Synology Office a Calendar, víc v kanceláři nepotřebujete

Aplikace běžící na serverech Synology se stále rozrůstají. Poměrně nový je kancelářský balík Office a aplikace Calendar. Umí toho opravdu hodně.

Nedávno jsme recenzovali server Synology DS916+ a také operační systém DSM 6.1, který na něm běží. Obě recenze byly velmi kladné a není divu. I další aplikace běžící pod tímto systémem na Synology produktech jsou podařené. Synology Office perfektně zastoupí kancelářský balík od Microsoftu Office nebo iWork od Applu. Calendar zase pomůže s plánováním a díky jednoduché integraci jej můžete používat všude.

Konkurence na poli cloudových office aplikací je poměrně velká. Microsoft, Apple, Google. To je trojice největších firem, které to myslí s kancelářským balíkem na cloudu vážně. Jestli máte server od Synology, zkuste jeho řešení. I když jej uvedl teprve nedávno, už teď se může s těmito giganty směle měřit.

 

Synology Office

Instalace balíčku je jednoduchá. Na svém serveru v systému DSM jděte do Centra balíčků a najděte si Office. Po chvilce je aplikace připravená ke spuštění. Jakmile na ni kliknete, otevře se ve vlastní záložce webového prohlížeče. Připomíná Google Docs a velmi podobně se i ovládá.

Okno je rozdělené na 3 panely. Úplně vlevo nahoře je tlačítko pro přepínání mezi kancelářskými aplikacemi (patří tam Office, Calendar a Chat). Pod ním je ikonka zvonku. Ta sdružuje všechna upozornění. To je například, když bude jiný uživatel sdílet s vámi dokument nebo udělá nějaké úpravy.

Synology Office

Prostřední panel zobrazuje kategorie a popisky, nebo jinak řečeno štítky. Ty jsou opravdu podařené a když je poctivě doplňujete, nejen že pak máte hezky barevné řádky s dokumenty, ale hlavně se v nich lépe orientujete.

Synology Office

Poslední a nejširší panel ukazuje jednotlivé dokumenty. Ty mohou být uspořádané do složek a vytvářet lze dokument nebo tabulku. Ani jedna z variant vás nepřekvapí. Vychází totiž ze zajetých principů a dokument se podobá wordovskému řešení a tabulka zase Excelu.

 

Spolupráce více uživatelů na jednom dokumentu není problém 

Spolupráce, nebo kolaborace, jak je někdy označováno sdílení více uživatelů jednoho dokumentu, je velkou předností Synology Office. Ta je tak daleko, že kromě komentářů dokumentu (text každého uživatele je označen jinou barvou), slouží k lepšímu procesu spolupráce i tzv. režim kontroly. Každý z uživatelů může navrhnout svoji změnu, když se nachází v režimu revizí. Na autorech pak už je, jestli změnu přijmou. Přijetí reprezentuje jednoduchá fajfka. Odmítnutí zase křížek.

Ke komunikaci nad dokumentem mohou uživatelé použít aplikaci Chat. Ta se musí nainstalovat samostatně z Centra balíčků. Výhodou je, že funguje jako zásuvný modul, takže se nemusíte přepínat do jiného okna, když upravujete dokument. Velmi připomíná Google Hangouts.

 


Synology Inc.

Tchajwanská společnost Synology se specializuje na Network Attached Storage (NAS) zařízení. Produktové řady jsou známy jako DiskStation pro modely stolních počítačů a RackStation pro firemní servery. Produkty Synology jsou distribuovány po celém světě a lokalizovány v několika jazycích. Centrála společnosti Synology se nachází ve městě Taipei.

Zdroj: Wikipedia.org


 

Nebojte se, vše je zálohované a verzované

Znáte to, uděláte nějakou změnu v dokumentu a za chvíli je všechno jinak. Situace se můžeme měnit rychle a proto nabízí Synology Office historii zobrazení. Ta uchovává jednotlivé verze dokumentu a můžete se tak kdykoliv vrátit zpět a to do jakékoliv změny. Historie zobrazení je podporována jak v dokumentu, tak v tabulce.

Vrátit se můžete do jakékoliv změny, kterou dokument nebo tabulka prodělaly. Historie prohlížení se o to postará.

Jestli tápete, jak dokument nebo tabulku začít nebo už máte dokonce přesnou představu, ale přijde vám zdlouhavé vše nastavovat, využijte předpřipravených šablon. Těch je poměrně dost a dovolím si říct, že ve většině případů bych si vybral. i když v případě dokumentů bych uvítal jejich hezčí design.

Každý dokument lze šifrovat pomocí hesla. To budete muset zadat vždy, když ho budete chtít otevřít. Také můžete nasdílet dokument nebo tabulku jinému uživateli nebo skupině. Rozhodujete se přitom pouze v tom, zda mu dáte právo jen na zobrazení nebo rovnou na úpravu.

Synology Office

Základní (domovská) obrazovka, možnosti voleb, rozvržení nabídky atd. Následuje popis ovládacích prvků a principů aplikace – dva odstavce, mezi ně umístit výkřik, za druhý vložit obrázek či galerii.

 

Calendar

Druhou užitečnou aplikací je Calendar. Ten funguje prakticky stejně, jako Google kalendář nebo kalendář v macOS. Podporuje standard CalDAV, takže jej snadno připojíte v aplikaci Kalendář v iOS a jakmile nějakou událost vložíte na iPhonu, synchronizuje se v rámci celého systému.

Synology Office

V náhledu webové verze lze vybírat mezi denním, týdenním a měsíčním náhledem. Trochu mi vadilo, že v měsíčním náhledu není dobře poznat, jaký je aktuálně den. I když kliknu na tlačítko „Dnes“, zobrazení poskočí a den se podbarví oranžově. Ale pouze text, takže na první pohled není vidět a musíte chvilku hledat.

V aplikaci lze vytvářet další kalendáře, zvát další osoby na přidané události. Pokud máte událostí hodně, hodí se funkce hledání. Stačí napsat název a vybrat, ve kterém kalendáři chcete hledat.

 

Klady

  • Známé funkce z MS Office
  • Jednoduchá instalace
  • Snadné napojení kalendáře na mobilní zařízení

Zápory

  • Horší přehlednost kalendáře
Aplikace běžící na serverech Synology se stále rozrůstají. Poměrně nový je kancelářský balík Office a aplikace Calendar. Umí toho opravdu hodně. Nedávno jsme recenzovali server Synology DS916+ a také operační systém DSM 6.1, který na něm běží. Obě recenze byly velmi kladné a není divu. I další aplikace běžící pod tímto systémem na Synology produktech […]

Hodnocení

Ovládání
Užitečnost
Rychlost
Vzhled

Vynikající

Shrnutí : Synology Office je skvělá alternativa vedle zavedených Office od Microsoftu nebo iWorku od Applu. Navíc máte všechna data pod svou kapotou v NASu. Kalendář pak díky protokolu CalDAV můžete použít i na iPhonu nebo iPadu v nativní aplikaci.

User Rating: Be the first one !
95


Kam dál?