iPhone

Mobilní 5G sítě spouští lavinu přehnaných slibů


Mobilní 5G sítě jsou teprve testovány a mnozí operátoři už tvrdí, jak dokáží nahradit pevný internet doma. Apple mezitím nemá ani 5G modem pro iPhone.

Svět se pomalu ale jistě chystá na mobilní sítě páté generace označované jednoduše zkratkou 5G. Ty jsou přímými nástupci současné technologie 4G / LTE a mají přinést výrazné vylepšení rychlosti přenosu dat.

Mnohé země zejména v západní Evropě a Spojených státech už mají vydražené kmitočty a operátoři chystají výstavbu. Značná část dokonce testuje 5G už v malém rozsahu ve vybraných lokalitách. Jak je však zvykem, Česká republika teprve aukci volných kmitočtů připravuje a vzhledem k naší velké trojce nedáváme brzkému příchodu 5G moc naději.

LTE iPhone Xs zvládá daleko rychleji než předchozí generace

O to méně nás bude mrzet, že Apple dosud nemá vhodného výrobce 5G modemu do iPhone. V letošních modelech přešel kompletně od primárního dodavatele Qualcomm ke konkurenčnímu Intelu. V určité míře už ostatně používal modemy Intelu u loňských modelů.

Jenže zatímco Qualcomm už má 5G modemy připravené, Intel si technologii teprve osahává. Návrat ke Qualcommu se jeví jako nepravděpodobný i díky rozběhnuté soudní při, která zatím nemá konce. Ačkoli tedy většina vlajkových lodí s Android OS bude už letos podporovat 5G, ale pravděpodobně přijde s podporou až v roce 2020.

Jako uživatelé Apple produktů můžeme tedy z povzdáli sledovat celou kampaň, která se rozjíždí zejména v USA, ale i v Evropě. Mobilní operátoři slibují rychlosti přesahující 1 Gbps a troufale označují 5G sítě jako konec pevného internetu.

5G sítě anebo kabelový internet

5G sítě nebo pevný internet?

Do boje však vytáhla i asociace NCTA, sdružující poskytovatele kabelového připojení k internetu a televizi. Ti nově předvedli vizi 10 Gb internetu do každé domácnosti. Slibují novou infrastrukturu páteřní sítě a pokrytí metropolí a velkých měst už v roce 2020. Odvážnější slogany hovoří dokonce o dostupnosti „národního pokrytí“.

Technicky vzato však upozorňuje server The Verge, že každá z technologií má své limity. A hojně propagované 5G bude narážet zejména na fyzikální dosah rádiových vln. Čím vyšší frekvence, tím menší vzdálenost a 5G se tak v podstatě blíží spíše Wi-Fi než rozsahu současných 4G sítí.

Skutečná rychlost se tak bude určitě lišit od marketingových frází. Podobně jako mohou zůstat vize na papíře ohledně dostupného 10 Gb pevného internetu.

Zdroj: 9to5Mac