Fitbit Alta – fitness kouč na vašem zápěstí

Fitness náramky jsou fenoménem dnešní doby. Zavedenou společností v tomto segmentu je Fitbit, který nabízí náramek Alta. Jak dopadne v naší recenzi?

O tom, že Apple nedávno představil další generaci chytrých hodinek Apple Watch, už asi dobře víte. Co všechno nové hodinky umí, si můžete přečíst v mém minulém článku, který kopíroval dění na keynote.

Také jeden z předních světových výrobců nositelné elektroniky Fitbit letos přišel s řadou novinek. Jednou z nich je fitness náramek Fitbit Alta. Na recenzi sportovněji laděných Apple Watch Series 2 si budeme muset ještě chvíli počkat. Na co však čekat nemusíme, je recenze tohoto stylového drobečka od Fitbitu. Takže žádné posedávání a jde se sportovat!

Zkušený hráč z Kalifornie

Firma Fitbit je na poli fitness zařízení pro vaše zápěstí již zkušeným hráčem. Nabízí celou řadu náramků a hodinek, které mohou zlepšit vaši kondici. Záměrně píši „mohou”, protože nakonec je to vždy jen a jen o vás. Fitbit Alta se řadí do kategorie „Everyday Fitness”. Náramek tedy monitoruje celodenní aktivitu. Nejen přes den, ale i v noci.

Svoji základnu má společnost v San Francisku, a to jen nedaleko od sídla Applu. Firma byla založena v roce 2007 Jamesem Parkem a Ericem Friedmanem. Od roku 2015 se její akcie prodávají na newyorské burze.

Fitbit Alta

První dojmy

Byl bych překvapený, kdyby Fitbit Alta přišel v nevzhledné krabičce. Doba, kdy výrobci tolik nehleděli na design svých obalů, je pryč. Takže ano, i Alta se ukrývá v líbivém a bytelném obalu, který se otevírá pomocí magnetů. Uvnitř se kromě náramku nachází ještě pár praktických informací, jak Fitbit používat, a nabíjecí kabel (bez adaptéru).

Při nabíjení tak musíte použít adaptér z iPhonu nebo náramek nabít přes USB, třeba v notebooku. Nic z toho se ale neděje každodenně. Fitbit Alta vydrží na jedno nabití až pět dnů. Nabíjení baterie zabere méně než dvě hodiny.

Malý displej i dostatečně velká baterie zaručují, že náramek vydrží na jedno nabití skoro celý týden.

Třeba oproti náramku Moov Now (jehož recenzi si můžete přečíst zde) je Fitbit Alta mnohem solidnější a tužší. Zapínání je jednoduché a náramek na ruce vydrží. Nestane se tak, že se náramek nějakým způsobem sroluje třeba při oblékání dlouhého funkčního trička před během. Alta se skládá ze tří částí. Prostřední část (samotný tracker) je malá krychlička v hliníkovém těle. Další dvě části jsou odnímatelné části náramku. Fitbit nabízí celou řadu barevných kombinací a je jen na vás, jakou zvolíte. Výměna je jednoduchá a zabere pár sekund.

Jednoduchý displej a přehledná aplikace v telefonu

Čelo náramku zabírá malý černobílý displej typu OLED. V popisu práce má také reagování na dotyk. Ze začátku jsem zkoušel jemné poklepání. To bohužel moc nefungovalo a na displej se musí klepat intenzivněji. Jedině tak se totiž rozsvítí. Dalším způsobem, jak můžete zjistit čas (nebo jinou přednastavenou hodnotu), je otočit zápěstím směrem k sobě. Tato funkce však taky není bezchybná a občasné (silnější) poklepání je třeba. Malá obrazovka je bohužel hůře čitelná na přímém slunci.

Při prvním spuštění náramku (ale i později) si můžete sami nastavit, jaké informace bude na úvodní obrazovce zobrazovat, jaká bude orientace (na výšku nebo na šířku), nebo jak budou seřazeny výsledky vaší denní aktivity.

Zobrazují se hodiny, počet kroků, vzdálenost, spálené kalorie, minuty, po které jste byli aktivní a baterie. Tyto položky lze různě přeskupit, skrýt nebo zobrazit. Na hodinkách tak uvidíte jen ty hodnoty, které vás zajímají. Mezi jednotlivými hodnotami se prochází jedním klepnutím na hodinky. Je to vlastně uzavřený kruh hodnot, které můžete procházet pořád dokola. Z hodinek se tak dozvíte jen opravdu základní informace. Na detailnější analýzu všech výkonů poslouží aplikace v telefonu.

Aplikace v iOS je jak jinak než přehledná. Na kartě „Dashboard” vidíte své výkony, které lze do detailu zkoumat. Dostanete se do přehledných grafů a tabulek s množstvím informací. Kromě sportovních výkonů můžete zadávat hodnoty vypitých tekutin nebo množství jídla, které jste snědli. Aplikace sama vyhodnotí počet vydaných a přijatých kalorií a podle vašich požadavků upraví tréninkový plán. Se svými přáteli můžete soutěžit a přidávat nové výzvy.

 

Vibrující budík

Jednou z funkcí, na které jsem se nejvíc těšil, bylo buzení pomocí vibrací v náramku. Zatím jsem neměl možnost to vyzkoušet a byl jsem zvědavý, jak to v praxi funguje. V popisu Fitbit píše, že váš probudí pomocí „quiet vibrations”. Toto bych trošku poupravil. Pár prvních vibrací je sice jemných, ale pak přijde pořádný budík. Mnohokrát se mi stalo, že jsem nezvládl „double tap to dismiss”, a hodinky vibrovaly ještě notnou chvíli.

Tiché vibrace budíku zase tak tiché nejsou. Zajisté vás probudí z toho nejhlubšího spánku.

Všiml jsem si, že některé fitness náramky nabízí funkci buzení v lehké fází spánku. Nestane se tak, že se vzbudíte uprostřed hluboké fáze. Tuto věc bohužel Alta neumí, a vzbudí vás tehdy, kdy si nastavíte budík.

Spíše fitness pomocník než profesionální trenér

Ve chvíli, kdy jdete běhat nebo jedete na kole, je zjištění aktuálních informací z hodinek docela problém. Dsplej je malý, a hlavně na přímém slunci hůře čitelný. Nezobrazuje taky žádné aktuální informace o dané aktivitě. Sám sleduji nejčastěji stopky a tep. Ani jednu informaci z Fitbitu Alta nevyčtete. Kontrolu svých výkonů je tak lepší nechat až na pohodlí domova, kdy vám aplikace vše ukáže. Náramek nedisponuje žádným senzorem monitorující tep. Spálené kalorie vypočítá podle toho, jak dlouhá a jak intenzivní vaše aktivita byla.

Namísto Fitbitu jsem si vzal na ruku obyčejné hodinky, které zobrazují čas a datum neustále. K mému překvapení mi to připadalo luxusní. Funkce „Raise to wake” není bezchybná a někdy se displej jednoduše nerozsvítí. Paradoxní situace nastala, kdy jsem byl z fotbalového týmu jediný, který má hodinky. Posledních pět minut utkání jsem musel hodinky zvednout asi tisíckrát. Jen tak jsem mohl spoluhráče informovat o zbývajícím čase zápasu. Musím podotknout, že Alta zobrazuje pouze minuty, vteřinové hodnoty jsem si musel domýšlet.

Po celou dobu používání vás náramek nabádá k aktivitě. Po delší době v klidu zavibruje a vyzkouší na vás jeden ze svých sloganů. Většinou jsou to věty typu: „Ještě 120 kroků a splníš dnešní limit”, „Vstávej a pojď něco dělat” nebo „Je kroků čas”. Záleží taky, co máte nastaveno jako prioritu. Já mám prioritu kroky, takže mě náramek žene do krokování. Po dovršení vašeho denního cíle (10 tisíc kroků) náramek spustí oslavný ohňostroj a zápěstí se rozvibruje. Drobnost, ale někdy i tak malé poplácání po zádech pomůže.

Skvělý náramek pro každý den (a každou noc)

Fitbit Alta je určen opravdu širokému spektru zákazníků. Nabízí užitečné funkce, které vás výkonnostně posunou kupředu. Má však také své limity. Nenahradí plnohodnotné sportovní hodinky, jako jsou Polar nebo Suntuu. Nenabízí ani měření tepu, GPS nebo stopky. Jestliže tyto funkce nevyžadujete, budete s fitness náramkem od Fitbitu spokojeni.

Klady

  • Užitečné funkce sledování aktivity
  • Příjemný na zápěstí ve dne i v noci
  • Povedený design

Zápory

  • Displej na dotek nereaguje pokaždé
  • Absence monitoringu srdečního tepu

Za poskytnutí produktu děkujeme iSetos.cz

Název: Fitbit Alta, modrý

Cena: 3 990 Kč

Parametry: Fitbit Alta monitoruje vaši celodenní i noční aktivitu. Připomene vám, že je čas se hýbat pomocí notifikací na OLED displeji. Přijímá a zobrazuje textové a kalendářové notifikace z telefonu (hovory, SMS).
Funkce SmartTrack automaticky rozezná druh vaší tělesné aktivity (chůze, běh, jízda na kole, fitness).
Elegantní design. Velikost L – vnitřní obvod 17–20,5 cm. Výdrž baterie 5 dní.

Kompatibilita: Kompatibilní s platformami iOS (iPhone 4s a novější, iPad 3. generace a novější), Android a Windows. Využívá technologii Bluetooth 4.0. Synchronizace probíhá na vzdálenost až 6.1 metru. Synchronizuje se také s počítači. Minimální požadavky na systém jsou Windows Vista nebo novější, Mac OS X 10.6 a novější.

Rozměry: Tři velikosti podle obvodu zápěstí: malý 14–17 cm, velký 17–20,6 cm, XL 20,6–23.6 cm. Šířka 1,5 cm, váha 29 gramů.

Fitness náramky jsou fenoménem dnešní doby. Zavedenou společností v tomto segmentu je Fitbit, který nabízí náramek Alta. Jak dopadne v naší recenzi? O tom, že Apple nedávno představil další generaci chytrých hodinek Apple Watch, už asi dobře víte. Co všechno nové hodinky umí, si můžete přečíst v mém minulém článku, který kopíroval dění na keynote. Také […]

Hodnocení

Kvalita zpracování
Design
Funkce
Cena

Chvalitebný

Shrnutí : Stylový fitness náramek s množstvím funkcí. Vyniká kvalitou zpracování a dlouhou výdrží na jedno nabití. Náramek vám pomůže dosáhnout každodenních cílů a vy jej nebudete chtít sundat z ruky.

User Rating: Be the first one !
83


Kam dál?