Inovátoři jsou další pecka od životopisce Steva Jobse

Máme pro vás recenzi audioknihy Inovátoři, kterou napsal autor slavného životopisu Steva Jobse.

V roce 2011 se na pultech knihkupectví objevil životopis Steva Jobse z pera ostříleného životopisce Waltera Isaacsona. Kniha se stala okamžitě bestsellerem. Za jejím úspěchem nestál jenom fascinující život zakladatele Applu, ale také Isaacsonova schopnost převyprávět i ta nejnudnější fakta jako napínavou detektivku.

Nyní nakladatelství Práh přináší českým čtenářům a posluchačům další Isaacsonovo dílo s názvem Inovátoři. Tentokrát se jedná ale o tak trochu jiný životopis. Buďto se na celou věc můžete dívat tak, že čtete několik desítek životopisů v jedné knize, anebo, že Inovátoři nejsou životopisem jedné osoby či více osob, ale biografií fenoménu jménem digitální revoluce. Mně osobně se víc líbí ten druhý přístup.

InovátořiTranzistory, sálové počítače, procesory, Arpanet, www a internet – to všechno jsou totiž hrdinové této knihy.

 

150 let v jedné knize

Mohlo by se snad zdát, že Isaacson se nechal unést úspěchem životopisu Steva Jobse, a pustil se do další knihy věnující se lidem, kteří stáli za moderními technologiemi. Jenomže ve skutečnosti je to naopak. Isaacson nejdřív začal pracovat na Inovátorech, ale kvůli biografii Steva Jobse práci na této knize na nějaký čas přerušil, a tak se k nám vyprávění o odvážných mužích na výpočetních strojích dostává až nyní.

Isaacsonuv záměr zmapovat historii počítačů a internetu se snad může na první pohled zdát megalomanský a může také tak trochu zavánět nudou. Jenomže, každý, kdo už četl Steva Jobse, asi tuší, že Isaacson dokáže čtivě podat klidně i pojednání o architektuře procesorů nebo o algoritmech Googlu.

Isaacson své vyprávění začíná ještě dávno před tím, než světlo světa spatřil první sálový počítač. Jeho prvním hrdinou je překvapivě žena. Ada Lovelace, dcera lorda Byrona, žila v první polovině 19. století. S Charlesem Babbagem spolupracovala na vývoji analytického stroje a je také považována za prvního programátora na světě.

Přes téměř sto padesát let se tak Isaacson dostává až k současnosti a pojmu singularita popisujícímu možný okamžik, kdy se počítače stanou chytřejšími než jejich tvůrci.

 

Inovátoři v kontextu

Inovátory je možné číst hned v několika různých rovinách. Samozřejmě, že je to vyprávění o historii výpočetní techniky. Také ale celou knihu můžete číst jako jednotlivé příběhy o lidech, kteří se nebáli myslet jinak, anebo také jako text analyzující změny odehrávající se ve společnosti během posledních padesáti let způsobené vlivem nových technologií.

Protože Isaacson není technik, ale spisovatel píšící o technice, dokáže smysluplně propojovat svět počítačů se světem lidí, a následně tak stavět techniku do celospolečenského kontextu. Isaacson tak například srozumitelně objasňuje, jak kontrakultura hippies souvisela se vznikem osobních počítačů, anebo jak 2. světová válka způsobila, že ženy položily základy programování.

Osobně jsem toho názoru, že Inovátoři jsou must-have pro každého, kdo se i sebemíň zajímá o současný digitální svět. Je přece jenom fajn znát počátky toho, co nás tak baví a každý den obklopuje.

 

Audio Inovátoři

Pokud jsem vás ale stále ještě nepřesvědčila o tom, že vás víc než šest set stran o historii počítačů neunudí k smrti, mám tady jedno řešení. Nakladatelství Práh ve spolupráci s Audiotékou vytvořilo audio verzi knihy. Inovátory načetl Vladislav Beneš, který rozhodně nemá hlas uspávače hadů. Naopak, jeho hlas oživí vyprávění tam, kde by se méně soustředěný čtenář mohl snad začít nudit. A navíc, jak jinak číst knihu o digitálních technologiích než s iPhonem v kapse a Bluetooth sluchátkem v uchu?

Inovátoři

ISAACSON, Walter. Inovátoři: jak skupinka vynálezců, hackerů, géniů a nadšenců stvořila digitální revoluci. Vydání první. Praha: Práh, 2015.Kam dál?