta.

Díky P2P síti TransferWise odesílá transakce levněji a rychleji. SEPA platba, která v základu bankám trvá 3 dny je tu provedena i o 1 den rychleji. Při správném načasování a nabití účtu kartou lze mít ve většině případů peníze u konečného příjemce do druhého dne. Platby do Velké Británie jsou pak ještě o úroveň rychlejší – dle mých zkušeností byly připsány i do 12 hodin od odeslání.

 

Nevýhodou jsou poplatky za konverze

Užívání aplikace je podobně jako u Revolut zdarma. Platí se však za konverzi do jiné měny, přičemž poplatky se pro měnové páry různí. Pro převod CZK do ostatních měn je poplatek většinou 0,7 % nad středový kurz. Poplatek je však ve většině případů férový a jedná se o plnohodnotnou náhradu za drahé banky.

 

Shrnutí

TransferWise je skvělou alternativou pro uživatele, kteří ve velké míře pracují s PC. Desktopové rozhraní nabízí nesrovnatelně vyšší komfort i přehlednost při odesílání plateb a aplikaci s kartou pak oceníte zejména na cestách.

icon
TransferWise Money TransferTransferWise LTDFinanceZdarmaStáhnout

Více informací, recenzi a osobní zkušenosti pak naleznete v článcích o TransferWise.

 

CurrencyFair – spolehlivý převod vysokých transakcí

CurrencyFair není tak komplexní jako předchozí portály. Nedisponuje debetní kartou ani tak rozsáhlými funkcemi. Své kvality má však ve vysoké důvěryhodnosti, skvělé podpoře a dobrém uživatelském hodnocení, které je nejvyšší z uvedené trojice.

CurrencyFair disponuje kvalitním mobilním i desktopovým rozhraním. Z hlediska poplatků vychází pro vysoké transakce lépe, než TransferWise a slouží pouze pro přímou náhradu SEPA a SWIFT plateb. Z hlediska poplatků uživatel dostane středový kurz navýšený o fixní poplatek 3 eura + 0,4 %.

Mezi zajímavé funkce patří možnost automatického směňování při předem navoleném kurzu a možnost zasílat na cílový účet pravidelné transakce, což se může hodit například při platbách za pravidelné členství či investování.

icon
CurrencyFair Money TransferCurrencyFair LimitedFinanceZdarmaStáhnout

 

Závěr

Společným jmenovatelem zmíněných aplikací je, že dovedou ušetřit nemalé peníze a patří mezi inovace, které může využít téměř každý. To do jaké míry jsou jednotlivé služby oproti bankám výhodné lze otestovat skrze interní kalkulačky, které lze dohledat na webu každé aplikace.

Zároveň se jedná o služby, které nejsou nijak zvlášť masově známé a na své rozsáhlejší využití teprve čekají. TransferWise využívá 3 miliony uživatelů po celém světě a maximálně desetitisíce lidí u nás, což zatím není nijak závratně vysoké číslo, na to jaký potenciál se uvnitř těchto platforem skrývá. Snad je to i proto, že aplikace stále nejsou dostupné v českém jazyce a je potřeba alespoň v základní úrovni ovládat angličtinu.

Tyto služby umí oproti bankám ušetřit i položky v řádu několika stokorun. Spousta lidí, nad podobnou úsporou mávne rukou. Zvyk je však železná košile a pokud se zmíněné aplikace naučíte správně využívat, snížené poplatky udělají v dlouhodobém horizontu zajímavý rozdíl.