Aplikace a HryiOSiPadiPhonemacOS

Přístupnost Applu nezná mezí. Sociální síť Instagram se otvírá nevidomým


Populární obrázková sociální síť Instagram bourá bariéry. Fotografie si v ní mohou prohlížet i nevidomí lidé. A to úplně bez zábran.

K práci s chytrým telefonem používají zrakově handicapovaní lidé takzvaný odečítač obrazovky. Ten vyčítá hlasovým výstupem vše, po čem se pohybuje kurzor a to základního ovládání celého zařízení až po pokročilejší funkce. V Applu jde o VoiceOver. Tento odečítač zvládá řadu věcí kromě jediného. Rozpoznávání fotografií. Obrazové materiály není možné lehce vyčíst jako standardní popisky nebo texty. I to je ovšem minulostí, alespoň co se příspěvků v Instagramu.

Instagram jde proti YouTube s IGTV (Instagram TV)

 

Začal s tím Facebook

Při jedné z nedávných aktualizací Facebooku na iOS, se objevila zajímavá novinka. Odečítač VoiceOver se vůbec poprvé pokusil samovolně vytvořit textové popisky publikovaných fotografií. Tento neuvěřitelný pokrok jsem musel ihned vyzkoušet a osobně mě velice překvapil. Popisky tvořené na základě nějakého scriptu v aplikaci propojené s odečítačem, se do jisté míry skutečně shodují se zobrazovanou fotkou.

Facebook Lite se chystá na iOS. Konečně

Aktivujte VoiceOver. Postavte kurzor na jakoukoli fotku v aplikaci Facebook a poslouchejte. Pár slovy vám bude fotografie popsána. Můžete se dovědět např. to, že se na snímku nachází strom, oceán, příroda, voda, dva lidé stojící se a smějící se. Není to sice nic moc, ale určitou představu o fotce si tím jistě uděláte.

 

Sociální síť Instagram zabodovala

Ještě donedávna byla obrázková sociální síť Instagram pro nevidomé uživatele vcelku zapovězená. To samozřejmě proto, že se věnuje především publikování a sdílení fotografií. Nikdo tedy nečekal, že začne cílit i na zrakově znevýhodněné osoby. Přístupnost byla též katastrofální, a i když jste si nemohli bez zraku prohlížet fotografie, Instagram se nedal s odečítačem vůbec ovládat. To se ovšem definitivně změnilo před pár týdny. Uživatelské rozhraní začalo být přístupnější, s VoiceOverem lze už procházet příspěvky, publikovat a dokonce i prohlížet fotografie.

Sociální síť Instagram

Došlo k implementaci stejné funkce jako u Facebooku. Na základě určitého scriptu a pravděpodobně i umělé inteligence, odečítač rozpoznává fotografie a tvoří k nim stručné popisky o několika slovech. Kromě toho Instagram šel ještě dál a všem uživatelům publikující fotky umožňuje opatřit fotografii vlastním popiskem. Ten nahradí strojovou verzi. Protože si ho píšete sami, bývá mnohdy přesnější a kvalitnější.

Ani sociální síť Twitter nezůstává pozadu. Ta už delší dobu umožňuje svým uživatelům právě tvorbu vlastních textových popisků k publikovaným fotkám. Strojové rozpoznání jak je tomu u Instagramu a Facebooku, ovšem postrádá.

A závěrem se hodí zmínit to nejdůležitější. Rozpoznávání fotografií a tvorba jejich textové podoby pro nevidomé, funguje dosud jen v rámci Apple produktů.

icon
InstagramInstagram, Inc.Photo & VideoZdarmaStáhnout