Ve Spojených státech zakazují na školách Touch Bar při zkouškách

Touch Bar nového MacBooku Pro je revoluční novinka, kterou Apple překvapil nejen některé uživatele, ale i univerzity v USA. Ty jej začínají zakazovat.

Studenti práv v Severní Karolíně vlastnící nejnovější MacBook Pro s Touch Barem mají o vrásku navíc. Únorové advokátní zkoušky musejí absolvovat s omezením funkcí Touch Baru. Je zajímavé, že použití MacBooku jako takového je povoleno.

MacBook Pro Touch Bar 2016

Podle oznámení, které vydalo North Carolina Board of Law Examiners (Představenstvo advokátských zkoušek v Severní Karolíně) je problémová hlavně provázanost Touch Baru s dalšími aplikacemi. Nastavení jasu nebo hlasitosti nevadí, ale jiné možnosti by prý mohly vést k podvádění. Proto bylo rozhodnuto, že každý student s tímto strojem musí nastavit svůj Touch Bar na rozšířený ovládací pruh. Nastavení je možné provést v Předvolbách systému a položce Klávesnice. Tím se znemožní zobrazení ikon určených pro jednotlivé aplikace, a Touch Bar bude zobrazovat ve všech případech stejné ovládací prvky.

 

Za MacBook Pro s Touch Barem 0 bodů

Pokud by některý ze studentů neměl takto nastavený MacBook, může požádat přítomného technika, aby tak učinil za něj. V případě, že se student nepřizná, a absolvuje test s Touch Barem podporujícím ostatní aplikace, obdrží za vykonanou zkoušku 0 bodů.

Oficiální prohlášení neobsahuje důvod, proč vlastně instituce požaduje vypnutí klíčové funkcionality Touch Baru. Anonymní zdroj ale uvedl, že největší obavu mají zkoušející z prediktivního vkládání textu, které nabízí celá slova, ještě než je dokončíte. Tím urychluje práci a zároveň předkládá další inspiraci.

 

Po Severní Karolíně se začínají inspirovat další

Severní Karolína není jediný americký stát, kde se Touch Bar nelíbí institucím zajišťující hladký průběh zkoušek. V Kalifornii tak komise se stejným posláním jako již zmíněné představenstvo zakazuje použití všech funkcí Touch Baru. Ani ten jas byste si tak s ním nezměnili.

U nás v České republice se zatím nezdá, že by se připravovalo podobné rozhodnutí. Otázkou ale je, zda je podobné omezení skutečně nutné. Budoucí advokáti a jiní vysokoškolsky vzdělaní lidé přece s podobnými stroji budou ve své praxi pracovat. Stůl už dnes nestačí.

Zdroj: Macrumors.comKam dál?