USB-C dokovací stanice Sandberg rozšíří váš MacBook i nový MacBook Pro

MacBook má USB-C port jen jeden, MacBook Pro bez Touch Baru má tyto porty dva. Přijde vám to málo? Dokovací stanice Sandberg je řešením.

Na tuzemském trhu již jistě několik USB-C redukcí a dokovacích stanic najdete. I na Applišti jsme se této problematice věnovali. Mohli jste si přečíst o profesionální dokovací stanici OWC pro 12“ MacBook nebo o USB-C HUBu značky Trust, i několika redukcích včetně té originální od Applu.

Dokovací stanice Sandberg je ale jiná než příliš profesionální (nepřenosný) dok OWC nebo plastový HUB Trust, který neumožní nabíjení připojeného stroje (což může být u 12“ MacBooku problém). Sandberg si z obou bere jen to nejlepší a balí to do úhledného a velice kvalitně zpracovaného kabátku, který se při nošení v kapse sice mírně pronese, v batohu už ale o něm vědět nebudete.

 


USB (Universal Serial Bus) je univerzální sériová sběrnice. Nahrazuje dříve používané způsoby připojení (sériový a paralelní port, PS/2, Gameport apod.) pro běžné druhy periférií – tiskárny, myši, klávesnice, joysticky, fotoaparáty, modemy atd., ale i pro přenos dat z videokamer, čteček paměťových karet, MP3 přehrávačů, externích pevných disků a externích optických mechanik.

Konkrétní návrh standardu a konektoru USB-C (Universal Serial Bus -Type C) byl znám již v roce 2013. Ten se rozměry blíží variantě microUSB, svými vlastnostmi ale spíše konektoru Lightning od Applu. Stejně jako ten jde typ C USB zasunout oběma směry, a navíc i obráceně. První zařízení s novým USB-C se začala objevovat na začátku roku 2015 (12“ MacBook).

Tento konektor nedisponuje pouze datovou prostupností 10Gb/s, ale může být použit i k napájení. Maximem je 5 A při 20 V, tedy 100 W (v porovnání se starší verzí je to až 400x více), což dostačuje i pro napájení většiny notebooků. USB typu C má na obou stranách stejný konektor skládající se z 24 kontaktů (12 shora, 12 zespoda). USB-C tak bude jednou používáno v téměř všech zařízeních. Už nyní se totiž implementuje do mobilních telefonů.

Zdroj: Wikipedie


Jeden port vládne všem, jeden jim všem káže

Můžete mít jednu redukci ke každému konektoru, který potřebujete, nebo můžete mít dokovací stanici, jež je všechny obsahuje sama. Těm dávám přednost já i z toho důvodu, že nikdy nevíte, kdy budete který konektor potřebovat. Nosit redukci/HUB/dok je prostě daní za to, že chcete mít ultrapřenosné zařízení, kterým takový 12“ MacBook rozhodně je. Když si k němu ale rozměry a váhu redukce/HUBu/doku přičtete, pořád jste na menších i váhově nižších hodnotách než s 13“ MacBookem Air.

Sandberg má pevné hliníkové tělo sešroubované torx šrouby, které díky tomu snese i hrubší zacházení. Zapojení do konektoru počítače je pevné a samovolně se rozhodně neodpojí. Připojení signalizuje podivně umístněná zelená dioda uvnitř stanice.

Používat redukci/HUB/dok je prostě daní za to, že chcete mít ultrapřenosné zařízení.

Ta obsahuje výstup HDMI, s jehož pomocí můžete k vašemu počítači s USB-C (Thunderbolt 3 kompatibilní) konektorem připojit dodatečnou obrazovku, televizi nebo projektor. Přítomná je podpora širokoúhlého obrazu 16:9 v rozlišení Full HD 1 080p.

Do portu USB 3.0, které jsou přítomny tři, lze připojit i externí zařízení USB, jakými jsou externí paměti a jiné periferie. Prostřednictvím vestavěné čtečky paměťových karet SD lze také přečíst a zapisovat přímo do paměti karet SD (SD/SDHC/SDXC/MMC/TF).

 

USB-C sám samotinký

Konektor USB-C je však přítomen jen jeden. Teď to sice úplně nevadí, ale do budoucna to může být limitující z toho důvodu, že když už budete vlastnit více USB-C příslušenství, více jich jednoduše nezapojíte. Mohlo se tak opustit od jednoho USB 3.0 a navrch přihodit jedno USB-C, i kdyby neumělo nabíjet a sloužilo jen k datovým přenosům.

To jedno, které je na stanici přítomno, totiž nabízí možnost připojení zařízení ke zdroji napájení. Takže i když máte dok připojen, vašemu MacBooku šťáva nedojde. V rychlosti nabíjení rozdíl nepoznáte. Co poznáte je ale zahřívání stanice. Není však nijak razantní.

 

Co všechno vlastně potřebujete?

Jestliže potřebujete ke svému MacBooku nebo novým MacBookům Pro připojit jen USB zařízení, dokovací stanice asi není příliš pro vás, protože to vám stačí redukce, kterou můžete sehnat už za tři stovky. Jestliže ale potřebujete připojit paměťové karty a hlavně externí monitor, nějaká ta dokovací stanice už se hodí.

A hodí se taková, která zároveň bude umožňovat napájení počítače, jinak se svou prací rychle skončíte. To právě ta značky Sandberg umí. Cenovku má sice vyšší, vyšší ji ale mají i nové MacBooky společnosti Apple, u kterých, když si je pořizujete, musíte se zatím limitujícím USB-C prostě počítat. Za vaše peníze vám dokovací stanice Sandberg poskytne množství rozšíření konektivity vašeho stroje, a to v odolném hliníkovém těle s možností MacBook zároveň právě i napájet.

Klady

  • Propustnost napájení
  • 3x USB 3.0
  • Kvalita zpracování
  • Použité materiály

Zápory

  • Jen jedno USB-C
  • Podivně umístněná dioda

Za poskytnutí produktu děkujeme obchodu Kabelmanie.cz.

Název: USB dokovací stanice USB-C – HDMI+SD+USB+USB-C – All-in-1

Cena: 1 890 Kč

Konektory: 1x HDMI (female), 3x USB-A 3.0 (female), 1x USB-C (female) pro napájení Macbooku 12″ nebo pro data, 2x SD

Kompatibilita USB: USB 3.1 Gen. 1, USB 3.0, USB 2.0 a USB 1.1

Kompatibilita paměťových karet: SD, SDHC, SDXC, MMC, microSD/T-Flash – bez použití adaptéru

Podporované OS: Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10, macOS

Rozměry: délka: 135 mm; šířka: 42 mm, hloubka: 12 mm; hmotnost: 90 g

Kam dál?

MacBook má USB-C port jen jeden, MacBook Pro bez Touch Baru má tyto porty dva. Přijde vám to málo? Dokovací stanice Sandberg je řešením. Na tuzemském trhu již jistě několik USB-C redukcí a dokovacích stanic najdete. I na Applišti jsme se této problematice věnovali. Mohli jste si přečíst o profesionální dokovací stanici OWC pro 12“ […]

Hodnocení

Design
Kvalita zpracování
Využití
Váha a rozměry
Cena

Výborný

Shrnutí : Za vaše peníze vám dokovací stanice Sandberg poskytne množství rozšíření konektivity vašeho stroje a to v odolném hliníkovém těle s možností MacBook zároveň i napájet.

User Rating: Be the first one !
84