Optimalizujte velikost úložiště s macOS Sierra

Nový operační systém macOS Sierra uvedl mimo jiné funkci optimalizaci úložiště. Ta vám ušetří spoustu místa. Pojďme se podívat, jak vše nastavit.

Je to užitečná funkce hlavně pro uživatele, kteří nemají moc místa. Tedy hlavně pro ty, kteří mají malé SSD, jako třeba já na svém MacBooku Air. Co dříve poskytovaly aplikace třetích stran, a museli jste stahovat dodatečně aplikace, najdete nyní přímo v systému.

Kde optimalizaci úložiště v macOS Sierra najít?

 • Klikněte na logo Applu v horním řádku nabídky a zvolte z nabídky O tomto Macu.

macOS Sierra

 • Vyberte záložku Úložiště a tam klikněte na tlačítko Správa…

macOS Sierra

Po tomto postupu se vám objeví dialog s rozsáhlými volbami optimalizace úložiště. Můžete se řídit doporučením a vykonat kroky, které vám poradí sám systém. Nebo nemusíte a sami se rozhodnete, které soubory nebo aplikace odstraníte. Trochu mi to připomíná aplikaci Clean My Mac.

macOS Sierra

 

Sledujte Doporučení

V první volbě je Doporučení. To nabízí 4 možnosti, jak elegantně udržovat úložiště. Máte na výběr uložit soubory z plochy a ze složky Dokumenty. Pokud tak na Macu nebude dostatek místa, budou tyto soubory uloženy na iCloudu. Stejný postup se vykoná s fotografiemi.

Druhou možností je optimalizace iTunes a pošty. V iTunes se prohledají všechny filmy a TV pořady, a pokud jste je již zhlédli, smažou se. V aplikaci Mail se zase najdou starší přílohy a také se smažou. Ve výsledku to může udělat i několik desítek GB volného místa navíc.

Třetí možností je chytrá správa koše. Ten se může po 30 dnech vysypat sám, a vy tak na to vůbec nemusíte myslet. Tuto volbu jsem si zapnul jako první.

V posledním bodě lze projít dokumenty, které vám systém srovná dle velikosti nebo posledního použití. Doporučuji se podívat na ty největší a nejstarší. Pak se rozhodnete, které už opravdu nepotřebujete.

Rozhodněte, které aplikace budou ukládat dokumenty na iCloud

V nastavení iCloudu (Předvolby systému ->iCloud -> iCloud Drive -> Volby) se můžete rozhodnout, které aplikace budou automaticky ukládat soubory na iCloud. Nově tam přibyla položka Plocha a složka Dokumenty.

macOS Sierra

Nová funkce je tak velmi příjemným doplňkem, a rozhodně ji doporučuji využívat. Dávejte ale pozor, kolik zabírají vaše soubory a jak máte velký limit na iCloudu. Pokud bude vaše kapacita překročena, soubory se na iCloud přestanou odesílat.

Kam dál? • Petr Dvořák

  Když si zvolím ukládání Plochy a Dokumentů na icloud, ve Finderu již nevidím Plochu a Dokumenty na obvyklém místě ale níže mezi síťovými věcmi, to chápu. Když si zobrazím detaily, jednotlivé složky mají u sebe ikonku obláčku, který má buď šipku (asi, že je obsah na síti) a pokud na ni klikneme, změní se na čistý obláček (staženo? někde jinde?) Jaký v tom je rozdíl?

  • Petře, jakou šipku myslíte? Mně se objeví akorát u synchronizace obsahu koláč, který ukazuje průběh nahrávání souboru. A v případě, že složka není na iCloudu, mám u ní přeškrtnutý obláček. Udělejte screen a dejte ho sem 😉

   • Petr Dvořák

    Udělám doma. Popisoval jsem to po paměti. Ale ta šipka vypadá, jako běžná ikona pro download ze sítě. https://uploads.disquscdn.com/images/70652e4077011c17119df93d88a2f14733592ee533dd68fbd7a754b7dfb465e7.png

   • Petr Dvořák

    Mimochodem, jde nějak nastavit vyjímka, aby dany adresář nebyl na icloudu? Měl jsem ve složce Dokumenty workspace pro Eclipse pro vývoj software a ideálně, abych měl pořád synchronizovaný obsah s icloudem ale měl tam ty soubory pořád i offline, abych mohl pracovat bez sítě. Večer jsem to stáhnul zpět, ale takhle to vypadá, že to budu muset dát jinak, protože mi to macos bude pořád brát a přesunovat ven.