Jak nainstalovat každou aplikaci na macOS Sierra

Nejnovější operační systém macOS Sierra ještě zpřísnil možnosti instalace aplikací. Většina stažených z internetu nefunguje. Jak to obejít?

Gatekeeper v systému macOS Sierra je nyní přísnější než kdy jindy. Na výběr máte už jen ze dvou možností, a to instalaci aplikací pouze z Mac App Storu nebo instalaci z Mac App Storu a od známých vývojářů. To znamená, že aplikace stažené z internetu půjdou nainstalovat jen v případě, že Apple bude chtít. Rozumějte, když usoudí, že jsou nezávadné. A takových moc není.

Na druhou stranu, americká firma moc dobře ví, co dělá a nechce běžným uživatelům dovolit instalace nebezpečných aplikací. I proto doporučujeme důkladně zvážit, zda opravdu neověřenou aplikaci chcete do svého Macu pustit. Toto nastavení je tak jen na vlastní nebezpečí a naše redakce nenese žádnou zodpovědnost za pozdější problémy s vaším systémem.

Návod, jak nainstalovat každou aplikaci v macOS Sierra

 1. Pokud máte otevřené Předvolby systému, tak je zavřete.
 2. Otevřete Terminál.
 3. V něm zadejte příkaz: sudo spctl --master-disable a potvrďte.
 4. Zadejte heslo do systému a potvrďte.
 5. Otevřete Předvolby systému a klikněte na položku Zabezpečení a soukromí.
 6. Teď uvidíte i třetí volbu pro instalaci stažených aplikací – Z libovolného zdroje.

Teď máte možnost nainstalovat jakoukoliv aplikaci, kterou stáhnete z internetu. Ještě jednou upozorňujeme, abyste si dobře rozmysleli, zda to opravdu uděláte. Velké množství takových aplikací totiž nefunguje nebo obsahují škodlivý kód. V některých případech ale dokáže toto nastavení ušetřit spoustu času a nervů.

Pokud byste chtěli poté nastavení změnit na výchozí, stačí dodržet stejný postup, jen změnit příkaz v terminálu za: sudo spctl --master-enable. Tím se opět vrátí pouze dvě volby do nastavení.

Kam dál? • Dalibor Ondra

  Super tip, díky.

 • Zdeněk

  Díky za tip. Jen mi to nefungovalo – musel jsem to změnit na
  sudo spctl –master-disable
  tedy před „master“ dát dvě pomlčky.

  ale jinak super, díky

  • Marek Rucki

   Super a ja že prečo mi to nefunguje 🙂

  • Ano, editor z toho udělal jednu pomlčku, už jsme to opravili. Díky! 🙂

 • Pan Procházka

  Pokud tedy povolím libovolný zdroj, poté naistaluji např Lightroom 5 a následně libovolný zdroj zakážu , Lightroom bude i potom bez problému fungovat ? Díky

  • Přesně tak. Jedná se pouze o přenastavení chování v rámci instalace. Když pak instalaci jakýchkoliv aplikací znovu zakážete, všechny již nainstalované budou fungovat.

 • Tereza Dvořáková

  Super, konečně slibně řešení. Ovšem nejde mi Zadat heslo. Příkaz šel Zadat uplne v pohodě. Co dělám špatně? Diky