iOS

Apple představil iOS 12. Co je nového a jaká zařízení jsou podporována?


Apple dnes na své tradiční WWDC představil novou generaci svého mobilního systému iOS ve verzi 12. Jaké novinky iOS 12 přináší?

Jako první jsme se dozvěděli, že systém bude mít ukázkovou podporu – bude podporován na zařízeních, která aktuálně podporují iOS 11. To je opravdu vynikající zpráva, která nemá u konkurence obdoby. Systém bude také podstatně rychlejší a to jak na starších, tak také na nových zařízeních.

 

Rozšířená realita

AR, neboli rozšířená realita se dočkala významného vylepšení v podobě nového souborového formátu s názvem USDZ. V tomto formátu bude jednodušší tvorba 3D předmětů právě pro ARKit. Nesmíme také zapomenout na sdílení veškerých 3D předmětů, které bude dostupné napříč celým systémem. Na prezentaci jsme mohli vidět velice efektní video, ve kterém nám Craig Federighi představil novou aplikaci Měření, která bude v iOS 12 dostupná. Pomocí této aplikace můžete logicky měřit různé předměty a to velice jednoduše a přesně.

Apple nám také ukázal ARKit ve verzi 2.0, který je zase o něco realističtější a dokonalejší. Na pódiu jste mohli vidět ukázku, ve kterém si uživatelé iPadu hrají se speciální aplikací přímo od společnosti LEGO. Ta bude dostupná později v tomto roce.

 

Fotoaparát

Významného vylepšení se dočkal také fotoaparát, respektive aplikace Fotky. Ty vám například ukáží hledané fotografie ještě dříve, než je začnete hledat a to díky strojovému učení. Fotografie se budou seskupovat například podle sportů, zachycených objektů a dalších. Nová je také záložka For You, tj. česky Pro Tebe. Zde budou upravené fotografie připravené ke sdílení. Aplikace vám také poradí, kteří lidé se na fotografii nachází a sama jim nabídne sdílení například přes iMessage.

 

Siri

Siri dostala novou funkci s názvem Shortcuts, neboli Zkratky. Ty budou dostupné v podporovaných aplikacích, ve kterých si budete moci vytvořit přizpůsobitelné příkazy. Siri na ně bude následně reagovat tak, jak chcete. Siri tak bude mnohem chytřejší, připomene vám, že má například vaše babička narozeniny a že byste ji měli zavolat. Stejně tak vám Siri připomene, že si máte vypnout zvuky vašeho iPhonu, pokud budete například v kině.

iOS

 

K dispozici bude také Editor, ve kterém si budete své příkazy moci nastavit. Můžete tak například nastavit, že pokud přiletíte letadlem na určité místo a Siri položíte specifický dotaz, dá vám relevantní výsledky. Tento počin je dle mého názoru zrcadlem toho, že Apple nedávno koupil aplikaci Workflow, která má velice podobné funkce.

 

Aplikace

Aplikace, která u nás bohužel není dostupná, News, byla také vylepšena. Uživatelům bude dodávat nové články a zdroje na základě strojového učení. Nic víc se nezměnilo, i vzhled aplikace zůstal stejný. Apple nám dále ukázal aplikaci Stock, neboli Akcie. Ta získala například možnost číst relevantní obchodní články a mít tak přehled o akciích. Aplikace Stock se také dočkala podpory pro iPad (dosud byla pouze pro iPhone). Stejně tak se na iPad podívá aplikace Diktafon, která byla dosud také pouze pro iPhone. Osobně jsem se těšil na aplikaci Kalkulačka pro iPad. Tak možná až v iOS 13.

Apple nám také ukázal novou aplikaci Apple Books, což by měla být jen vylepšená aplikace iBooks.

 

Mód Nerušit

Mód Nerušit se dočkal vylepšení a to zejména v nočních hodinách, kdy vám iPhone leží například na nočním stolku. Displej iPhonu či iPadu se při ukázání notifikace zbarví do tmavých barev, takže neozáří tmavou místnost a nikoho tak neruší.

 

Oznámení a statistiky

Apple konečně ukázal seskupování oznámení do aplikací či konverzací v případě iMessages či jiných chatovacích aplikací. Je to tedy konec nekonečnému feedu oznámení. Vše bude přehlednější a seskupeno dle titulů. Společnost nám také ukázala novou funkci iOS 12 a to statistiky. Systém vám ukáže, jak často používáte telefon či tablet, jakou aplikaci používáte nejčastěji atd. Velice užitečné. Ruku v ruce se s touto funkcí také nese App Limits, což je omezení na používání aplikací. Lze si tak nastavit, že například Instagram chcete používat jen hodinu denně. Pokud se k tomuto limitu přiblížíte, iOS vám dá vědět a případě vám zablokuje do aplikace přístup.

Tato funkce se také hodí zejména rodičům a dětem. To znamená, že statistiky lze mezi zařízeními sdílet a rodiče tak mohou vidět, jak často jejich dítko používá iPhone, popřípadě, zda není na Facebooku až moc často.

 

Zprávy

Nebyl by to Apple, aby nějak nevylepšil Animoji. Ty nyní podporují i pohyb jazyku a byly také přidány nové postavičky. Zprávu tak lze namluvit prostřednictvím ducha, tygra, dinosaura a dalších. Zajímavé je také Mimoji, což je něco podobného, jako má Samsung Galaxy S9. Telefon si vás zkrátka oskenuje a vytvoří vašeho Mimoji dle vašeho vzhledu.

iOS

 

FaceTime v iOS 12 skupinově

Další funkce nového iOS 12 je Group FaceTime, což je skupinové volání přes FaceTime a to až do neuvěřitelného počtu volajících – až 32 lidí. Popravdě si takovýto hovor neumím moc představit, ale věřím tomu, že to bude fungovat skvěle. Nová verze FaceTime také podporue Mimoji a Animoji, takže můžete učastníky hovoru přetvořit například na prasátko, tygra či ducha.

Jak se vám nový iOS 12 líbí? Co říkáte na novinky? Dejte nám vědět do komentářů.

Zdroj: apple.com