Proč mi nestačí nabídka portů na nejnovějším MacBooku Pro

Po svém uvedení způsobil velký rozruch. A to nejen svým vzhledem a výkonem. Nabídka portů je totiž velmi inovativní, až skoro nepoužitelná.

Apple je několik let napřed před svou konkurencí. To jste mohli slyšet z mnoha míst. Nyní už to tak neplatí, nebo alespoň to lidé tolik netvrdí. Druhá možnost je dle mě správně, protože ty roky vepředu je Apple stále. Jen už to tolik neuslyšíte. Možná proto, že konkurence se na něj více zaměřila a onu klíčovou funkci vydá dříve. Mnohdy ale nefunguje tak, jak by si uživatelé představovali.

 

MacBook Pro má 4 USB-C porty, nic víc

V případě nabídky portů v novém MacBooku Pro je to ale velmi ošemetné. Inovativní rozhodnutí je skutečně zlomové a není na světě výrobce, který by se k podobnému kroku, u své vlajkové lodě, odhodlal. Ale, bohužel, ten krok je tolik napřed, že uživatele nutí k dokoupení dalšího adaptéru, který mu možnosti připojení příslušenství rozšíří. Situaci nezachrání ani fakt, že nový USB-C/Thunderbolt 3 port je opravdu skvělá technická vychytávka a tuze se mi líbí.

Nabídka portů MacBook Pro 2016

Líbí, ale použitelnost pokulhává. Na svém 13palcovém MacBooku Pro s Touch Barem mám 4 stejné porty. Když jsem jej poprvé zapnul a dal si ho na pracovní stůl, nemohl jsem k němu připojit externí monitor. Ten ještě USB-C nemá a nemá ho ani drtivá většina z těch, které se prodávají. Když už, tak si za něj ale pořádně připlatíte.

Dalším a ještě důležitějším portem, který mi na MacBooku chybí, je klasické USB. Doba je sice už dál a já sám jsem například takové DVD neviděl 5 let a stejnou dobu ho nemám ani kde přehrát, ale klasické USB má dnes snad všechno. Ani nový iPhone 7 nedostanete s USB-C kabelem. I ten se mi válí na stole a Lightning kabel s USB-A koncem není kam do MacBooku zapojit.

 

Nejstarší ze všech ale zůstává

Paradoxní je, že sluchátkový Jack zůstal. Ten samý, který Apple z iPhonu 7 odstranil a usoudil, že sluchátka si přece mohou lidé koupit bezdrátová. A takový Ethernet port už je u MacBooků skoro sprosté slovo.

Kolik portů bych tedy potřeboval? Když jsem si dával dohromady nabídku portů, vyplynulo mi, že USB-C by mi stačil jediný. Když bych pak pořizoval monitor s tímto portem, připojím Mac k němu a zároveň jej může rovnou nabíjet. Není tedy třeba vícero USB-C. K němu bych uvítal alespoň 2 USB-A, jeden HDMI port a Ethernet je opravdu zbožné přání. Vzhledem k velikosti by se do MacBooku určitě nevešel. Klasické USB i HDMI jsou také větší, ale věřím, že kdyby Apple chtěl, nějak je tam dostane.

Takže je Apple málo inovativní? Ne, tvrdím, že rozhodně ne a pořád se jedná o firmu, která má odvahu na to, aby změnila uvažování lidí a nabídla jim něco, o čem si ani netroufají snít. I když někdy je té inovace moc a přesně to je případ nejnovějšího MacBooku Pro.

Kam dál? • N2by

  2+2 by mi vyhovovalo. Ted bych pouzival spis jenom stale aktualni verzi A a po 3-4 letech by se to otocilo ;-).
  Pokud ty 3-4 roky nebudes upgradovat, tak pak budes nakonec vysmatej ;-).

  Nicmene podle meho je to aktualne hodne o cene a o tom, ze je problem s tim, ze muzes o zarizeni prijit, proto spousta vyrobcu nechce na C prejit. Zatim to moc lidi nema a taky to ma uz svoje problemy.

  • Tak jako každá změna. Musí ji přijmout všichni. Ale na druhou stranu jsem rád, že je Apple pořád tím hybatelem a dle něj se pak řídí ostatní 🙂

   • N2by

    Jakmile odejdou problemy s tim, ze spatnej kabel ti znici zarizeni (na jakemkoli konci), tak to bude dobra zmena.
    Pak uz je blby jen to, ze vsichni vyrobci jsou roky pozadu za Applem. hlavne ti co vyrabi prislusenstvi. Nevim jestli je problem v tom, ze to Apple svym partnerum neprozradi vcas kvuli tem vsem utajovackam, nebo je vyvoj prislusenstvi tak narocny, nebo jsou obecne strasne pomaly pri vyvoji.

 • Robert

  Vlastnim tento Macbook Pro a stacilo mi dokoupit USB C Adapter to USB A 3.0 a externi hdd funguji bezvadne. Jinak vse stejne mam na serveru 😉

  • Taky mám většinu věcí na serveru, když potřebuju stříhat, hodím si to na rychlý interní disk, ale hub mám v kanceláři a když školím a chci připojit iPhone k Macu, občas ho zapomenu. V případě MacBooku Air jsem se o tohle starat nemusel 🙂