F1 2016 – formule konečně dorazily na iOS. Stojí ale za to investovat do nich 10 €?

Sezóna 2016 je sice již pomalu ukončena, i tak ale teprve nedávno vyšly první oficiální závody Formule 1 na platformu iOS. Ať žije Bernie.

Bernard Charles „Bernie“ Ecclestone je britský automobilový funkcionář, podnikatel a vládce holdingu Formule 1. Jistě má pod palcem i vydání této hry, ze které mu jde 99 % financí (z toho, co zbyde po srážce podílu Applu). Bernie vládne celé formuli a je vidět, že jeho slovo mělo co dělat i zde. Jak jinak.

Odlehčené vážné závodění

Předně – jestli stále nevěříte, opravdu se jedná o oficiální a licencovaný titul Formule 1, takže zde najdete skutečné tratě i reálné jezdce. Není tak problém závodit s Massou v Brazílii, Alonsem ve Španělsku a se „Šunkáčem“ Hamiltonem v Británii. Když se pustíte do celého kalendáře, na počátku si zvolíte jezdce a začnete zdolávat všech 21 tratí, včetně tréningu a kvalifikace.

 


Formule 1 je série závodů formulí založena v roce 1950 a je označována za královskou disciplínu automobilového sportu pro takzvané monoposty. Spadá pod Mezinárodní automobilovou federaci (FIA), která je nejvyšší organizační složkou. Mistrovství světa F1 sestává ze série závodů, které jsou označovány jako Grand Prix (Velká cena). Soutěží se na uzavřených autodromech či tratích a městských okruzích různých tvarů a délek. Vozy jsou jednomístné, k tomuto účelu speciálně vyrobené, a jejich technické parametry se mění vzhledem k pravidlům, která se každoročně upravují. Od roku 1950 se pořádá Mistrovství světa jezdců a od roku 1958 pohár konstruktérů.

Zdroj: Wikipedie


 

Délka závodu i čas kvalifikace jde zvolit ručně, takže klidně můžete jet jen jedno kolo kvalifikace, nebo si odjet měřená kola rovnou tři. To samozřejmě ne za sebou, ale tak, jak to skutečně probíhá – první a třetí je od každého měřeného jen na rozjezd a následné dojetí. U závodu si můžete zvolit také jen jedno kolo, nebo třeba 100 % závodu, což je konkrétně u takové Austrálie 58 kol. U každé tratě je počet kol jiný dle skutečnosti.

Sezónu jde hrát i kratší, a to klidně jen na tři vámi zvolené okruhy. Vyjma ní lze zajet jen rychlý okruh, časovku, zvolený závodní víkend nebo týdenní výzvu. Jezdce si ale musíte vybrat vždy z nabídky. Co mi nejvíce chybí, a co bylo evidentně zatrhnuto, je možnost vytvořit si vlastního jezdce, popřípadě vlastní stáj a vyhrávat s ní. Spokojit se musíte jen se skutečností.

Hra byla evidentně tvořena v průběhu sezóny, takže Daniil Kvyat už je ve stáji Toro Rosso, stejně jako Max Verstappen v Red Bull Racing. V Manoru ale pořád naleznete Ria Haryanta, i když už notnou dobu místo něho závodí Esteban Ocon. Těch pih na kráse je ve hře ale více.

 

Čiré závodění

Hlavně je to veškerá ignorace jakéhokoli zázemí. O týmu se dozvíte jen několik málo základních údajů, stejně jako o jezdcích. Je to ale jen výčet dat. Manažerování stáje, i během celé sezóny, je to tam. A že 21 závodů i při délce jeden okruh na „kvaldu“ a jeden na závod dá na pěkně dlouhou dobu, jakékoli jiné vyžití, než holé závodění, titul F1 2016 neposkytuje.

Vylepšování statistiky ani pilota, ani jeho monopostu přítomné není. To sice můžete kvitovat, protože vylepšování si dostatečně užijete v titulech RR3, NFS nebo sérii Asphalt, jenže to zde narazíte, a dost možná i při lehké obtížnosti hry. Když si totiž zvolíte závodníka se „slabším“ strojem, budete mít co dělat, abyste celou sezónu dojížděli na prvním místě. Pokud ji tedy chcete vyhrát. A pokud nejste formule znalí, a neznáte ty méně výkonné stroje, budete googlit, abyste věděli, kdo je lídr, a měli tak jednodušší hraní. Což je dost omezující.

 

UI – umělá inteligence rovna umělohmotnému igelitu

Sezóna 2016 je totiž taková, jaká je, a tak je i nastavena ve hře. Počítejte tedy, že kdykoli pojedete jakýkoli závod, vítěz bude Nico Rosberg nebo Lewis Hamilton. Na pódiu se pak někdy objeví někdo z Red Bullu nebo Ferrari – pokud je vy svým umístěním nevyšoupnete za stupně vítězů. Že by dojel Pascal Wehrlein na bodech, s tím nepočítejte. A pokud s ním na bodech budete chtít dojet vy, budete mít co dělat.

Ono startovat z chvostu startovního pole by až tak těžké nebylo, prodírat se dopředu je docela zábava, kdyby však ta umělá inteligence měla co dočinění s inteligencí a nebyla úplně tupá. Monoposty F1 jsou natolik křehké, že i zlý pohled jim může ublížit. Konkurenční jezdci si s tím ale hlavu nedělají, a v plné rychlosti to do vás naperou tak, že hodíte hezké hodiny a začnete ztrácet jednu pozici za druhou. Hlavně aby blbci nevybočili z ideální stopy, to že jim tam stojíte, jim nevadí. O předjíždění ze strany asi neslyšeli.

Startovat z chvostu startovního pole a prodírat se dopředu je docela zábava, kdyby však umělá inteligence protivníků měla co dočinění s inteligencí a nebyla úplně tupá.

Když se vám toto stane v rozjetém závodě (na méně než 100 % délky trvání závodu), už prakticky nemáte šanci prvního dojet. Ten si to upaluje stále kupředu, a vám to horší auto prostě nejede natolik, abyste ho i ideální jízdou (která je zcela nemožná) dojeli.

 

Boxová zastávka bez mechaniků

Ovládání je kostrbatější, než na které jste zvyklí z jiných závodních titulů. Vesměs jsou dvě možnosti – natáčením telefonu + plyn a brzda (na nejlehčí obtížnost je akcelerace a brzda dle ideální stopy automatická), nebo virtuální volant + plyn a brzda (popřípadě opět automaticky). Najít vám vhodné nastavení je ale velice těžké.

Je zde totiž ještě možnost volby senzitivity „tahu“ k ideální stopě, což se rozhodně hodí vypnout, protože tah je příliš agresivní, a formule vám lítá od obrubníku k obrubníku jako hadr na koštěti. I bez něho to ale není ideální, takový již zmiňovaný Asphalt je zde o dost dál, a pokud nechcete trpět přemírou frustrace, jakou trpí Alonso v McLarenu Honda už druhou sezónu, poohlédněte se raději po nejnovějším titulu tohoto arkádového závodění s podtitulem Xtreme.

F1 2016 je simulátor závodů, nečekejte tedy žádné arkádové bojování. Žádné zrychlování zázračným čudlíkem přítomné není (jen možnost DRS), žádné skoky ani žádné překážky, vše je v duchu „reálného“ závodění. K tomu napomáhá i pohled z kokpitu monopostu, kdy na volantu dokonce pěkně vidíte rychlostní stupeň. Zajímavá je i haptická odezva, která se ozve vždy, když vyjedete mimo trať nebo nabouráte.

F1 2016 je simulátor závodů, nečekejte tedy žádné arkádové bojování ani zrychlování zázračným čudlíkem.

Přítomný je i model poškození. Když nabouráte, na rozložení vozu vidíte, které jeho části to schytaly. Vizuálně ale uvidíte leda tak starou bačkoru, veškeré poškození je totiž čistě virtuální, karbonové úlomky vzduchem nelétají. Jaká to škoda! Na jízdní vlastnosti ale taková ztráta přítlaku důsledek přece jen má.

K odstranění poškození musíte zajet do boxu. Ten je vyveden jen zobrazením tabulky s časem a výběrem nové charakteristiky pneumatik. U každé vidíte, kolik času vám dle své specifikace přidá/ubere na kolo. Mokrou nenajdete, v F1 2016 neprší, a superměkká (supersoft) se označuje jako červená SS, namísto jen S. Ptáte se proč? To vám asi nikdo nepoví.

 

I s jiskrami od podlahy

Grafická stránka hry je fajn. Když hrajete na iPhonu 7 Plus, je to pecka. Vidíte mihotavý horký vzduch, oblak prachu vynesený do výše, když někdo skončí mimo trať, dokonce vypadá i jako opravdový prach. Co moc opravdově nevypadá, jsou textury v odlescích monopostu. Na snímcích obrazovky to je hezké, v pohybu jsou ale docela trhané.

Když budete hrát na starším stroji, už bude vidět, že ten nedosahuje takového výkonu. Hrany jsou více pixelové, nikde se nic nemihotá, a prach jakoby neexistoval. Díky strohému prostředí závodních tratí je ale pozadí víceméně pusté a často nudné, obecenstvo nenajdete žádné. Málokterá trať tak vynikne něčím unikátním. Závodit se vám bude dobře, to ano, ale na zadek si z toho asi nesednete.

 

Pro pravověrné fanoušky

F1 2016 jsou závody pro nadšence. Jsou zde všechny tratě kalendáře roku 2016 i se stájemi a jejich jezdci (až na výjimku s během sezóny odejitým Haryantem). Zásadní nedostatek hry je tak v tom, že se soustředí jen a pouze na závody. Cokoli okolo, stejně jako oslava na stupních vítězů a přebírání trofejí, přítomno prostě není. A to je škoda.

Druhým nedostatkem je nevyváženost monopostů, stejně jako to, že titul přichází s křížkem po funuse. Slouží tak jen k překlenutí zimní pauzy. Kdyby ale přišel se začínající sezónou, kdy by si každý hráč mohl hrát kalendář spolu s realitou, bylo by to jiné. Šampionátů totiž můžete mít rozehráto více, prakticky tolik, kolik je v soupisce jezdců.

Neznalému může přijít 10 € jako vysoká cena. Jenže všichni, kteří problematiku F1 znají, vědí, že všechno kolem tohoto kolotoče je prostě předražené.

Sezóna 2017 totiž dozná množství změn, a to zejména v podobě přestupů pilotů ze stáje do stáje, přičemž někteří již odchází na odpočinek, ať už zasloužený, nebo nucený, protože jim nebyla prodloužena smlouva. Téměř vše už se zná, stejně jako kalendář závodů na příští rok. Tak proč se měsíc nepočkalo a nemáme zde titul F1 2017, a nepřipravovali jsme se na budoucí sezónu, namísto abychom vzpomínali na tu minulou?

Neznalému může přijít 10 eur jako docela vysoká cena, když tu máme jiné závody s reálnými tratěmi Real Racing 3, jež jsou zdarma (s In-App nákupy). Jenže všichni, kteří problematiku F1 znají, vědí, že všechno kolem tohoto kolotoče je značně předražené, takže v konečném důsledku to mohlo být vlastně i horší.

Klady

  • Reálné tratě a piloti
  • Haptická odezva
  • Komentáře z boxové zídky

Zápory

  • Špatná umělá inteligence
  • Žádné zákulisí závodů
  • Neodladěné ovládání
  • Podivné značení pneumatik
  • Žádný model poškození

Sezóna 2016 je sice již pomalu ukončena, i tak ale teprve nedávno vyšly první oficiální závody Formule 1 na platformu iOS. Ať žije Bernie. Bernard Charles „Bernie“ Ecclestone je britský automobilový funkcionář, podnikatel a vládce holdingu Formule 1. Jistě má pod palcem i vydání této hry, ze které mu jde 99 % financí (z toho, […]

Hodnocení

Obsah
Hratelnost
Grafika
Hudba a zvuk
Cena

Chvalitebné

Shrnutí : F1 2016 jsou závody pro nadšence. Jsou zde všechny tratě kalendáře roku 2016 i se stájemi a jejich jezdci, a to ale je také všechno. Žádné zákulisí ani management daného týmu zde nečekejte. Jen závody a závody a závody.

User Rating: Be the first one !
66


Kam dál?