iCloud

Apple pořád nabízí pouhých 5 GB iCloud prostoru zdarma. Přijde už změna?


Službu iCloud nám v roce 2011 představil samotný tehdejší CEO společnosti Apple, Steve Jobs. Stačí pouhých 5 GB zdarma na rok 2018?

V roce 2011, kdy Steve Jobs ukazoval světu iCloud byla verze zdarma, tj. 5 GB volného prostoru dostačující a to i pro zálohu několika zařízení s mnoha fotografiemi. Čas ale postupuje dále, aplikace a data jsou náročnější, zálohovaná data větší, fotografie kvalitnější atd. Pokud se dnes podíváte na tarify iCloudu a nebudete počítat ten zdarma, tak zjistíte, že Apple nabízí směšných 5 GB volného prostoru.

Na druhou stranu, pokud byste chtěli větší prostor, tak za pouhých 25 Kč měsíčně dostanete desetinásobek, tj. 50 GB. Tento článek je však o tom, proč se za 7 let hranice úložiště zdarma neposunula nikam vpřed a to ani o pár GB.

Pokud se podíváte na konkurenci, tak ta je dále. Služba iCloud se tak krčí ve stínu Google Disku, který nabízí trojnásobné úložiště zdarma, tj. 15 GB a to ještě nepočítám fotografie, které mohou být do rozlišení 12 MPx v neomezeném množství. Pokud byste si chtěli připlácet, tak za 60 Kč dostanete 100 GB prostoru (což už je opravdu pořádná porce úložiště).

Za 7 let žádná změna

Nyní přichází otázka, zda je 5 GB prostoru zdarma dostačujících a to i v případě, že máte od Applu několik zařízení a za jablečné produkty jste tak utratili možná i několik stovek tisíc. Nebyla by zkrátka hezká odměna, kdyby vám Apple za každé zaregistrované zařízení do vašeho Apple ID daroval například jen 1 GB navíc? Za 7 let se totiž nic nezměnilo (ano, změnila se cenovka a velikost placených úložišť, ale verze zdarma je stále stejná).

Pokud se podíváte na to, jaký pokrok udělaly iPhony a iPady za 7 let, tak je tento rozdíl obrovský. U iCloudu je nijaký, protože ten je stále stejný. Mění se jen malé detaily, jako je například celkem užitečná iCloud plocha. Pokud si ale iCloud neplatíte, tak ji stejně nevyužijete, protože byste dali na plochu například jeden film a ten by se možná ani na iCloud ve verzi zdarma nevešel.

Do komentářů nám dejte vědět, jaký tarif na iCloudu používáte a zda vůbec využíváte služby iCloudu.