Jak prodloužit výdrž baterie na iPhonu i jiných zařízeních?

Po nějaké té době používání jakéhokoli zařízení, které je závislé na baterii, se akumulátor opotřebovává. Jak prodloužit výdrž baterie? Přinášíme pár tipů.

 

Provozní teplota

Provozní teplota, ve které bychom měli telefon či tablet používat by měla být v rozmezí 0-35°. Každého z nás pravděpodobně potká situace, kdy venku například mrzne, nebo je tropické počasí a baterii tak v tomto rozmezí nelze udržet. To samozřejmě nevadí, ale počítejte s tím, že akumulátor se může rychleji vybíjet a obecně více opotřebovávat.

Jak prodloužit výdrž baterie

 

Nabíjecí cyklus

Každý iPhone, iPad nebo také Macbook by měl vydržet něco kolem 1 000 nabíjecích cyklů se „zárukou“ toho, že kapacita baterie neklesne pod 80 %. A nyní k tomu, jak se počítá cyklus: 1 nabíjecí cyklus znamená, že baterii vybijete ze 100 % na 0 %. Pokud například vybijete baterii ze 100% na 50%, poté ji nabijete a opět ji vybijete ze 100% na 50%, je to jeden nabíjecí cyklus.

Pro systémy iOS i macOS existuje mnoho aplikací, které vám ukáží přesný počet nabíjecích cyklů, které má vaše zařízení za sebou.

Jak prodloužit výdrž baterie

 

Přebíjení baterie v nabíječce

Ještě před pár lety koloval mezi lidmi mýtus, že pokud je zařízení nabité na 100 % a je stále v nabíječce, tak se baterie přebíjí a akumulátoru se tak škodí. To naštěstí neplatí v případech produktů značky Apple. Každé zařízení s logem nakousnutého jablka má v sobě zabudovanou speciální řídící jednotku, která si s tímto problémem poradí.

Jakmile je zařízení nabito na 100 % a je stále v nabíječce, tak se energie bere právě z nabíječky. Ihned jak zařízení vypojíte, tak se zdroj energie přepne na baterii.

 

Nabíjení bez obalu

Pokud chcete své zařízení nabíjet co nejefektivněji, vyndejte ho z pouzdra či jakéhokoli jiného obalu. Zabráníte tím tak přehřívání a lepší cirkulaci vzduchu bezprostředně kolem přístroje.

 

Používejte originální nabíječky

Originální nabíječky jsou zárukou toho, že vám nabíječka iPhone či iPad nezniční. Samozřejmě se to teoreticky stát může, ale riziko je podstatně menší, než pokud si koupíte nabíječku z Číny za 0,50 $. Již několikrát jsem se v životě setkal s tím, že drahý telefon „odrovnala“ nekvalitní nabíječka.

 

Jak nejrychleji zařízení nabít

Pokud například spěcháte a chcete svůj iPhone či iPad nabít co nejrychleji, zapněte letový režim (nebo ještě lépe – přístroj vypněte úplně). Stejně tak se pokuste nebudit displej a telefon nechte v klidu. Tím máte zaručeno, že baterie se nabije co nejvíce za co nejkratší dobu.

Také je dobré používat výkonnější nabíječku, která je určená pro iPad. Například iPhone nabije podstatně rychleji, než klasická nabíječka od iPhonu.

Doufám, že vám těchto pár tipů a zajímavostí pomohlo a své zařízení budete nabíjet tak, aby co nejdéle vydrželo.Kam dál?