Vyměňte království za koně ve hře Reigns

Hra Reigns byla zvolena jednou z nejlepších her roku 2016, a to zcela po právu. Dlouho jsem jí odolával, nakonec jsem však zcela podlehl. A nelituji.

Je totiž originální, neskonale zábavná a hodně variabilní. Má ale také jeden nedostatek – bez znalosti zvoleného jazyka (čeština přítomna není) si neškrtnete. Opravdu potřebujete vědět, jestli se vás kat ptá, zda provinilce popravit, nebo ušetřit, když to má vliv na pohled široké veřejnosti na vás jako na panovníka celého království. Každé rozhodnutí totiž ovlivňuje, jak dlouho na trůnu ještě vydržíte sedět, než přijde (nevyhnutelná) pohroma.

 

Království za koně

Reigns je karetní hra, kterou ovládáte prakticky jen tažením dané karty doprava nebo doleva dle toho, jak jsou vám nabízeny odpovědi. Ty vesměs bývají strohé, takže se spokojíte jen s ano či ne. Někdy je sice připraveno něco záludnějšího, jedná se ale spíše o výjimky.

Rozhodujete tak o chodu svého království, ale i síle svého vlivu a času setrvání na trůnu. Každé zásadní rozhodnutí znamená další přečkaný rok u koryta. Jedno špatné nezapříčiní váš pád, ale už jej zdárně nastartuje. Vaše rozsudky totiž ovlivňují čtyři základní pilíře království. Když máte některého nedostatek, končíte, když ho máte příliš, končíte. Jde tedy hlavně o rovnováhu.

Jedná se o vliv církve, spokojenost poddaných, velikost armády a množství financí. S každým vaším krokem něco přibude, něco ubude, něco se naopak ani nehne. Abyste nemuseli soudit jen dle kontextu, u symbolů se vám zobrazuje puntík. Někdy menší, někdy větší, už ale nevíte, jestli daná hodnota poleze nahoru nebo dolů.

Pokud neudržíte všechny složky v rovnováze, dříve či později vás to zahubí. Každá složka má přitom jiný konec, který se určuje ještě dle hraného scénáře, takže variant smrti je opravdu mnoho, a jsou skutečné zábavné.

 

Není to jen o kecání

Váš první vládce na trůnu nijak závratně dlouho nevydrží. Otestujete si na něm totiž, jak hra vlastně funguje, což bude mít za následek jeho brzký pád. Po něm ale nastoupí další a další a další. Každý z vládců, ať už úspěšný, anebo ne, se nesmazatelně zapíše na časovou osu a do historie vaší země.

Pro některé jsou také připraveny různé krátké příběhy, dle toho, kolem kterého letopočtu zrovna vládnou. Dle jejich úspěchu či neúspěchu jsou také pojmenovány. Budete tedy vysílat křižácké výpravy, ovládnete džina z lampy, upálíte čarodějnice, a samozřejmě dojde i na inkvizici a mnoho dalšího.

Budete vysílat křižácké výpravy, ovládnete džina z lampy, upálíte čarodějnice, a samozřejmě dojde i na inkvizici.

Nemyslete si ale, že je to jen o kecání. Vyhrát totiž budete muset i četné souboje, kdy různými odpovědmi zvažujete, zda budete útočit, nebo se spíše bránit. Se surovinami vám mohou pomoci i různé artefakty, které si vykecáte v nějakém bonusovém rozhovoru.

 

Ideální na mobilní hraní

Grafická stránka hry je minimalistická, karty jsou decentně animované, a najdete zde i jejich seznam, který se můžete pokusit celý rozkrýt. Zvuky se chvíli poslouchat dají, že by to byl nějaký unikát, to určitě ne. Za své peníze dostanete kompletní hru, žádné dokoupitelné power-upy, nápovědy či rozšíření (zatím) dostupné není.

Rozhodně fajn jsou dílčí questy, díky kterým mnohdy změníte své rozhodnutí, a odemykatelné úspěchy v Game Centru. Chcete-li tak hru šitou mobilnímu zařízení na míru, chcete-li se opravdu pobavit a vládnete alespoň střední úrovni jednomu z podporovaných jazyků, nemáte nad čím váhat. Za ty peníze Reigns opravdu stojí.

Klady

  • Originalita
  • Vtip
  • Triviální ovládání
  • Množství scénářů
  • Dílčí úkoly

Zápory

  • Nárok na znalost jazyka

icon
ReignsGHI Media, LLCGames79,00 KčStáhnout
Hra Reigns byla zvolena jednou z nejlepších her roku 2016, a to zcela po právu. Dlouho jsem jí odolával, nakonec jsem však zcela podlehl. A nelituji. Best of App Store 2016 – jaké jsou ty nejlepší aplikace a hry roku? Je totiž originální, neskonale zábavná a hodně variabilní. Má ale také jeden nedostatek – bez […]

Hodnocení

Hratelnost
Grafika
Hudba a zvuk
Cena

Skvělé

Shrnutí : Chcete-li tak hru šitou mobilnímu zařízení na míru, chcete-li se opravdu pobavit a vládnete alespoň na střední úrovni jednomu z podporovaných jazyků, nemáte nad čím váhat. Za ty peníze Reigns hra opravdu stojí.

User Rating: Be the first one !
90


Kam dál?