iPhone

iPhone X a iPhony 8 podporují rychlé nabíjení, ale jen se silnějším adaptérem


Apple včera představil nové iPhony, které se zvládnou za 30 minut nabít o 50 %. Má to ale háček, potřebujete silnější adaptér a ten v balení není.

iPhone X, iPhone 8 Plus a iPhone 8 mají bezdrátové a také rychlé nabíjení. To znamená, že jejich dobití je možné za kratší dobu, než jsme zvyklí. Konkrétně americká společnost uvádí, že za 30 minut, dobijete 50 % baterie. Je to pravda, ale pouze, když splníte jednu důležitou podmínku. Tou je použití silnějšího adaptéru. A ten v balení s telefonem nedostanete.

iPhone X rychlé nabíjení

 

V krabici najdete pouze slabší adaptéry

V krabici s iPhonem 8, 8 Plus nebo X dostanete pouze 5W nabíjecí adaptér a to je prostě dost málo. Určitě také víte, že když nabíjíte iPhone pomocí adaptéru z iPadu, je to rychlejší. Ani to ale na takto rychlé nabíjení stačit nebude. Pro nabití 50 % baterie za 30 minut bude nutné využít minimálně 29W zdroj, který dostanete s MacBookem. Podporovány jsou pak i silnější 61W a 87W, které obdržíte s MacBookem Pro 13″, respektive 15″.

Silnější zdroj lze koupit i samostatně, ale nemálo si připlatíte. V oficiálním obchodu se prodává 29W adaptér za 1590 Kč, 61W za 2290 Kč a 87W za 2590 Kč. Ale dokoupit samotný adaptér nebude stačit. Na něm je totiž USB-C vstup a tedy je potřeba ještě pořídit USB-C kabel s druhým Lightning koncem. Metrový kabel vyjde na 799 Kč, dvoumetrový pak na 1090 Kč. Když to shrneme, rychlé nabíjení využije ten, kdo ještě dodatečně investuje minimálně 2389 Kč.

 

Bezdrátové nabíjení bude také rychlé

Nové iPhony ale podporují i bezdrátové nabíjení a je kompatibilní se standardem Qi. Výrobci Belkin a Mophie už nabízejí na Apple Storu své bezdrátové nabíječky, které půjde využít na iPhone X a iPhony 8, ale s tím dodatkem, že rychlé nabíjení bude k dispozici až později v tomto roce jako bezplatná aktualizace softwaru. I v tomto případě, ale budete muset bezdrátovou nabíječku připojit do silnějšího adaptéru.