I když měl už OS X 10.7 plnou lokalizaci do češtiny, vykašlali se v Apple na kontrolu českého pravopisu. Světe div se, 10.8 na tom byl stejně a Mavericks se také nepochlapil.
Naštěstí se vše dá relativně jednoduše vyřešit. Následující postup je otestován na verzi 10.9. a neměl by způsobit žádný problém. Dovolím si ale upozornit, že následují kroky provádíte na vlastní zodpovědnost a já jako autor nezodpovídám za to, že si něco pokazíte.
Krok 1: Stáhnout český/slovenský slovník
Zip soubor stáhněte zde. Jedná se kontrolu pravopisu z projektu OpenOffice.org, ale protože jejich FTP není úplně funkční, dovolil jsem si nasdílet vše na vlastním Dropboxu.
Ten stejný příběh s OpenOffice.org a jejich FTP platí i pro slovenský slovník. Ten můžete stáhnout zde. Slovenský slovník se instaluje stejně jako český, jen názvy souborů jsou odlišné.
Krok 2: Rozbalit archiv
Do složky Stahování se uloží soubor cz_CZ.zip. Ten pak zvesela rozbalte a uvnitř najdete dva soubory: cs_CZ.aff a cs_CZ.dic.
Krok 3: Zkopírování slovníku
Tyto dva soubory je třeba označit a zkopírovat do schránky. A ze schránky vložit do složky Knihovna -> Spelling. Jedná o systémovou knihovnu v rootu nikoli o knihovnu, kterou má každý uživatel ve své složce, a při kopírování bude třeba zadat správcovské heslo.
Krok 4: Nastavení slovníku
Nyní si odskočte do Předvolby systému a vyberte položku Jazyk a Text. Tady je trochu změna oproti přechozím verzím, musíte nejdříve kliknout na tlačítko Předvolby Klávesnice a tak nahoře vybrat položku Text. V rolovacím menu u nápisu „Pravopis“ vyberte češtinu.
Dole v roletě máte také položku Nastavit, kde můžete přehazovat prioritu jednotlivých slovníků, případně je úplně zakázat.
Krok 5: Kontrola kontroly pravopisu
Pokud kontrola stále nefunguje, je na čase provést restart nebo se zkuste alespoň odhlásit a přihlásit do systému.