Příslušenství

RODE VideoMic Me-L je skvělý externí mikrofon s lightning konektorem pro iPhone


Externí mikrofon RODE VideoMic Me-L s lightning konektorem výrazně zlepšuje kvalitu nahrávaného zvuku z iPhonu. V naší recenzi si vysloužil skvělé hodnocení.

Nahrávaný zvuk z telefonů není nic moc. Apple sice v nových iPhonech zlepšil kvalitu audio záznamu a nabízí stereo nahrávky, ale pořád se jedná jen o interní mikrofon a tím nikdy nikoho nenadchnete. Pokud tak chcete pořídit samotný audio záznam nebo rovnou video s kvalitním zvukem, musíte se poohlédnout po externím mikrofonu. RODE VideoMic Me-L je malý, kvalitní a cenově přijatelný mikrofon s lightning konektorem, kterým zvednete kvalitu minimálně o jednu úroveň výše.

Hlavním problémem interního mikrofonu v iPhonu je nahrávání veškerého zvuku okolí. Nedokáže přesně určit, který zvuk chcete zachytit a například vaše mluvené slovo se v hlučném prostředí bude ztrácet a zanikat. Navíc novější iPhony využívají k nahrávání hned několik mikrofonů, které se nacházejí po celém zařízení, takže těžko určíte, který má nahrávat a který ne. Není možné některý zakázat.

 

V balení je i protivětrný kryt

Na tak malý mikrofon dostanete velkou krabičku. A to proto, že k němu výrobce přibalil i praktický držák. Ten poslouží pro lepší zafixování mikrofonu na iPhonu. Jde nasadit dost ztuha, takže často se vám nebude chtít ho neustále nasazovat. I proto jsem ho na mikrofonu nechal a po nasazení ho jen vždy dotáhnu.

Užitečný je i protivětrný filtr. Je to chlupatý chomáč s otvorem pro nasazení na mikrofon a slouží jako obranář proti silnějšímu větru. Při nahrávání venku ho jistě oceníte. Smířit se musíte s o něco tišší nahrávkou, ale není to nic, co by nešlo později zesílit.

 

Jaký dokáže RODE VideoMic Me-L nahrát zvuk?

Byl jsem hodně zvědavý, o kolik bude zvuková nahrávka s externím mikrofonem lepší. Pokud bych to měl k něčemu přirovnat, tak je to jako kdybyste si pouštěli hudební skladbu přímo z iPhonu a pak jste si ji pustili z kvalitního bezdrátového reproduktoru. Prostě ten zvuk nahraný přímo iPhonem hrozně tahá za uši.

Nahrávka z hlučného prostředí je daleko kvalitnější než z interního mikrofonu a není slyšet hluk z okolí. Tady RODE VideoMic Me-L nejvíce překvapil a předvedl, proč se vyplatí.

Pro představu jsem pořídil dvě audio stopy. První jsem nahrával na iPhone XR, který společně s iPhony Xs a Xs Max podporuje stereo nahrávání a je tak nyní nejlepším iPhonem pro tyto účely. Nejdříve uslyšíte můj hlas ze zhruba metrové dálky, pak hudební skladbu z téže vzdálenosti a poslední sekce je věnovaná pořízení nahrávky hlasu v hlučném prostředí.

Pak jsem nahrál stejný slet zvuků na externí mikrofon RODE VideoMic Me-L. Je slyšet, že kvalita mluveného slova je daleko lepší a čistší. Není tolik slyšet okolí a zvuk je příjemnější. Při přehrávání skladby zase takový rozdíl není, ale podle mě je toto nejméně pravděpodobná varianta. Pořizovat nahrávku přehrávané skladby moc často dělat nebudete. Nejvíce ale RODE exceluje při zachycení hlasu v hlučném prostředí. Dokázal totiž oddělit okolí od mluveného slova a to je oproti předchozí nahrávce daleko srozumitelnější.

 

Připojte ho jak chcete a píchněte do něj ještě sluchátka

Teď už víte, o kolik je nahrávka lepší. Neméně důležité jsou ale i další funkce mikrofonu, které vás potěší a ušetří zbytečnou práci. Díky lightning konektoru, do kterého mikrofon zastrčíte a automaticky se nahrávka začne pořizovat díky němu (nepotřebujete žádnou dodatečnou aplikaci), můžete mikrofon připojit jakou stranou chcete. Mířit tak může vždy na vás, ať už natáčíte přední nebo zadní kamerou.

Na druhém konci malého tubusu je 3,5mm jack konektor. Ano, ten, který Apple od iPhonu 7 už přestal do svých telefonů dávat. Poslouží výborně pro monitoring nahrávaného zvuku, takže stačí jen zasunout sluchátka a poslouchat, co se nahrává.


RODE Microphones LLC

Australská společnost se sídlem v Sydney vyrábí mikrofony a s nimi související příslušenství a software. Produkty se využívají pro nahrávání zvuku i ve studiích a slouží i profesionálním uživatelům. Výrobky získaly řadu ocenění nejen za svoje hlavní schopnosti, ale i pro svůj design.

Zdroj: Wikipedia.org


Koupit nebo nekoupit?

Kdybych měl hledat nějaké negativum, musel bych se hodně snažit. Možná bych si dokázal představit, že v balení budete mít ještě nějaký pytlík na přenášení, protože připojený mikrofon hodně vyčuhuje a telefon s ním do kapsy určitě nedáte.

A když se budu vážně hodně snažit, hůře se s ním iPhone ovládá. Ať už máte starší model s Home buttonem nebo novější s Face ID, potřebujete tlačítko plochy stisknout, nebo zavřít aplikaci tažením prstu z dolního okraje nahoru. A tam najednou není tolik místa.

Ale tím veškeré moje výtky hasnou a jestli potřebujete kvalitnější nahrávky z iPhonu, je to jasná volba. Svoji cenou vás rozhodně nezruinuje a značka Rode dává jistotu, že zvuk bude opravdu kvalitní.

 

Soutěž o jeden mikrofon RODE VideoMic Me-L

Prodejce DISK Multimedia, s.r.o., který je i oficiálním distributorem RODE produktů pro Českou republiku, nám poskytl jeden mikrofon RODE VideoMic Me-L do soutěže. Stačí odpovědět na jednoduchou otázku a budete do ní zařazeni. Plné znění podmínek soutěže je na této stránce.

[box type=”success” ]

  • Rapidně vyšší kvalita nahrávek oproti internímu mikrofonu
  • Oboustranné připojení díky lightning konektoru
  • Monitoring nahrávání 3,5mm jack konektorem

[/box]

[box type=”error” ]

  • Hodil by se pytlík na přenášení

[/box]

Za poskytnutí produktu děkujeme společnosti DISK Multimedia, s.r.o.

Název: Externí mikrofon pro iPhone RODE VideoMic Me-L

Cena: 2 090 Kč

Parametry: frekvenční rozsah: 20 Hz – 20 kHz, maximální hodnota SPL: 115 dB, poměr S/N: 74,5 dB, připojení: Lightning, 3,5mm TRS, výstup: 3,5mm TRS jack

Kompatibilita: iOS zařízení s lightning konektorem, iOS 11 a vyšší

Rozměry: výška: 73,5 mm; šířka: 20,2 mm, hloubka: 25,7 mm; hmotnost: 28 g (hmotnost balení 143 g)

banner ICA 2 2 - RODE VideoMic Me-L je skvělý externí mikrofon s lightning konektorem pro iPhone