Jak vyzrát na NTFS formát v macOS

Souborový systém NTFS od Microsoftu, standardně nespolupracuje s macOS. Existuje ovšem způsob, jak to změnit. Zkuste Paragon NTFS a hned budete spokojenější. 

Operační systémy od Applu, jak iOS tak i macOS, jsou známy především svojí uzavřeností. Mají vlastní hlavu a v některých záležitostech působí neoblomně. Při hledání podporovaných zařízení nebo aplikací, se můžete i celkem zapotit.

Tak zvaná uzavřenost těchto systémů, odrazuje mnoho uživatelů od zakoupení nějakého toho Apple produktu, protože se nelze spoléhat na osvědčené a funkční postupy např s Windows. Málo kdo však ví, že když bude chvíli pátrat, dokáže si jak iPhone, iPad tak klidně i Mac, uzpůsobit svým vlastním požadavkům. Některé funkce a aplikace jsou velice podobné těm z Windows. Dokonce existuje i varianta kancelářského balíku Microsoft Office pro Mac a iOS.

 

Zapovězené NTFS

Velkým problémem, na který řada uživatelů Maců brzy přijde, je nepodporování formátu NTFS. Tento souborový systém se používá ve Windows a bývají v něm naformátovány především externí USB harddisky a případně i další zařízení. NTFS si standardně nerozumí s macOS a nedovoluje jeho používání. Pokud tedy máte nějaké externí zařízení takto naformátováno a chtěli byste s ním pracovat v macOS, bez přeformátování to donedávna nešlo. Nyní ovšem existuje způsob, jak formát NTFS přinutit ke spolupráci.

 

Stačí málo

Na trhu se před časem objevil doplněk s názvem Paragon NTFS. Ten dokáže zajistit podporování tohoto formátu v operačním systému macOS. Vše funguje na bázi instalačního balíčku. Stáhnete, nainstalujete, restartujete Mac a máte vystaráno. Pokud se nepodíváte do předvoleb systému, ani nepoznáte, že se něco změnilo. Nic neběží na pozadí a přesto už můžete směle pracovat i s zařízeními ve formátu NTFS. Samozřejmě vše funguje do okamžiku, dokud ručně doplněk v systémových nastaveních nedeaktivujete nebo nedojde k vypršení zkušební verze.

Demo režim Paragonu NTFS funguje 10 dní. Poté se vypne a následně se rozeběhne až po jeho zakoupení. Standardní licence pro jedno PC stojí 19,95 euro, v přepočtu 535 Kč. V případě, že budete pořizovat více licencí, je tam celkem slušná sleva.

Objednávku snadno realizujete elektronicky, doporučuji platit přes Paypal nebo kartou. Bankovní převod je také možný, ale požadovanou částku posíláte na zahraniční účet, což nemusí každému vyhovovat vzhledem k většímu množství vepisovaných informací při zadávání příkazu k úhradě.

V průběhu objednávky ale i po jejím úspěšném dokončení, dostáváte e-maily s podrobnými instrukcemi, jak postupovat a produkt aktivovat. Internetové stránky NTFS Software mají i českou lokalizaci. To samé platí i pro zasílané e-mailové notifikace. Když řešíte objednávku přes českou verzi webu, tak i veškeré e-maily a dokonce i samotnou aplikaci, máte v češtině. Jediné, kdy se bez angličtiny neobejdete, je při komunikaci s oficiální technickou podporou. Zde není zajištěno české zastoupení.

V Paragonu NTFS vidím smysl a pokud pracujete s externími zařízeními v tomhle formátu, rozhodně doporučuji zmiňovaný doplněk. Platíte jej pouze jednou, následné aktualizace jsou zdarma.

Na závěr si dovolím drobné upozornění. Pokud přecházíte na novou verzi operačního systému macOS myslím tím teď takové ty velké aktualizace např. na Sierru, je doporučeno nejdřív upgradovat Paragon NTFS, až pak aktualizovat systém.

Pracujete v macOS s produkty ve formátu NTFS? Používáte popisovaný doplněk? Pište do komentářů.Kam dál?