Mac

MacBook Air 2018 – vyplatí se a pro koho je vlastně určen?


MacBook Air 2018 je pokračovatelem legendárního MacBooku Air. Dostal moderní výbavu, pár barev navíc a vzrostla cena. Vyplatí se ho koupit?

Mezi největší novinky nového MacBooku Air patří displej s Retina rozlišením, 2 USB-C porty, vylepšená klávesnice po vzoru nejnovějších MacBooků Pro, senzor Touch ID, čip Apple T2 a pasivní větrání. Pořídit lze ve třech barevných variantách, stejně jako 12palcový MacBook a cena modelu s 128GB SSD je 36 tisíc korun.

Apple představil nástupce MacBooku Air. Jaký je a co umí?

 

Velikost a rozlišení obrazovky

Apple nemohl udělat nic jiného, než obdařit novinku Retina displejem. Ten nabízí rozlišení 2560 x 1600 px, což činí jemnost rozlišení 227 ppi. Je tak navlas stejné jako u 13palcového MacBooku Pro. A díky Bohu za něj! Pokud jednou takový displej uvidíte, těžko se budete vracet. Předchozí MacBook Air pro vás už bude opravdu starou vykopávkou.

MacBook Air 2018 Retina

V porovnání s 12palcovým MacBookem je 13palcová obrazovka rozhodně výhodnější a přitom stále zachovává výtečnou přenositelnost. Apple dokázal snížit hmotnost MacBooku Air z 1,35 kg na 1,25 a přiblížil se právě 12palcovému MacBooku. Ten je těžký jen 0,92 kg.

 

2 USB-C/Thunderbolt 3 porty

Opět další logický krok a i když by těch portů mohlo být ještě více, dva jsou lepší než jeden. V jednom může být zastrčená nabíječka a v druhém připojené libovolné zařízení jako třeba fotoaparát, mikrofon a další. USB-C je budoucnost a i tím, že Apple nedávno vybavil nejnovější iPady Pro tímto konektorem, tak urychlil jejich adaptaci.

MacBook Air 2018 USB-C

Ještě lepší by bylo, kdyby i v krabici s MacBookem byl adaptér na klasické USB. Takto je uživatel odkázaný na dokoupení nebo rovnou pořízení USB-C hubu. Co si budeme říkat, pořád totiž monitory a další příslušenství v takové míře USB-C konektory nedisponují.

 

Apple T2 a Touch ID

Zabezpečení je velmi důležité, ale většina uživatelů na to moc nehledí. Jiná situace je ale ve firemní sféře, kde každý pracovní stroj prochází schválením a ověřením, zda vůbec může být používaný na podnikové síti. Když už máte to štěstí, že ve firmě tolerují Macy, s novým MacBookem Air si budete rozumět.

Čip Apple T2 je něčím, co budou IT manažeři milovat. Umí toho opravdu hodně a v rámci zabezpečení se postará o zašifrování disku, které je naprosto neprůstřelné. Dokud totiž nezadáte přístupové heslo, disk zůstává zašifrovaný. A platí to i v případě, když je vyjmut ze zařízení. Zloděj tak odcizením data nezíská. Další užitečnou funkcí je vypnutí mikrofonu, když zaklapnete víko počítače. Odposlouchávání tedy také nehrozí.

MacBook Air 2018 Touch ID

A pak je tu staré dobré Touch ID, které stále dává u MacBooku větší smysl, než Face ID. Osobně si právě tuto funkci v mém MacBooku Pro nemohu vynachválit a jsem rád, že při každém otevření nemusím vyťukávat heslo, ale jen přiložím prst.

 

Nový MacBook Air je tady a s ním i první unboxing videa

 

Vyplatí se koupit MacBook Air 2018?

Pokud uvažujete o koupi nového MacBooku, tak neprohloupíte v žádném případě. Ať už jste student a potřebujete počítač často přenášet, nebo zaměstnanec ve firmě, která vyžaduje maximální bezpečnost. Překážkou tak může být cena. MacBook Air 13 palců totiž není levný stroj a v porovnání s MacBookem Pro nevychází zase tak výhodně. Ten totiž začíná na 40 000 Kč, takže je jen o 4 tisíce korun dražší. Poskytuje vyšší výkon a v mnoha ohledech je minimálně srovnatelný. Obě tyto základní varianty nabízejí 128GB SSD úložiště a 8GB operační pamět.

MacBook Air 2018 cena tak zřejmě rozhodne o osudu nového MacBooku, ale když na ni nebudete až tak hledět, je to poměrně jasná volba.

Zdroj: 9to5mac.com