iOSmacOS

iOS v Macu, tak můžeme označit tento koncept. Je to použitelné?

Práce s okny skutečně není největší předností macOS


iOS v Macu se určitě jen tak neobjeví. Thomas Weinreich ale vzal výhody rychlé práce s okny v iOS a ukazuje, jak by to mohlo i na Macu fungovat.

Německý video editor vytvořil koncepční video, které nazval jako „Koncept správy oken v macOS“. Vypadá to jako hybrid systémů iOS a macOS. Z iOS si vypůjčil většinu funkcí pro uspořádání oken.

Plovoucí okna jsou v dnešní době dost těžkopádná a podle autora není důvod, proč nemít k dispozici rychlejší uchycování oken a dělení obrazovky. Video tak ukazuje jak se okno automaticky přichytí na část obrazovky, na kterou jej přesunete kurzorem. Rozvržení je možné na dvě půlky nebo třeba na čtvrtiny.

iOS v Macu jako na iPadu

Také je tu znázorněna funkce z iPadu, kdy si můžete zobrazit přehledně historii spuštěných aplikací a rychle s nimi zase pracovat. Pro lepší fungování by aplikace mohly fungovat jako v iOS a pokud by se zrovna nepoužívaly, došlo by k jejich pozastavení. Nebylo by tak nutné je minimalizovat nebo zavírat.

Podívejte se na koncept watchOS 6. Přijde konečně monitoring spánku?

Kromě přichycování oken si Weinreich vypůjčil i funkci Slide-over. Ta naopak dokáže volně umístit okno nad všechna ostatní a je možné s ním libovolně pohybovat v prostoru.

Widgety i ovládací centrum

Po vzoru iOS si troufl i na znázornění widgetů, ovládacího a notifikačního centra. To vše by se mohlo ukazovat na hlavní obrazovce. V případě velkých displejů, jakými disponují třeba iMacy, se přístup autora trochu mění a okna aplikací už nezabírají celou obrazovku. Opět ale mohou být automaticky řazeny.

Není tajemstvím, že Apple čím dál více oba systémy sbližuje. Pokud se poměrně nedávno ukázal v iOS na iPadu dock a naopak v macOS zase například App Store, který je velmi podobný tomu na iOS, lze předpokládat další kroky. Jedním z nich může být i podobná správa oken v macOS. A stačil by jediný přepínač v nastavení systému, který by automatické přichytávání oken umožnil. Ostatní, kteří jsou zvyklí na současné funkce, by volbu měli vypnutou.

Zdroj