Koupí Apple Tidal, konkurenta Apple Music?

V nedávné době bylo zveřejněno několik protichůdných informací, jestli kalifornský gigant Apple koupí službu Tidal. Tidal je konkurentem Apple Music ve streamování hudby.

Koupí Apple Tidal?

První zmínka o možné akvizici se objevila ve Wall Street Journal. S opačným tvrzením zase přišel reportér Ben Sisario z The New York Times, který citoval „dva vysoce postavené zdroje”. Ty tvrdí, že Apple Tidal nekoupí.

WSJ poznamenal, že Apple začal s „průzkumnými rozhovory”, které však nemusí vyústit v konečnou dohodu obou stran. Firma se těmito rozhovory a jednáními občas zabývá. V minulém roce jsme byli svědky zpráv, že má Apple zájem koupit Time Warner. Nakonec se nic z toho nestalo.

O jednoho konkurenta méně

Koupí Tidalu by Apple získal několik výhod. Mezi Tidalem a Apple Music je několik technických rozdílů a Apple by sloučením přišel o jednoho z konkurentů. Tidal má taktéž punc exkluzivity. V minulosti jsme mohli být svědky rozporů mezi Applem a hudebníky. Například Taylor Swift odmítla ve veřejném dopise streamovat svou veleúspěšnou desku 1989 na Apple Music.

Tidal byl spuštěn v roce 2014 norsko-švédskou společností Aspiro. Tuto společnost v roce 2015 odkoupila firma Project Panther Ltd., kterou vlastní známý rapper Jay Z, vlastním jménem Shawn Corey Carter.

Streamovací služba Tidal razí model „artist-owned”. To mu zaručuje exkluzivní obsah ihned po jeho vydání a přízeň hudebníků, kteří nejsou „otroky” streamovacích společností. Při znovu spuštění služby v loňském roce se na pódiu objevili třeba Beyoncé, Rihanna, Kanye WestUsher, Chris Martin, Calvin Harris nebo deadmau5.

Koupí Apple Tidal?

Apple Music vs Spotify

Apple by tak mohl teoreticky získat další 4 mil. odběratelů Tidalu, kteří by se přidali k 15 mil. u Apple Music. Dohromady by se tak mohly stát silným protipólem konkurenčního Spotify, které má v současnosti okolo 30 mil. platících uživatelů.

Sám jsem uživatelem Spotify a jsem v očekávání, co Apple se svou službou vymyslí. Na nedávném WWDC představil změněný vzhled aplikace Apple Music pro iOS, která do té doby trpěla roztříštěností a nepřehledností. Na vzhled nového Apple Music pro iOS 10 se můžete podívat v našem článku.

Zdroj: AppleInsiderKam dál?