Apple představil iPhone X – to nejlepší, co zatím můžete mít

Apple dnes na své Apple Special Event ukázal mnoho novinek, největší pozornost si ale zaslouží jubilejní iPhone X. Telefon je v mnoha směrech lepší než jeho předchůdci.

Může se iPhone X srovnávat s konkurencí, jako například Samsungem Galaxy S8+? Co tedy nová vlajková loď Applu přináší?

V posledních měsících jsme se celkem často setkávali s mnoha úniky, které se nyní více či méně potvrdily. Vzhled a částečnou výbavu iPhonu X jsme tak prakticky věděli již několik týdnů před oficiálním představením a Applu nepomohl udržet tajemnství ani poměrně velký únik z minulého týdne, kdy jeden ze zaměstnanců úmyslně vypustil do světa finální verzi iOS 11 Golden Master, ze které jsme se dozvěděli jména i informace o chystatných produktech.

iPhone X poznáte na první pohled snadno – zadní a zejména přední strana je naprosto jiná, než jak ji známe ze starších modelů. Displej se rozprostírá po celé přední ploše a zmizelo tradiční tlačítko plochy. Zadní strana je celá skleněná a fotoaparát je umístěn vertikálně.

Apple kvůli velikosti displeje odstranil tradiční tlačítko plochy a nahradil ho jednoduše gesty a to konktétně přejetím prstu z dolní části displeje nahoru. Tímto gestem se supluje zmáčknutí fyzického tlačítka a Apple tak velice elegantně tento problém vyřešil. Společnost také myslela na vyvolání multitaskingu. Ten se vyvolá jednoduše přejetím prstu z dola nahoru s tím, že prst musí uživatel malou chvilku na displeji držet.

 

Face ID

Stejně tak s iPhonem X přichází náhrada za Touch ID, jménem Face ID, které skenuje uživatelův obličej. Face ID by nemělo mít problém téměř s ničím. Je jedno, jaký bude mít majitel zařízení účes, oblečení či zda bude nosit nebo nenosit brýle. Face ID by mělo být natolik inteligentní, že svého majitele vždy bezpečně pozná. Dle Applu je také Face ID dvacetkrát bezpečnější, než staší Touch ID.

iPhone X

 

Konečně OLED

Apple iPhone X tak přináší poprvé v historii OLED displej, takže například černá barva bude opravdu černá. Poměr stran displeje je také na Apple netradiční a to 18,5:9. Rozlišení se zastavilo na jemných 2 436 x 1 125 pixelech a Apple to vše nazval Super RETINA displej. Zobrazovač také podporuje stejně jako například iPad Pro, funkci Truetone displej.

iPhone X

 

Animoji

Nudí vás staré a nezajímavé emoji? Apple představil s iPhonem X Animoji, což není nic jiného, než animované emoji, které v reálném čase reaguje na výraz vaší tváře. Je zde také možnost nahrávat celý záznam pohybu a namluvit tak například iMessage.

 

Hardware

Jablečnou novinku pohání nejnovější procesor z dílen Applu a to A11 Bionic. Ten je v mnoha ohledech výkonější, než jeho předchůdce A10, který je nasazen v iPhonech 7 a 7 Plus. Operační paměť RAM by se měla zastavit na hodnotě 3 GB.

 

Fotoaparát

Zadní fotoaparát má rozlišení 12 Mpx a světelnost f/1,8. Nechybí ani čtyřnásobný LED blesk, či možnost měnit hloubku ostrosti. Nesmíme zapomenout na podporu 4K a stabilizaci obrazu. Přední selfie kamera se také dočkala vylepšení v podobě podpory portrétního režimu stejně, jako jím disponuje například iPhone 7 Plus.

iPhone X

 

Bezdrátové nabíjení

Apple představil bezdrátové nabíjení, které má jak model 8 a 8 Plus tak právě iPhone X. Společnost také ukázala funkci AirPower, která umožní nabíjení několika zařízení na jedné velké bezdrátové nabíječce. Lze tak nabíjet například iPhone X a Apple Watch dohromady.

 

Cena a dostupnost

iPhone X bude možné předobjednat až 27. října a dostupný bude od 3. listopadu. Cena se zastavila těsně pod hranicí 1 000 amerických dolarů. Dá se předpokládat, že tuzemská cenovka přesáhne hranici 30 tisíc korun.

iPhone X

Zdroj: The Verge

 Kam dál?