Aplikace a HryRecenze

Harry Potter: Hogwarts Mystery je nudné kouzlení bez Harryho Pottera


Svět Harryho Pottera můžete milovat, nebo nenávidět. Pokud si ale zahrajete Hogwarts Mystery, můžete ho milovat i nenávidět zároveň.

Vypadalo to nadějně. Málem jsme totiž dostali možnost volně se pohybovat po Bradavicích, málem jsme mohli poodkrýt nový příběh o Harry Potterovi. Málem jsme si mohli vytvořit vlastního žáka studujícího v nejslavnější škole čar a kouzel a málem jsme ho mohli vzdělávat dle svého vědomí a svědomí. Ale jenom málem. Hogwarts Mystery je totiž naprostý opak.

 

Bradavice bez Harryho

Předně – i když je v názvu hry obsaženo jméno Harry Potter, tak ten v ní vůbec nefiguruje. Je zde o něm sice zmínka, to je ale tak všechno. Děj hry se totiž odehrává ještě před tím, než Harry do Bradavic vůbec nastoupí. Tím by se dalo tedy říci, že Harry Potter již není jen postava, ale celý svět kolem této postavy. I když Fantastická zvířata fungují i bez nálepky jeho jména.

Ve finále by to ani tak vadit nemuselo. Přítomen je totiž obsáhlý profesorský sbor, který je každému čtenáři a filmovému diváku dobře znám. Jak by bylo skvělé, mít možnost vytvořit si svého žáka, zařadit jej do oblíbené koleje a vzdělávat jej dle vaší libosti. V Hogwarts Mystery je bohužel vše dané. Zvolíte si jen jeho pohlaví, jméno, vzhled a onu kolej (aspoň že tak). Zbytek už je přesně daný scénářem.

Harry Potter již není jen postava, ale celý svět kolem této postavy.

Příběh je navíc docela tuctový. Zjednodušeně se dá říci, že jako prvňák nastupujete do Bradavic, kde se ujmete hledání vašeho sourozence, který po vyloučení ze školy náhle zmizel. Po vybavení se v Příčné ulici a zařazení vašeho kouzelníka do koleje sice začínáte studium, to ale probíhá výhradně stylem „klikej na co můžeš“. Ptáte-li se proč, odpovědí vám budiž zaklínadlo MIKROTRANSAKCE.


Harry Potter je název řady fantasy románů britské spisovatelky J. K. Rowlingové. Romány zachycují dobrodružství mladého čaroděje, Harryho Pottera, a jeho přátel, Ronalda Weasleyho a Hermiony Grangerové, kteří všichni studují na Škole čar a kouzel v Bradavicích. Hlavním tématem příběhu je Harryho souboj s černokněžníkem Tomem Rojvolem Raddlem (v originále Tom Marvolo Riddle), známým spíše jako Lord Voldemort, jehož cílem je dosažení vlastní nesmrtelnosti, dobytí čarodějnického světa, podmanění nekouzelníků (mudlů) a zničení všech, kdo mu stojí v cestě, zejména pak samotného Harryho Pottera.

Romány jsou směsicí žánrů fantasy a tzv. vývojového románu s prvky mystery, thrilleru, dobrodružného románu a romantického románu. Přestože bývají řazeny mezi dětskou literaturu, zabývají se velmi vážnými tématy. Podle J. K. Rowlingové je dokonce jedním z hlavních témat smrt.

Zdroj: Wikipedia


Volde – Mor jménem freemium

Na jednu stranu je fajn, že si hru můžete zahrát zdarma. Na druhou stranu je smutné, jaký je zde implementovaný model. Vše, co ve hře provádíte, provádíte kliknutím. Jedno kliknutí = jeden ztracený bod energie. Splnit jeden úkol pak může vyčerpat několik bodů energie. A samozřejmě – nemáte energii, nehrajete.

Čekáte tak, než se vám ta doplní, nebo čekáte, až se úkol splní sám. Je na něho totiž vymezený určitý časový úsek, který si právě klikáním – utrácením energie, zkracujete. Dalším herním prvkem pak je ustavičné klábosení a vybírání otázek či odpovědí. Ojediněle ještě na displeji nakreslíte nějaké to gesto, kterým vyvoláte patřičné kouzlo.

Čáry máry pod kočáry

Když se na hru podíváte jako na celek, není úplně špatná. Ocitáte se v dobře známém a populárním prostředí (bohužel však bez možnosti volného pohybu), potkáváte známé charaktery (bohužel bez samotného Harryho), létáte na koštěti, čarujete… Fanoušci ságy mohou být spokojeni, jakýkoli nový příchozí ale hru jen ochutná a zahodí. Nové duše tímto počinem tento fantaskní svět jistě nepohltí. Škoda, potenciál tu byl. Třeba příště, paní Rowlingová, budeme se těšit.

[box type=”success” ]

  • Svět Harryho Pottera
  • Známé charaktery
  • Volba koleje
  • Množství vzhledů hrdiny/hrdinky

[/box]

[box type=”error” ]

  • Tupé ovládání
  • Brutální tlak na mikrotransakce
  • Žádný volný pohyb
  • Až příliš ukecané

[/box]

icon
Harry Potter: Hogwarts MysteryJam City, Inc.GamesZdarmaStáhnout