Příslušenství

Qi nabíjecí podložky AirPower se možná dočkáme už v září


Po měsících testování a zkoušení se konečně zdá, že se dočkáme spuštění prodeje Qi nabíjecí podložky Applu AirPower. S největší pravděpodobností se začne prodávat v září spolu s novými iPhony.

Za údajným zdržením distribuce nabíjecí podložky Applu pojmenované AirPower prý stojí technické překážky. Podle zdrojů obeznámených s problematikou citovanou společností Bloomberg, se inženýři společnosti Apple také zabývají chybami ve firmwaru, které celý proces uvedení na trh zdržují.

Apple přitom podložku AirPower představil již v září loňského roku, spolu s iPhony 8 a iPhonem X. Pokud se tedy dostane na trh s uvedením nových modelů tohoto telefonu, bude to celý rok poté, kdy jsme se o ní prvně dozvěděli. A to je pořádně dlouhá doba čekání. Ostatně stejně dlouho se čeká i na pouzdro pro sluchátka AirPods, které mu umožní bezdrátové nabíjení.

Apple však chtěl produkt uvést na trh již v červnu. Jeho testování zaměstnanci společnosti však odhalilo problémy s přehříváním, které začátek prodeje posouvají na nejbližší možný termín, tedy září 2018. S novými iPhony by se to i přímo nabízelo. jistě totiž všechny nové modely bezdrátové nabíjení umožní. Začíná se totiž i spekulovat o tom, že by mohl Apple ze svých zařízení odstranit jeho obligátní Lightning konektor a žádným jiným (USB-C) jej nenahrazoval.

 

Qi (standard bezdrátového nabíjení)

Qi je standard pro bezdrátové nabíjení pomocí elektrické indukce vyvinutý sdružením výrobců „Wireless Power Consortium“. Systém Qi se skládá z napájecí podložky (zabudované například v nočním stolku) a kompatibilního přenosného zařízení, je schopen indukčně přenášet elektrickou energii až na vzdálenost 4 cm.

Apple

Systém je založen na elektromagnetické indukci mezi dvěma plošnými cívkami. Systém Qi se skládá ze dvou zařízení: z nabíjecí podložky, do níž je přiveden elektrický proud a která pomocí své vestavěné cívky v okolním vzduchu vytváří proměnné magnetické pole, a dobíjeného zařízení, v jehož cívce se sekundárně opět indukuje střídavý elektrický proud. Nabíjené přenosné zařízení si ho usměrňuje a tuto přenesenou energii ukládá do svého akumulátoru.

Qi systém dále zahrnuje i komunikační a kontrolní mechanismy. Dobíjecí základna zjišťuje, zda je v dosahu nějaké odběrné zařízení, to jak na základě odebíraného toku energie, zde indukčního výkonu, tak i datovou komunikací s dobíjenými zařízeními, a podle situace přizpůsobuje intenzitu svého indukčního pole. V praxi to znamená, že pokud je nabíjený přístroj již nabitý, a energii už neodebírá, nebo v dosahu nabíječky žádné odběrné zařízení není, její systém to rozpozná a sníží svůj výkon na minimum, aby ušetřil elektrickou energii. Podobně i nabíjená zařízení kontrolují stav svého nabití a mohou být schopna si dobíjecí základně proaktivně říci o změny přísunu energie, o změny budícího pole.

Zdroj: AppleInsider, Wikipedie