iPhone 8 a vše, co o něm zatím víme

Spekulací o nadcházející generaci iPhonu přibývá, a až do podzimu, kdy Apple uvede svou novou vlajkovou loď, si přečteme spoustu dalších. Jaký bude iPhone 8?

Co si pro nás americká společnost letos přichystá? O tom už jsme psali v článku Co čekat od Applu v roce 2017? iPhone 8, nový iPad Pro nebo iMacy. V případě nového iPhonu je ale nasnadě si zaspekulovat trochu více.

V pořadí už 10. generace revolučního telefonu se blíží, a tak není divu, že se mluví o přelomovém modelu. Má být zcela jiný než doposud. Od designu po funkce a zdrcující výkon. Možná ale ne vše je pravda, a Apple si bude chtít nechat nějaké to eso v rukávu i pro další roky.

 

Velikost displeje

V začátcích iPhonu bychom si asi nedokázali představit, že jednou naroste do takových rozměrů. V době, kdy se spíš používaly menší telefony, se Apple vytasil s velkou cihlou, která ale měla do té doby nevídané dotykové ovládání. Tak akorát do jedné ruky, za tím si stál Steve Jobs. Za jeho vlády se úhlopříčka nezvětšovala. Můžeme ale předpokládat, že už v té době bylo téměř rozhodnuto, že iPhone a jeho displej se jednou zvětší. Minimálně na čtyři palce.

V současnosti jsou nejnovější iPhony 7 a 7 Plus vybaveny zobrazovačem o velikosti 4,7 a 5,5 palců. Uživatelé si zvykli a větší plocha je pro ně výhodou. Letošní model by se měl kompletně přepracovat a jiné také bude umístění displeje. Okolo něj mají ubýt okraje a celá přední plocha zařízení, nebo alespoň drtivá většina, bude tvořena právě displejem.

Nejčastěji se mluví o uvedení hned 3 nových modelů. Dva zůstanou u stejných rozměrů jako doposud a třetí se bude chlubit OLED displejem, roztaženým po celém předku. Ten by navíc mohl být na okrajích zahnutý. Tak, jak už ukázal Samsung se svým konkurentem. Velikost úhlopříčky třetího z modelů se nejčastěji uvádí kolem 5,2 palce.

 

Celoskleněný design

Hliník za sklo? Je to dobrý nápad? Všichni máme ještě v paměti iPhone 4, který jako první zavedl skleněná záda. Ta se velmi často a ráda po pádu rozbila a vytvořila nehezkého pavouka. Možná i kvůli tomu to začala být móda a kdo neměl iPhone takto rozbitý, jako by nebyl.

iPhone 8

Ale samozřejmě nemůžeme spekulovat o tom, že by si záměrně chtěli uživatelé podobným způsobem telefon upravovat. Oproti iPhonu 4 by ten letošní měl mít uhlazenější design, a v nabídce nebude jen černá nebo bílá barva. Dnešní technologie už umožňují více, než tomu bylo sedm let nazpět. I proto se spekuluje o rozšíření barevné palety. Že by se začal prodávat červený iPhone 8? Koupili byste ho?

 

Bezdrátové nabíjení

Jedna z funkcí, která zákazníkům chybí nejvíce. Nabíjení bez drátů se u konkurenčních chytrých telefonů poměrně rozmohlo, a dnes už jej nabízí kde kdo. Nebyl by to ale Apple, kdyby nevymyslel něco víc. Sám jsem si kdysi říkal, že bych asi takovou formu nabití telefonu uvítal, ale stejně bych ho vždy musel položit na určenou plochu. A rozdíl mezi položením na vyznačené místo nebo zastrčením kabelu je opravdu minimální. Prostě prašť jako uhoď.

Proto se začalo mluvit o pokročilém bezdrátovém nabíjení s dlouhým dosahem. To by umožnilo nabít zařízení vzdálené od zdroje až několik metrů. V praxi byste tak přišli do místnosti, kde by byl umístěný kabel s vysílačem a nabíjení by automaticky začalo. Žádné pokládání telefonu na podložky.

 

Integrovaný Home Button

Inovace v případě jediného tlačítka na předním panelu není tak úplně jistá. Když americká společnost ukázala v iPhonu 7 a 7 Plus nový Home Button bez fyzického tlačítka, není moc pravděpodobné, že by hned další rok opět inovoval tuto část telefonu. Pokud by tak přece jen udělal, určitě by se novinky dočkal pouze jediný model z nové řady.

iPhone 8

Celoskleněné šasi s předním panelem, pokrytým jen displejem, by vyžadovalo zakomponování Home Buttonu přímo do zobrazovacího panelu. Otázkou je, zda by se tlačítko nacházelo jen v dolní části displeje, nebo by byl Apple schopný jej umístit po celém displeji a jeho funkci vyvolat určitou akcí.

 

Rozšířená realita

Nový telefon z dílen Applu by také měl odstartovat novou éru rozšířené reality. Opět by se dalo říct, že firma z Cupertina tak dohání konkurenci v čele se Samsungem, který už teď ke svým vrcholným modelům nabízí k dokoupení speciální brýle na virtuální realitu. Pokud by ale měl Apple přinést stejné technologické řešení, dovolím si tvrdit, že to neudělá. Spíše ho ještě vylepší.

Už na začátku ledna loňského roku se objevily informace o tom, že v utajených prostorách funguje tým lidí, kteří pro Apple vyvíjejí technologie, které úzce spolupracují právě s rozšířenou, nebo chcete-li, virtuální realitou. Brýle značky Apple už jsou prý na světě jako prototyp. Možná tedy už letos uvidíme, co dovedou.

 

Zdroj: 9to5mac.comKam dál?