iOSiPhone

Pozor na falešné telefonáty od Applu. Jde o podvod


Rafinovaný trik. Vypadá to, jako oficiální telefonický hovor z Applu, ve skutečnosti jde o geniální podvod. Buďte ve střehu. Falešné telefonáty nerozeznáte.

Phishingové útoky se neustále zdokonalují. Falešný telefonát od Applu, který zamotal hlavu nejednomu uživateli iPhonu, od skutečnosti nerozeznáte. Upozornila na něj bezpečnostní agentura Krebs Security.

Podle slov Briana Krebse, pracovníka této agentury, obdržel generální ředitel společnosti Global Cyber Risk Jody Wesdby oficiální telefonát od Apple. Když přijal hovor, dověděl se, že identifikační údaje uživatelů jsou ohroženy. Volající ho požádal, aby kontaktoval podporu Applu na sděleném telefonním čísle.

Falešné telefonáty Apple

Na základě historie volání se telefonát tvářil jako oficiální kontakt na Apple. Wesdby neměl důvod pochybovat o jeho pravosti. Nicméně mu to nedalo a raději kontaktoval kalifornskou společnost prostřednictvím stránek Apple podpory a požadoval vysvětlení. Ukázalo se, že telefonát, který Wesdby obdržel, byl podvod. Útočníci ovšem využily oficiální linky Applu pro přesměrování hovoru, takže se v podstatě nedalo poznat, že jde o falešný telefonát. Vše bylo údajně natolik přesvědčivé, že tato situace rozhodně oklame více lidí.

 

iPhone falešné telefonáty nepoznal

Krebs se rozhodl k razantnímu kroku. Vytočil požadované číslo, které se dověděl od Wesdbyho a čekal. Asi po minutě byl hovor přijat. Když osobě na druhé straně aparátu vysvětlil co potřebuje, telefonát byl bez diskuzí automaticky přerušen.

Obě telefonní čísla vypadají jako oficiální linka podpory Apple. iPhone nedokázal ani v jednom případě odhalit rozdíl. Podobnou situaci zažil i vývojář Michael Simmons, který podle zprávy uveřejněné na Twitteru, též obdržel od Applu falešný telefonát.

 

Uživatelské údaje v nebezpečí

Krebs se domnívá, že prostřednictvím těchto falešných telefonátů, se podvodníci snaží od uživatelů získat platební údaje, přidružené k Apple ID. Celá situace je podle něj navíc velice šokující. iPhone totiž není schopen poznat falešný telefonní hovor od toho pravého.

Z Applu nikdy nevolají jednotlivým uživatelům bez předchozí domluvy. V případě, že obdržíte podobný telefonát, hovor rovnou odmítněte. Následně informujte oficiální cestou Apple podporu.

Podrobnější informace o tom, jak se bránit různým phishingovým útokům, Apple přehledně popisuje na speciálních stránkách věnované této problematice.

Zdroj: Macrumors