Apple Watch a jejich párování bez zrakového vnímání

Apple Watch dovedete nakonfigurovat, i když na to nevidíte. Mně samotnému se to zdařilo už několikrát. Jak postupovat?

Při prvním párování Apple Watch k iPhonu mě zajímalo několik náležitostí a nijak zvlášť jsem nad celým procesem neuvažoval. Důležité bylo, jestli je v hodinkách skutečně odečítač VoiceOver, jak je přivést k činnosti a jakým způsobem vše řešit bez zrakové kontroly. Nedočkavost převládla nad obezřetností a opatrností. Náhody se dějí a protože by mě ani ve snu nenapadlo, že mi přistane na stole předčasný vánoční dárek v podobě iPhonu 7, párovací proces hodinek bude nutné zopakovat. Tentokrát ale už z podrobným návodem, jak tuto situaci řešit bez zraku.

Protože se Apple Watch nijak zásadně neliší od ostatních Apple produktů z hlediska přístupnosti pro handicapované uživatele, obsahují tyto hodinky také odečítací funkci VoiceOver a zjednodušená základní dotyková ovládací gesta. Troufám si dokonce tvrdit, že Apple Watch jsou snad jedinými hodinkami na trhu, které mají v sobě implementovány prvky pro osoby s různým druhem postižení. A tak není divu, že i když jste např. zcela nevidomí, ke kompletnímu zprovoznění chytrých hodinek od Applu nepotřebujete vidět na displej. Vše lze pohodlně zvládnout prostřednictvím hlasového výstupu s pomocí funkce VoiceOveru. Přijdete z obchodu, vybalíte Apple Watch z krabice a můžete nastavovat.

 

Mluv se mnou

Prvním a podstatným krokem je přinutit hodinky, aby s vámi mluvily. Ze všeho nejdříve je musíte zapnout krátkým stiskem podlouhlého tlačítka vedle digitální korunky. Bývá to tak trochu pokus omyl, protože fakt, že jsou hodinky zapnuty, nijak poprvé nepoznáte. Nezavibrují, nevydají žádný zvuk. Pouze se rozsvítí displej. Jednoduše počkejte pár vteřin a pak zkuste aktivovat funkci VoiceOver. To provedete podobně jako např. u iPhonu. V tomhle případě trojím stiskem digitální korunky. Nezoufejte, že se vám to nepodaří napoprvé. Než se hodinky rozmluvily mně, musel jsem korunku v krátkých intervalech třikrát tisknout několikrát. To, že jste úspěšní, poznáte nejdříve pomocí krátké zvukové signalizace a pak hodinky anglicky oznámí, VoiceOver on nebo-li VoiceOver je zapnutý.

 

Jazyk a region

Abyste se s hodinkami vůbec nějak dorozuměli, potřebujete zvolit oblast jazyka. To provedete snadno. V okamžiku, kdy je VoiceOver aktivní, používáte pro pohyb mezi položkami na Apple Watch standardní dotykové gesto známé z iPhonu a iPadu. Tedy švihání jedním prstem vpravo nebo vlevo po displeji. Jak se tak pohybujete, hodinky hovoří různými jazyky. Vy najdete češtinu a potvrdíte též známým gestem, poklepáním jednoho prstu kamkoli na displej.

A teď už jen stačí použít stejné dotykové gesto pro pohyb a najít region, v mém případě ČR. Též potvrdit.

Zde se mi VoiceOver na Apple Watch mírně zasekl a přestal se mnou komunikovat. Zabralo jeho vypnutí a opětovné zapnutí trojím stiskem digitální korunky. Možná to je zapříčiněno taky tím, že vlastním první generaci Apple Watch, která je co se týče výkonu celkem pomalým zařízením.

 

Dvojí způsob párování

Následně jste hodinkami vyzváni k tomu, abyste na iPhonu spustili aplikaci Watch a v ní klepli na spustit párování. Jakmile to učiníte, stačí, když namíříte fotoaparátem na displej hodinek a párování proběhne automaticky. I když to vypadá jednoduše, bez zrakové kontroly se mi to nepodařilo. Zvolil jsem tedy ruční párování, které máte též na výběr.

V tomhle případě je nutné pracovat s vygenerovaným kódem, který se objeví na hodinkách. VoiceOverem si jej přečtete a zadáte do příslušného políčka na iPhonu. Kód se zobrazuje jen pár minut a pak je potřeba vygenerovat nový. Pokud tedy nejste zdatní uživatelé iPhonu a trvá vám déle používání dotykové klávesnice na iOS, můžete se s tímto párováním chvíli trápit. Mě se to podařilo úspěšně na druhý pokus.

 

Úvodní nastavení na iPhonu

Jakmile hodinky zdárně spárujete, zobrazí se velmi podrobný průvodce jejich úvodního nastavení v aplikaci Watch na iPhonu. Když dáváte pozor a čtete si všechny dialogy, nemáte zde co zkazit. Musíte např. vybrat zápěstí, na kterém budete hodinky nosit. Přihlásit se k Apple ID, seznámit se s tísňovou funkcí SOS, nastavit si svůj denní cíl aktivity apod. Kromě Apple ID nic nevypisujete. Jen pročítáte, potvrzujete a volíte správné možnosti.

Když úvodního průvodce dokončíte, je zahájen proces synchronizace hodinek s iPhonem. To může pár minut trvat. Celý průběh je krásně čitelný jak na telefonu tak Apple Watch v procentním ukazateli. Úspěšné synchronizování všech podstatných náležitostí, je vám oznámeno haptickou odezvou a zvukovou signalizací.

 

Individuální nastavení podle potřeb

A je to. Nyní už můžete hodinky směle používat. Závěrem se hodí připomenout, že aplikace Watch na iPhonu slouží pro celkovou správu hodinek. Jejím prostřednictvím můžete provádět jakékoli změny a případná dodatečná nastavení. Já jsem si např. zrychlil čtení VoiceOveru, vypnul probuzení obrazovky při zvednutí zápěstí,, zrušil režim nočního stolku, nastavil detekci zápěstí ohledně bezpečnostního kódu, nastavil si vyhovující ciferník včetně komplikací a doladil položky v Docku podle potřeby.

S nastavením Apple Watch se dá skutečně hodně vyhrát. Každému může vyhovovat něco jiného a tak záleží pouze na vás, jak si Watch uzpůsobíte.

Byl pro vás tento článek přínosný? Uvítali byste pokračování práce s Apple Watch bez zraku? Pište do komentářů.

Kam dál?