Router Synology RT1900ac budete milovat a ovládání zvládne i dítě

Vždy, když jsem si pořídil router, obtěžovalo mě složité nastavování a nevzhledná webová administrace. Synology ukazuje, že tomu tak být nemusí.

Společnost Synology je známá hlavně díky svým externím síťovým úložištím. Dovolím si říct, že také nejlepším. Bezdrátový router má k těmto zařízením velmi blízko, a proto je dobře, že první model Synology začíná nabízet. Ten přitom atakuje nejvyšší příčky.
 


 

Bytelný vzhled, a rovnou 3 antény

Klasické routery jsou poměrně stará zařízení a moc často se nevidí nějaké inovace. Na pultech obchodů je celá škála přístrojů – od těch nejlevnějších za pár set korun až po nejdražší tisícové mašinky. Běžný uživatel často tápe a hledá pomoc zkušenějšího, protože mu parametry v tomto případě moc neříkají.

RT1900ac se vyznačuje trojicí antén. Ty lze lehce přišroubovat. Kromě tradičních LED diod na předku zařízení se na bocích nalézá USB 3.0 vstup a také slot na vložení paměťové karty typu SD. To se bude hodit především fotografům. Druhý bok pak obstarávají tlačítka WPS pro jednoduché připojení a vypínač Wi-Fi.

Záď černého elegána je klasická a ničím nepřekvapí. Dnes už obligátní čtveřici LAN portů doplňuje jeden WAN (pro připojení internetu) a vstup síťového adaptéru s vypínacím tlačítkem.

Oproti konkurenčním routerům je ten od Synology těžší a působí opravdu dobrým a poctivým dojmem. V balení najdete i nástavec, který slouží jako stojánek. Lépe tak vidíte na diody, když byste položili zařízení na stůl. Kromě estetického dojmu má stojánek vliv i na výkon. Díky němu je umožněno lepšímu proudění vzduchu zespodu a odvádění tepla. Krabička nevydává žádné nepříjemné zvuky, když je spuštěná, a to samé platí o zdroji. Ten je zase možná až zbytečně velký.

 

Všechno je tam, kde má být, a ještě něco navíc

Po sestavení routeru a jeho zapojení probíhá prvotní aktivace velmi rychle. Na adrese router.synology.com se sám zahlásí a pomocí průvodce provedete rychlé nastavení. Možná vás už teď překvapí hezké webové prostředí, tak odlišné oproti konkurenci.

Webové rozhraní je krásné tak, že se na něj nebudete moct vynadívat.

V prostředí, které připomíná lehce upravený Linux, se dá nastavit snad vše, na co si vzpomenete. Od bezdrátové sítě (na výběr je samozřejmě jak 2,4GHz, tak 5GHz) po rodičovskou kontrolu až po vzdálený přístup QuickConnect. Přitom nemusíte řešit, ke které ze sítí s různou frekvencí se připojovat. Díky technologii Smart Connect se zařízení bude inteligentně připojovat právě na tu, která je pro něj výhodnější.

K dispozici je nastavení duální sítě, kdy nastavíte přístup pro hosty, který jim odepře některé možnosti. To znamená, že se nedostanou k připojeným externím diskům, nastavení nebo souborům na cloudu.

Přehledy statistik jsou nepřeberné. Kromě obvyklé aktuální rychlosti stahování a odesílání se monitorují i další parametry. Dozvíte se tak, kolik a jaké zařízení se k routery připojovala, odkud, na jakou ze sítí apod. Navíc si můžete vytvořit svoji vlastní sestavu, a zobrazovat třeba všechny tyto údaje za poslední měsíc.

Router samozřejmě nepostrádá WPS tlačítko, které slouží k jednoduchému automatickému vytvoření zabezpečené bezdrátové sítě se silným klíčem, kde mohou být další klienti jednoduše přidáváni na základě PIN kódu, a nemusí se tak složitě nastavovat šifrování v utilitě pro správu bezdrátového adaptéru.

Externí disk, který k routeru připojíte, se zahlásí ve webovém rozhraní. Tam máte i možnost si zapnout aplikaci File Station (uživatelé NAS od Synology znají) a procházet soubory uložené na disku. Prohlížeč je velmi podobný tomu z Windows nebo Finderu z Macu.

Obrovskou výhodou zařízení od Synology je dvojí připojení síťového rozhraní. To zajistí provoz bez výpadků. Zároveň s tím je možné rozdělit zátěž mezi obě připojení. Veškeré nastavení je k dispozici ve webovém rozhraní.

 


O společnosti Synology

Jedná se o tchajwanskou společnost, která se specializuje na síťové externí úložiště (NAS). Produkty jsou označovány jako DiskStation pro domácí řešení a RackStation pro velké firemní servery. Produkty Synology jsou prodávány po celém světě a lokalizované v několika jazycích. Centrála společnosti Synology se nachází v Taipei na Taiwanu.

Zdroj: Wikipedia.org


Nastavení zvládne i malé dítě

Kromě webového rozhraní máte k dispozici i aplikaci pro iOS. Ta samozřejmě neumožňuje veškerou správu jako na desktopu, ale díky pravidelným aktualizacím je jako nouzové řešení dobrou volbou. Ostatně všechny aplikace pro iOS od Synology jsem si vždy pochvaloval.

Pro rozšíření funkčnosti jsou k dispozici i dodatečné balíčky. Ty lze nainstalovat v Centru balíčků. Díky nim získáte třeba VPN server, mediální knihovnu nebo správce stahování. Některé fungují samozřejmě pouze v kombinaci s připojeným úložištěm.

Když si vytvoříte účet na webu Synology, lze se přes něj hlásit vzdáleně do webového rozhraní. Nemusíte tak být na stejné Wi-Fi jako router. S externím úložištěm pak máte ke svým souborům přístup odkudkoliv.

K zálohování souborů z pracovních stanic máte dvě možnosti. Buď využijete řešení Synology, které je pomocí aplikace Cloud Station Backup opravdu jednoduché, nebo zvolíte nativní řešení pro macOS – Time Machine. V obou případech je zaručená záloha verzí dokumentů (v případě Synology až 32 verzí nazpět) a bezproblémová funkčnost.

Synology RT1900ac je zkrátka výborný produkt. Před pořízením ale musíte zvážit jeho vyšší cenu. Pokud jej budete používat ve spojení s externím úložištěm, určitě je cenovka ospravedlitelná. V opačném případě a s nenáročným domácím použitím se poohlédněte po jiném routeru.

Klady

  • Webové rozhraní

  • Možnosti rozšíření pomocí balíčků

  • Výkon

  • Design

Zápory

  • Velikost

  • Cena

Název: Synology RT1900ac

Cena: 4 485 Kč

Materiál: plast

Obsah balení: Router, antény, síťový adaptér, kabel s konektorem RJ45, návod k instalaci

Rozměry routeru: 206 mm x 160 mm  x 66 mm

Za poskytnutí produktu děkujeme Synology. Vlastníte router Synology RT1900ac, jak jste s ním spokojeni? Napište nám!

Vždy, když jsem si pořídil router, obtěžovalo mě složité nastavování a nevzhledná webová administrace. Synology ukazuje, že tomu tak být nemusí. Společnost Synology je známá hlavně díky svým externím síťovým úložištím. Dovolím si říct, že také nejlepším. Bezdrátový router má k těmto zařízením velmi blízko, a proto je dobře, že první model Synology začíná nabízet. Ten […]

Hodnocení

Design
Spolehlivost
Rychlost
Funkce
Cena

Vynikající

Shrnutí : Jeden z nejlepších routerů na trhu. Pokud využijete pokročilejší funkce, určitě stojí si za něj připlatit.

User Rating: Be the first one !
88


Kam dál?