Apple pracuje na funkci rozpoznávání tváře přes 3 roky, brzy bude k dispozici

Rozpoznávání tváře by mělo nahradit ověřování otisku prstu pomocí Touch ID. Na telefon tak nebudeme muset pro odemknutí ani sáhnout.

Minulý týden byla zveřejněna patentová přihláška Applu, která ukazuje způsob odemykání telefonu pomocí snímání obličeje na základě údajů získaných ze speciálních senzorů a fotoaparátu. Tím spíše si analytici nyní myslí, že právě tento nový způsob nahradí dosavadní Touch ID.

 

Patent starý několik let ukazuje rozpoznávání tváře

Přihláška byla podána už v roce 2013 a podrobně popisuje techniky, jak poznat obličej vlastníka mobilního zařízení. Detailně se v ní rozebírá skenování obrazu tváře za pomoci fotky z fotoaparátu, údajů z infračerveného senzoru, ultrafialového senzoru a dalších. Apple uvádí, že data budou shromažďovat informace o obrysu očí, brady, nosu a celkové kombinaci těchto částí obličeje. Patentová přihláška uvádí integraci technologií pro rozpoznávání tváře do přenosného zařízení, například do iPhonu.

Rozpoznávání tváře

Známý analytik Ming-Chi Kuo už nějakou dobu uvádí, že iPhone 8 (případně iPhone Pro nebo jinak) může už integrovat revoluční kamerový systém, který je schopen 3D snímání. Kromě klasické RGB přední FaceTime kamery by vedle ní mohly být infračervený snímač a tzv. VCSEL laser. Ten dokáže určit vzdálenost snímaného objektu na základě světelných impulzů a času dopadu.

Rozpoznávání tváře

Nemusíme se ale dočkat letos. Pokud technologie nebude fungovat na 100 %, Apple ji ven nevypustí. Jedná se o velmi citlivou záležitost a ověřování musí být skutečně precizní. Server Bloomberg přišel už dříve se zprávou, že nový systém je rychlý a rozpoznávání tváře trvá pouhé milisekundy. Údajně má být také bezpečnější než současné Touch ID na iPhonu, iPadu i nově MacBooku Pro.

 

Samsung technologii nezvládá

Změna ověřování přístupu do zařízení je skutečnou výzvou pro cupertinskou firmu. Vždyť konkurence v podobě Samsungu Galaxy S8 už podobnou technologii využívá, ale nezdá se, že by to byla trefa do černého. V březnu letošního roku se na YouTube objevilo video, na kterém ukazuje uživatel odemčení telefonu jihokorejské značky za pomoci fotografie. Ta byla navíc předložena telefonu na jiném Galaxy S8. Samsung pak musel vysvětlovat, že tento způsob neslouží jako primární funkce pro ověření přístupu do telefonu a doporučuje zákazníkům používat spíše snímač oční duhovky nebo otisku prstu.

Rozpoznávání tváře

Mapování hloubky při rozpoznávání tváře je daleko bezpečnější a pouhá fotografie systém neošálí. I proto by měl být Apple navržený způsob bezpečný a klidně může vytlačit aktuální Touch ID.

Zdroj: Apleinsider.com

Kam dál?