Jak vytvořit instalační USB disk se systémem macOS Sierra?

Apple na své konferenci WWDC představil zcela nový systém macOS Sierra. Jak ale vytvořit USB disk s tímto operačním systémem?

Počítače od Applu už dávno nejsou vybaveny optickou mechanikou a instalace operačního systému z disku pro USB se stává nutností. Nastává tak otázka, jak takový bootovatelný USB disk s instalací nejnovějšího macOS Sierra vytvořit? Tomuto tématu jsme se rozhodli věnovat hned celý článek, který by vám s tímto problémem měl pomoci. Vše také zvládnou i méně zkušení uživatelé.

macOS

Co k celému procesu budete potřebovat?

Jestliže chcete provést čistou instalaci nového operačního systému macOS Sierra, pak byste měli uvažovat o vytvoření macOS Sierra USB disku. Tento postup můžete použít nejen u veřejných beta verzí, ale také v budoucích finálních verzí.

K celému procesu budete nejprve potřebovat USB flash disk. Ten by měl mít kapacitu minimálně 8 GB. Jestliže je váš flash disk vybaven rychlým USB 3.0, tak je to pro vás jedině dobře. Ještě před samotnou instalací se ujistěte, že je vaše přenosné médium zcela prázdné – nenachází se na něm žádná data, o která byste chtěli přijít.

 

Krok 1:

Nejprve stáhněte nejnovější betu macOS Sierra, kterou najdete v Mac App Storu. Vzhledem k tomu, že je v současné době macOS k dispozici pouze registrovaným vývojářům, budete muset nejprve uplatnit speciální kód, a to prostřednictvím internetových stránek Applu pro vývojáře.

 

Krok 2:

Jakmile se macOS Sierra stáhne, musíte instalaci nejprve zavřít. To můžete například provést pomocí klávesové zkratky Command (⌘) + Q.

 

Krok 3:
Otevřete Finder, kde přejděte do kategorie Aplikace. Zde pravým tlačítkem klikněte na „Install 10.12 Developer Preview“ a vyberte možnost Zobrazit obsah balíčku.

 

Krok 4:

Přejděte do složky Contents a poté do Resources.

 

Krok 5: 

Otevřete si aplikaci Terminál, kterou můžete najít například pomocí klávesové zkratky Command (⌘) + Mezerník.

V terminálu poté napište příkaz sudo (s mezerou) a následně do terminálu přetáhněte soubor createinstallmedia. Ten se nachází v okně Finderu, který jste otevřeli v kroku 4. Po přetažení souboru napište – -volume (za volume udělejte mezeru).

 

Krok 6:

Připojte USB disk, který poté přetáhněte do okna terminálu. Po přetažení USB disku do terminálu napište – -applicationpath (za applicationpath udělejte mezeru). Následně přejděte do okna Finderu a vraťte se do kategorie Aplikace. Zde musíte najít „Install 10.12 Developer Preview“, který pak přetáhnete do okna terminálu.

 

Krok 7:

Stiskněte Enter a zadejte svoje heslo, které potvrdíte Entrem.

 

Krok 8:

Na klávesnici stiskněte tlačítko „Y“, kterým potvrzujete celý proces, a stiskněte Enter.

 

Krok 9:

Celý proces instalace začne tím, že vymaže veškerý obsah na vašem USB disku a nakopíruje na něj instalační soubory. Celý proces je poměrně zdlouhavý, neboť trvá 20–30 minut, tudíž budete muset být trpěliví.

Jakmile se proces ukončí, budete mít instalační macOS Sierra USB disk. Ten pak můžete využít dle své libosti.

Zdroj: 9to5macKam dál?