Samsung letos nepředstaví ohebný displej

Naděje, že letos uvidíme ohebný Samsung, vzaly za své zhruba před týdnem. Zatím postačí současné řešení ohnutých displejů.

Vedoucí inženýr divize displejů Samsung, Kim Tae-woong, oznámil, že se současné bezokrajové displeje výborně prodávají, takže není třeba spěchat s novou technologií. Ta má být uvedena na trh až v roce 2019. Některé indicie přitom naznačovaly, že by se očekávaný ohebný telefon mohl objevit již během letošního září.

Samsung ohebný displej

Této taktice nahrávají také čísla: korejští analytici potvrdili, že bezokrajové displeje jsou pro Smasung vysoce ziskové, takže neexistuje důvod přicházet s něčím novým. Podle experta Chung Won-seoka má Samsung z jedné OLED obrazovky zhruba 20% marži. „Jakmile klesne poptávka po telefonech s bezokrajovým displejem, Samsung bude mít připravené další eso v rukávu.“ předpovídá. Také se ale spekuluje o tom, že displej není ještě zcela připraven, a potýká se s určitými technickými potížemi. Navíc bude model, který za dva roky uvidíme, nejspíše ohebný pouze v jednom místě. Na zařízení, které stočíme do ruličky, si ještě pár let počkáme.

Přitom Samsung představil funkční prototyp již v roce 2011. Přístroj vypadal robustně a nevzhledně, ale displej reagoval i po 100 tisíci ohnutích, kdy ztratil pouze 6 % z jasu ve středu displeje, který byl při složení nejvíce namáhaný. Samozřejmě nešlo o produkt určený ke komerčnímu prodeji, avšak Samsung posléze vypustil video s konceptem zařízení, které bylo možno z velikosti telefonu rozložit do přístroje plochou displeje, jakou má například tablet. Bylo tedy jasné, na jakou technologii si Korejci brousili zuby.

Jejich ambicí bylo přijít do konce roku 2012 na trh s první generací ohebných či skládacích telefonů, bohužel je ale zastavily problémy s produkcí těchto displejů. Projekt tak byl odložen na rok 2013. Ani tento neúspěch Samsung nezastavil před vypuštěním dalšího videa, tentokrát ukazujícího spoustu displejů různých velikostí, které bylo možné stočit do ruličky nebo složit jako papír. Ty pak společnost skutečně představila na CES 2013. Opravdu funkční ohebný prototyp se jmenoval Youm a vše vypadalo slibně.

Další potíže s výrobou vše opět zpozdily, a když byl ohlášen model Galaxy X, již se jen čekalo, kdy Samsung oznámí odložení, a na jak dlouho to bude tentokrát. Od roku 2011, kdy se Korejci pochlubili s prvním prototypem, se tak přes chytrý telefon můžeme těšit z chytré domácnosti, která nám pohlídá zásoby v ledničce, na trhu se objevil bezpočet dronů ovládaných smartfonem. Na mobilu můžete dokonce „zajít“ do kasina a zahrát si blackjack nebo ruletu, a Poker Stars slibuje přidat další hry, mobilem můžeme také zaplatit v samoobsluze, nebo si rovnou nakoupit. Ale telefon od Samsungu s ohebným displejem je stále v nedohlednu.

Rivalové přitom nelenili, a již ke konci roku 2016 si Apple patentoval OLED displej, který je možné v polovině přehnout. Něco jako véčko od Motoroly, na které nostalgicky vzpomínají pamětníci dřevních dob mobilních telefonů. Údajně ho měl dostat jeden model již letos, ale tato informace se ukázala jako prostá spekulace. Podobné řešení si na patentovém úřadě nechala v březnu 2017 zapsat i čínská společnost Xiaomi. Zdá se tedy, že se náskok Samsungu tenčí, a nebylo by žádným překvapením, kdyby ho někdo z rivalů předběhl a uvedl do běžného prodeje ohebný displej dříve.

Zdroj: Wikipedia.orgKam dál?