Jak nainstalovat veřejnou betu iOS 10?

Společnost Apple vypustila do světa veřejnou betu iOS 10. To znamená, že do testování se může zapojit jakýkoli uživatel iOS. Přinášíme vám podrobný návod, jak na to.

iOS 10 je nový operační systém, který by měl od září letošního roku nahradit současný iOS 9 na iPhonech, iPadech a iPodech. Obsahuje hromadu vylepšení, která jsou nezbytná pro další rozvoj. Do doby jeho oficiálního představení široké veřejnosti je ale nesmírně nutné, aby celý systém spolehlivě fungoval. K tomu mohou svým přičiněním pomoci i běžní uživatelé, pro které budou postupně uvolňovány veřejné bety. Lze si je nainstalovat, a na základě zasílaných podmětů přímo do Applu učinit tak iOS10 ještě dokonalejší.

iOS 10

Pro několik odvážlivců, kteří se na výpomoc při dolaďování iOS cítí, je k dispozici první veřejná beta. Na základě jednoduchých kroků je možné provést její instalaci a následně se ponořit do testování.

 

Zálohujte

Ze všeho nejdříve proveďte zálohu svých dosavadních dat nejlépe prostřednictvím iTunes. Připojte kabelem svůj iPhone nebo iPad k Macu, otevřete iTunes a v příslušné sekci zvolte zálohu, která vám nejvíce vyhovuje. Zajistíte si tím klid na duši, kdyby se něco při veřejném testování nepodařilo či nastaly neočekávané problémy. Díky záloze si lze kdykoli svá data snadno obnovit. Bez ní byste mohli jednoduše o vše přijít, což by vás pravděpodobně nepotěšilo.

 

Proveďte registraci do veřejného beta programu

Apple vytvořil komunitu veřejných testerů. Ti se všichni sdružují ve veřejném beta programu. Dalším krokem, který musíte udělat, je registrace do této komunity. Pokud ji neučiníte, nezískáte přístup k testovací verzi operačního systému.

Registraci provedete na stránce appleseed.apple.com do několika málo minut. Nejdříve se přihlaste pod svým Apple ID, poté zvolte možnost registrovat a odsouhlaste licenční podmínky. A máte vystaráno.

iOS 10

Pokud se registrujete k veřejnému testování prvně, očekávejte email s informacemi o testování a s přímými odkazy na software. V případě, že jste už někdy byli členy takového programu, email nemusíte obdržet. To ale nevadí, další postup zvládnete i bez něj.

Uvědomte si prosím, že beta program neobsahuje českou lokalizaci. Hodí se znát alespoň základy angličtiny. Licenční podmínky před jejich odsouhlasením si pečlivě pročtěte. Zjistíte totiž, co můžete a nesmíte v rámci testování dělat.

 

Stáhněte a nainstalujte testovací profil

A nyní zbývá skutečně už jen několik málo kroků k úspěchu. Na zařízení, kde máte v plánu veřejnou betu iOS 10 nainstalovat, si přes internetový prohlížeč zobrazte stránky beta programu. Přihlaste se. Poté zvolte možnost pro zapsání svých zařízení neboli anglicky Enroll Your Devices. Vyberte iOS a potvrďte odkaz pro vygenerování svého testovacího profilu.

Pak už stačí klepnout na Stáhnout profil a chvíli vyčkat. Na vašem zařízení se objeví možnost instalace takového profilu, kterou odsouhlaste. V případě, že používáte kódový zámek, budete vyzváni k zadání bezpečnostního kódu. Po instalaci profilu se iPhone nebo iPad restartuje.

Jakmile opět naskočí, můžete v Nastavení -> Obecné -> Aktualizace software provést stažení veřejné bety iOS 10. Jedná se o celkem velký balík, takže v případě pomalého internetového připojení může celý proces trvat delší dobu.

iOS 10

Po stažení potřebných dat proběhne vše automaticky stejně, jako když provádíte aktualizaci ostré verze iOS. Vyčkejte na dokončení instalace a spuštění systému. Takřka okamžitě se pak můžete vrhnout do testování.

V případě, že jste někdy dříve testovali nebo stále testujete starší bety iOS, před samotnou instalací profilu pro iOS 10 je nutné zařídit jejich odstranění v Nastavení -> Obecné a sekce profily.

 

Uvědomte si

Veřejnou betu iOS 10 neinstalujete proto, abyste ji používali jako běžný odladěný systém. Činíte tak z důvodu, abyste svým vlastním přičiněním pomohli Applu celý systém ještě o něco zlepšit. Počítejte s tím, že se nejedná o odladěnou verzi systému, ale o software obsahující hromadu chyb, a v některých případech i neočekávaných problémů. Rozhodně beta verze nezprovozňujte na zařízeních, která denně používáte. Nemuselo by se vám to vyplatit. I když se na první pohled zdá, že vše funguje, skutečnost je jiná. Většina aplikací neprošla dosud optimalizačním procesem a není zaručena jejich funkčnost.

iOS 10 instalujte pouze na ta zařízení, která používáte pouze ojediněle a kde se smíříte s určitými omezeními či vzniklými potížemi.

Pořádně si rozmyslete, jestli má cenu se do testování pouštět. Jestli umíte natolik anglicky, abyste mohli Applu zasílat smysluplné feedbacky, a jestli se přeci jen nevyplatí počkat na podzim na oficiální verzi systému. Je to na vás.Kam dál?