AirPodsiOSiPadiPhoneiPodMacmacOSPříslušenstvíSlovo z redakce

Apple AirPods. Zbytečnost nebo smysluplný produkt? Karel a jeho zkušenosti


Konec dohadů a spekulací. Zjistěte, jak to ve skutečnosti je s Apple AirPods. Nejedná se pouze o předraženou hračku? Má smysl si je vůbec pořizovat? Karel a jeho osobní zkušenosti prozradí mnohé.

Trh se sluchátky je skutečně obrovský, ale kvalitních produktů najdete velice málo. Jak těch drátových, tak bezdrátových. Někdo si vystačí se zařízeními za pakatel, jiní si rádi připlatí. A občas se větší investice vyplatí. Zvláště v případě Apple AirPods. Rukama mi prošla řada sluchátek různého druhu a s hromadou funkcí. Jak s Bluetooth připojením, tak i standardním jack konektorem, ale žádný takový produkt u mě dlouho nevydržel. Buď jsem nebyl spokojen se samotným hardwarem nebo jeho funkčností. Především se zamotanými kabely nebo špatnou indikací baterie. To víte. Blikající barevné kontrolky mi vzhledem ke zrakovému postižení opravdu nic neřeknou. Potřebuji skutečně funkční sluchátka po všech stránkách. A i když nejsou zrovna nejlevnější, jedinou správnou volbou se stávají Apple AirPods. Z jakého důvodu? Čím se liší od řady jiných sluchátek a proč jsem nakonec neodolal?

 

Okouzlující hned po vybalení

AirPody se nacházejí v nevelké čtvercové krabičce, na které krásně nahmatáte obrázek sluchátek. Otvírá se stejně, jako když např. vybalujete iPhone nebo iPad. Víko těsně přiléhá k okrajům balení, takže při jeho takřka samovolném vysouvání buďte opatrní. Když se vám podaří víko odklopit, narazíte na standardní brožurku týkající se vždy příslušného zařízení. Tato knížečka bývá součástí každého balení jakéhokoli produktu od Applu. Pod brožurkou se nalézají samotné AirPody v elegantním pouzdře. To se vám Snadno vejde do dlaně.

Stačí odklopit víčko pouzdra a dostanete se přímo k jednotlivým sluchátkům. Ty přichycuje magnet ve zdířkách navržených přímo v požadovaném tvaru.

Když si jednotlivé AirPody pořádně prohlédnete, zjistíte následně, že mají úplně stejný design, jako varianta Apple EarPods, akorát, že nemají vůbec žádný kabel, kterým by byla spojená. Jedná se o samostatná sluchátka bez drátů či šňůrky na krk. Jak vzhledově, tak i pohmatem je tento produkt jednoduše okouzlující.

Ze začátku jsem měl mírné obavy, že sluchátka brzy ztratím. Naučil jsem se ovšem chodit všude s pouzdrem, kde setrvávají, když nejsou zrovna v pohotovosti. Krásně v něm drží a jen tak snadno nevypadnou.

 

Spárování je fantazie

A to opravdu doslova. Představte si, že párujete AirPods třeba se svým iPhonem. Odemkněte telefon a dostaňte se na plochu. Otevřete pouzdro s AirPody uvnitř a podržte jej pár cm od iPhonu. Za krátkou chvíli se zobrazí na telefonu dialog, který vás už navede jak sluchátka bezpečně spárovat. Je to tak primitivní a snadné, že mi chvíli trvalo na popisovaný postup přijít. Nakonec se ale podařilo a nyní už nic nebrání tomu vychutnávat si zvuk ze sluchátek plnými doušky. Fungují spolehlivě nejen na iPhonu, ale dokonce i na dalších zařízeních, přihlášených pod jedním Apple ID. Mezi jednotlivými produkty můžete snadno přepínat. Stačí zvolit AirPods. Automaticky dojde k přepnutí zvuku na aktuálně používaném zařízení. Na iOS tuhle možnost naleznete v ovládacím centru, v Macu pak v nabídce Bluetooth nebo v sekci pro hlasitost. Aby tato vychytávka fungovala, musíte AirPody nejdříve ručně spárovat s jedním z vašich zařízení. Od doby, co mám AirPods, používám je jak na iPhonu, iPadu, tak i Macu. Nesmírně pohodlné a intuitivní.

 

Sama vědí, co mají dělat

Dalo by se říct, že tato sluchátka mají svoji vlastní hlavu. Neobvyklé chování v řadě situací je rozhodně jejich předností. Neobvyklý párovací a přepínací proces byl teprve začátek. Skutečně okouzlující je okamžik, kdy už máte AirPody připraveny k používání. Vstrčíte je do uší a nezaměnitelný zvukový tón vám oznámí, že došlo k úspěšné aktivaci. Vytáhnete jednu pecku z ucha a veškeré přehrávání se automaticky pozastaví. Vrátíte sluchátko zpět a zvuk pokračuje tam, kde byl utnut. Dvakrát poklepete jedním prstem na vnější stranu některého ze sluchátek a dojde k přijmutí nebo zavěšení hovoru či zapnutí Siri.

A to není všechno. Díky vlastnímu Firmwaru, který je součástí přímo AirPodů, mohou snadno přibýt další zajímavé funkce. Systém ve sluchátkách je možné v případě potřeby aktualizovat buď automaticky nebo manuálně.

AirPods prostě jednoduše ví, co mají dělat. Někdy mi připadají až moc inteligentní, ale jejich jednotlivé funkce dávají smysl. Tento produkt nejde nemilovat.

 

Energie na každém kroku

Součástí Apple AirPods je elegantní pouzdro, ve kterém silně doporučuji sluchátka přenášet. Bez pouzdra nikam nechoďte, nebo nebude trvat dlouho a titěrné pecky do uší ztratíte. Jednak pouzdro sluchátka chrání, ale především jim neustále doplňuje šťávu. Vestavěná baterie je neustále v pohotovosti a udržuje AirPody v bdělém stavu. Standardně vydrží 5 hod., s pouzdrem při ruce klidně celý den.

Apple AirPods

Zvykl jsem si na to, že když sluchátka aktuálně nepoužívám, ukládám je do pouzdra. Tam si vždy odpočinou a získají hromadu energie pro další práci. Fakt super.

Samotné pouzdro není nijak objemné. Velikostně se vám bez potíží vejde do kapsy u kalhot. Baterie v pouzdře mi vydržela tak 3 dny a to jsem AirPods používal jenom občas. Stačí pouzdro připojit Lightning kabelem k nabíječce iPhonu, iPadu nebo prostřednictvím USB do Macu a energie v něm se opět doplní.

Čas od času se vyplatí sledovat stav baterií sluchátek, ale i pouzdra. To můžete učinit buď díky blikajícím kontrolkám v pouzdře nebo na jakémkoli Apple zařízení, ke kterému máte zrovna sluchátka připojená. Na iOS ve widgetu baterie, v macOS pak v nabídce Bluetooth. V případě že chcete znát aktuální stav baterie v pouzdře a nestačí vám blikající kontrolka, postupujte tímhle způsobem.

Umístěte do pouzdra alespoň jeden AirPod, otevřete jej a přibližte několik cm k jednomu z vašich Apple produktů. Následně si snadno zjistíte energii jak ve sluchátkách tak i pouzdře. V okamžiku, kdy dochází jednotlivým sluchátkům šťáva, jste na to upozorněni zvukovou signalizací.

Koncepce dobíjení AirPods prostřednictvím dobíjecího pouzdra se mi velice zamlouvá, stejně jako doplňování energie díky Lightning kabelu. Tím, že pouzdro lze dobíjet i s pomocí nabíječek k iPhonu nebo iPadu, se AirPody stávají velice mobilní a můžete je používat skutečně všude a dostatečně dlouho.

 

Doma, v práci nebo hlučném prostředí, je to fakt jedno

Elegance a samotná velikost sluchátek zajišťuje jejich snadné přenášení a používání kdekoli. Lehce je vstrčíte do kapsy kalhot, vylovíte, pověsíte do uší a tradá. Už běží. Používat je můžete opravdu všude. Jak doma, v práci, tak i např. v hlučné kavárně nebo na ulici při velkém provozu. Krásně hrají a mají nesmírně kvalitní zvuk. Zvláště na nich oceňuji skutečnost, že i když prostřednictvím AirPodů něco posloucháte, nezacpou vám úplně uši. Snadno tedy slyšíte jak dění ve sluchátkách, tak i okolní zvuky. A to je především z mého hlediska hrozně super. I pře svůj zrakový handicap jsem neustále v obraze. Zajímavým úkazem je, že i přes zachytávání dění v okolí s AirPody v uších, nijak neztrácí na okázalosti a kvalitě zvuku. Obojí se skvěle doplňuje. Schválně jsem používání AirPods zkoušel v různých prostředích. V poklidném, ale i hlučném. A nemůžu si na nic stěžovat.

 

AirPods nejsou pro každého

I přes řadu skvělých funkcí, nejsou tato sluchátka určena všem uživatelům. Mají totiž pouze jediný tvar a pokud vám nepadnou do uší, nemá cenu si je ani pořizovat. Jestli jste ale byli spokojeni s drátovými EarPody, pak jde o produkt přesně pro vás. V okamžiku, kdy zjistíte, že drží v uších, tak snadno vám už nevypadnou. Můžete s nimi klidně i cvičit nebo běhat.

Uznávám, cena je na jednu stranu celkem vysoká a mnozí uživatelé by si AirPody nepořídili už jen z tohoto principu. Pokud se na tento produkt díváte tímhle způsobem, nemá smysl si jej ani pořizovat. Nicméně když se odhodláte a zainvestujete do něj, zjistíte, že kupujete kvalitu a opravdu propracované příslušenství ke všem vašim Apple zařízením.

Já osobně jsem zkoušel řadu sluchátek. Jak drátových, tak i těch bezdrátových. Levných, ale i produkty za několik tisíc. Blikající kontrolky, které mi toho opravdu moc neřeknou. Nedoladěná zvuková signalizace či špatně zobrazován stav baterií. Nekvalitní zvuk, kompletní izolace od okolního prostředí. Každá sluchátka jsem vydržel používat nějakou dobu, ale nakonec vždy skončili v zásuvce stolu. Nejdéle v mých rukou setrvala Apple EarPods.

 

Váhání, zklamání a nakonec nadšení

I já jsem dlouho uvažoval o tom, jestli si vůbec AirPods pořizovat. Odrazovala mě od toho především jejich cena. Nemají dráty. No a co? Podobné funkce najdu i u jiných produktů. K Vánocům jsem tedy sáhl po jednom modelu za dva tisíce. Bezdrátová sluchátka s Bluetooth 4,1, která hodně připomínala samotné AirPody. Zapínala se tím,že je stačilo oddálit od sebe, po vyndání z uší se pozastavoval přehrávaný zvuk. Měla zvukovou signalizaci při párování a zapnutí, zobrazoval se u nich stav baterie ve stavovém řádku na iOS.

Pro mé účely ideální. To ovšem pouze do chvíle, dokud jsem nezjistil o jaká sluchátka se vlastně jedná. Malá, elegantní, lehce přenosná v krásném pouzdře. Hrála úžasně a neměnil bych, kdyby nešlo o špunty do uší. Při jejich používání dochází ke kompletní izolaci okolního zvuku. Pro někoho super volba, ale mě tato skutečnost nesmírně vadí. Vždy jsem rád v obraze i se sluchátky na uších. Zvláště, když se nemůžu spoléhat na zrak.

Tohle byla poslední kapka. Hned jak mi to situace dovolila, sáhl jsem po Apple AirPods. A konečně mám sluchátka,která splňují má očekávání. Používám je se všemi svými zařízeními a jsem nesmírně spokojen. Rozhodně se nedomnívám, že jde o předraženou hračku, ale o skutečně propracovaný a kvalitní produkt na tom správném místě.

Jak se vy osobně díváte na Apple AirPods? Pište do komentářů.