Apple Watch

První generace Apple Watch nebude podporovat watchOS 5. Co teď s hodinkami za půl milionu?


Včera, v pondělí 4. června, proběhla úvodní keynote ke konferenci Applu WWDC 2018. Na ní byl, mimo jiné, představen i nový operační systém pro Apple Watch watchOS 5. Smutná zpráva pro všechny uživatele první generace je, že jím nebude podporována.

WatchOS 5 bude jako bezplatná aktualizace dostupný pro Apple Watch Series 1, Series 2 a Series 3. Do první generace hodinek, často označované jako Series 0, si tento nejnovější operační systém nainstalovat moci nebudete. Znamená to jediné – tyto chytré hodinky se již nedočkají žádných novinek ani jiných vylepšení.

První generace Apple Watch byla představena v roce 2015. K nám se sice dostaly až o něco později, ale první majitelé si plné podpory ze strany Applu mohli užívat na tři a půl roku. Jejich aktuální systém je však ten poslední, který na nich bude dostupný. WatchOS 5, který bude široké veřejnosti dostupný na podzim tohoto roku, tak již do nich nenainstalujete.

Zákazníci, kteří investovali do základní hliníkové varianty tak příliš netratí. Přece jen tři a půl roku je pro danou elektroniku dostatečná životnost. Telefony jistě měníte častěji. Do nových hodinek tak s chutí dají své finance znovu. Ti, kteří si zakoupili variantu s ocelovým pouzdrem si však již mohou trochu drbat hlavu. Horší je to s těmi, kteří si koupili exkluzivní zlatou edici, jejíž cena se pohybovala kolem půl milionu korun.

Kam s nimi?

Nyní se tak ukazuje, jak je podobná elektronika jen spotřební zboží. S postupem času tak „nultou“ generaci budete moci používat pouze jako zobrazovač času – tedy hodinky. Když však do nich investujete na 500 tisíc Kč, není to přece jen málo? Hodinky osvědčených značek jsou šperk, který vydrží stejně funkční po desítky let. Hodnota jim navíc postupem času stoupá a to i když umí zobrazovat jen ten čas a maximálně poskytnou datumovku a stopky. Kdo si ale nyní koupí bazarové zlaté nulté Apple Watch? I byť jen za polovinu pořizovací ceny? Nejspíš nikdo.

Apple tím ukázal jasný směr, kterým by se neměl nikdo vydávat. Dělat z takto prémiových materiálů spotřební elektroniku, je jasné hýření s nerostným bohatstvím. Takové hodinky jsou teď dobré akorát tak rozebrat, jejich pouzdro roztavit a takto získaný materiál použít jinde. Samozřejmě cena takto vydobytého materiálu je oproti původní pořizující ceně hodinek mizivá. Ropným magnátům, šejkům a dětem zbohatlíků to možná ale bude i jedno. Ty tři roky jim jistě dodali na prestiži v tom, že se mohly mezi svými chlubit zlatými hodinkami od samotného Applu.

Jaký je váš názor na tuto situaci? Napište nám jej do komentářů pod článkem.

Zdroj: 9to5mac.com