Mail Drop zajistí poslání velké přílohy u emailu

Netrapte se s velkými přílohami u emailů. Funkce Mail Drop si s nimi skvěle poradí a maximální velikost zaslané přílohy navýší. Jak to funguje?

O službě Mail Drop jsem nejednou četl. Zatím mě ale nikdy nenapadlo vyzkoušet její funkčnost. Až do včerejšího dne, kdy si jeden z mých zákazníků usmyslel, že by mi rád poslal balík souborů. Ten ovšem dalece převyšoval kapacitu emailu pro přílohy. Tak jsme se směle pustili do experimentování s Mail Dropem.

Mail Drop

Tato funkce se ukrývá v aplikaci Mail. Pokud ji máte aktivní, spolehlivě si poradí s přílohou u zprávy, která přesahuje maximální kapacitu pro přílohy, stanovenou emailovými poskytovateli. Aplikace Mail sama rozpozná, jestli se vyplatí použít Mail Drop. Stačí potvrdit tu správnou volbu ve zobrazené nabídce při odesílání emailu a nic víc neřešíte. Pouze čekáte, až se email odešle i s nadměrně velkou přílohou.

 

Mail Drop využívá iCloud

K použití Mail Dropu je nutné mít dostatek místa na iCloudu. Příloha se totiž nahraje na iCloud a příjemce e-mailu si ji odtamtud stáhne. To probíhá automaticky poté, co příjemce obdrží e-mail s přílohou. Pokud má zaslaný balík souborů něco kolem 600 MB je jasné, že jeho stažení může nějakou dobu trvat. Vždy záleží na rychlosti internetu. Nezbývá, než čekat.

Drobným nedostatkem při používání Mail Dropu je fakt, že při stahování přílohy do PC příjemce, nevyčítá odečítací funkce VoiceOver procenta. Pokud jste tedy zrakově handicapovaní, tak můžete pouze číst informaci, že probíhá stahování. Jakmile tato hláška zmizí, přiložené soubory u e-mailu máte bezpečně v Macu případně iPhonu nebo iPadu.

Mail Drop není ničím zvláštním. Zajišťuje pouze posílání souborů přes e-mail o velké kapacitě s pomocí iCloudu. Takto přijatý e-mail s přílohou se ovšem chová tak, jak jste zvyklí. I tuto velkou přílohu musíte uložit do PC nebo telefonu standardním způsobem, jako když ukládáte přiložené soubory o kapacitě, nepřesahující limity pro přílohy stanovené e-mailovými poskytovateli. Jen chvíli trvá, než dojde k jejímu stažení z iCloudu, což je v případě velkého souboru plně pochopitelné. Dokud se příloha poslaná přes Mail Drop nestáhne, neobjeví se vám možnosti jejího uložení.

 

Aktivace a použití

Pro správnou funkčnost služby Mail Drop je potřeba ji nejdříve aktivovat. To provedete v předvolbách aplikace Mail v kategorii účty. Zde si vyberete e-mailový účet, pokud jich máte náhodou víc, než jeden. Zvolíte kartu informace o účtu a zaškrtnete možnost, velké přílohy zasílat přes Mail Drop.

Mail Drop

A to je celé. Nyní, když k jakékoli e-mailové zprávě u účtu, kde máte aktivní Mail Drop umístíte přílohu, která neodpovídá maximální kapacitě pro přílohy stanovené e-mailovým poskytovatelem, po odeslání e-mailu se zobrazí dialogové okno. To informuje, že příloha je příliš velká a jestli k jejímu odeslání chcete použít Mail Drop. Vyberete tuto možnost a potvrdíte. Pak už jen čekáte. V aplikaci Mail můžete sledovat průběh odesílání zprávy s přílohou v procentech. Protože trvá, než se soubor nahraje na iCloud, může celý proces odeslání e-mailu delší dobu trvat. Jediné, co musíte dodržet, nezavírat aplikaci Mail. To by se pak tok informací přerušil a odeslání e-mailu s přílohou přes Mail Drop by mohlo být nenávratně přerušeno.

Jakmile je z vaší strany e-mail odeslán, příjemci dojde úplně normální e-mail s přílohou. Předmět zprávy je však obohacen o informaci, že příloha bude k dispozici ke stažení pouze do určitého data. Maximální uchovávání přílohy na iCloudu je v tomto případě 31 dní.

I když je Mail Drop zajímavou funkcí, která řeší zasílání velkých příloh u e-mailů, i tak dávám přednost jiným cloudovým úložištím. Pro práci se soubory jsem si jednoznačně oblíbil Dropbox a iCloud Drive, občas sáhnu i po Google Drive.

A jak jste na tom vy? Znáte a používáte Mail drop? Pište do komentářů.Kam dál?