iPhone

iPhone X na začátku prodeje bude k dispozici v omezeném počtu, později se výroba navýší


Počátkem listopadu startuje prodej revolučního telefonu iPhone X. K dispozici bude ale jen zhruba 3 milióny kusů. Později se dostupnost zlepší.

Analytická společnost KGI jen potvrzuje, že Apple zatím omezuje výrobu iPhonu X a 3. listopadu, kdy startuje prodej, bude k odběru jen asi 3 milióny kusů. Příčinou je nedostatek některých komponent, v čele s infračerveným projektorem, který umožňuje rozeznání tváře a použití nové technologie Face ID.

iPhone X

Dodavatelé celou řadu některých částí, kterými iPhone X disponuje, nikdy předtím nevyráběli a už vůbec ne v tak velkém měřítku. Je tedy zřejmé, že v začátcích bude výroba chvíli drhnout.

 

iPhone X je jedinečný a komponenty tomu odpovídají

Analytik Ming-Chi Kuo říká, že největší brzdou je aktuálně sestavení základní desky, obsahující mimo jiné plošné spoje pro systém antén. Apple potřebuje speciální materiály, procesy a přísné testy, aby mohl takové zařízení s klidným svědomím poslat do prodeje. Nehledě na to, že iPhone X klade v tomto směru daleko větší nároky, než iPhone 8 a ostatní modely.

Obvodová deska s tištěnými spoji pro širokoúhlý objektiv je považována za další aktuální překážku. KGI tvrdí, že kamerový systém kalifornské společnosti využívá v iPhonu X samostatné základové desky a to jak pro teleobjektiv, tak právě pro druhý, širokoúhlý. Na rozdíl třeba od Samsungu. Znamená to, že dodavatelé tak musí vyrobit několikanásobně více kusů těchto komponent a v masovém měřítku to může být problém.

 

Face ID už se dodavatelům daří dávat dohromady

Pokud jde o projektor promítající na tvář uživatele body pro rozeznání tváře, měly by být problémy ve výrobě zažehnány. Nyní je produkce nastavena tak, aby se podařilo plnit původní plány.

Pro porovnání, Apple obvykle startuje prodej s více než 10 milióny kusy nových iPhonů, které se prodají během prvního víkendu. Když se 3. listopadu v pátek otevře prodej iPhonu X, pro nadcházející víkend bude dostupná necelá třetina tohoto objemu. A dá se předpokládat, že zájem uživatelů bude minimálně stejně tak velký, ale spíše větší, než tomu bylo v minulosti.

Uvedené problémy ve výrobě by měly být odstraněny během listopadu, což povede ke zvýšení produkce. V prvním čtvrtletí bychom tak mohli čekat 25 – 30 miliónů kusů iPhonu X k prodeji a v prvním kvartálu roku 2018 se výroba snad povede navýšit ještě o zhruba 50 %.

Zdroj: 9to5mac.com