Apple umožnil díky chybě podpis starých iOS verzí

Dnes se stala kuriózní situace, kdy mohli všichni uživatelé „downgradovat“ svůj systém iOS na prakticky jakoukoli podporovanou, starší verzi. Vše se ale stalo zřejmě kvůli chybě na straně Applu a nyní již nic podobného nefunguje.

Pokud nejste spokojeni se stabilitou iOS 11, tak jste dnes měli jedinečnou možnost, která se pravděpodobně již nebude nikdy opakovat. Na serverech Applu se stala nějaká chyba, která po určitý čas dovolovala podepisovat staré verze iOS a to dokonce i stařičký iOS 6. Všichni uživatelé si tak mohli stáhnout některou ze starých a hlavně telefonem podporovaných verzí iOS.

Pro přehlednost uvedu příklad: pokud například disponujete iPhonem 6 či 6 Plus, který se začal prodávat s iOS 8, tak dnes jste si tento starý systém mohli stáhnout a bez problémů nainstalovat a dál na něm fungovat.

Apple ale na tento bug rychle zareagoval a nyní nic podobného není možné. Do komentářů pod článkem nám dejte vědět, zda jste stihli určitý systém stáhnout a zda se vám ho podařilo nainstalovat. My tuto možnost bohužel propásli.

Zdroj: 9to5mac.com

Kam dál? • Miroslav Poláček

  Chybělo me par minut 🙁😭😢🤕😫😬

 • Pedant

  Apple by měli uživatelé žalovat právě za to, že úmyslně blokuje možnost si svobodně nainstalovat verzi systému která byla pro konkrétní zařízení vydaná včetně možnosti instalace novějších verzí které dané zařízení podporuje.

  • Marek Smékal

   Pokud se vám nelíbí tato politika Applu, tak vás na druhou stranu nikdo nenutí Apple používat a žaloba je tak zcela irelevantní a mimo mísu. Android vám v tom zřejmě vyhodí lépe a budete si moci nainstalovat jakoukoli verzi chcete přes root telefonu.

   • Pedant

    vůbec mě nenapadlo, že mě nějaký ortodoxní applista bude radit co mám dělat. Je mi vás líto pane Smékal, že takovou a další podobné sviňárničky co Apple provádí svým uživatelů ještě nekriticky obhajujete. To se to Applu chlubí, jak jsou jeho zákazníci nadšení novou verzí systému a jak nám Apple maluje grafy rychlosti v přijímání a procentuální statistiky vítězství nad Android systémem když svévolně nedovolí downgrade ač by tomu nic jinak nebránilo. Chtěl bych vidět tu skutečnou statistiku kdyby dovolil uživatelům jít třeba z té super ios 11 dolů. To by se asi hodně škrábali za ušima a bylo by po nafukování se.

    • Stefan Stefanov

     Pan Pedant mne osobne je luto Vas 😉 asi ste nedospel do stadia kedy by ste si uvedomil ze ide mozno o bezpecnost uzivatela? Napriklad preto ze v starsom systeme je bezpecnostna diera ktora nie je opravena alebo je opravena v nasledujucej verzii?

     • Pedant

      A uvědomil jste si vůbec vy jak velké množství lidí používá starší typy iPhonů a také bezpečně žijí, nebo je všeobecně známé jak uživatelé starších modelů byli masově okradeni a podvedeni? Já jsem o ničem takovém neslyšel a ani se to nestalo. Pokud byl někdo poškozen, tak vlastní hloupostí, slabá a stupidní hesla a podobně. A používají svá zařízení ke své spokojenosti? V rodině máme starší i nové modely a to všichni uživatelé mají svá zařízení podle vás vyhodit do popelnic když jim dobře slouží a běžet hned za 20-30 tisíc kupovat nové jen aby byli zabezpečení? V žádném starším systému není taková fatální chyba aby byla zneužitelná bez masívní podpory uživatele.

     • Marek Smékal

      Fatálních chyb je ve starších iOS (a i například macOS) spousta. Vzpomínám si třeba na chybu, při které se šlo do iPhonu dostat bez toho, aby se odemykal (prostřednictvím Siri, fotek atd.). Dále v macOS byla chyba, která umožňovala napsat slovo root do každého hesla a systém vás normálně pustil. Víc vám nemohu pomoci, asi vás odkážu na Petra Máru, který má videa na Youtube a ví o o čem mluví. Třeba vás spasí a otevře oči 🙂

     • Pedant

      to hovoříte o finálních verzích jednotlivých ios? Dílčí verze neberu, to ios 11 má také takové chyby a je už taky kreknutá. V každém případě, každé jednotlivé zařízení má svoje maximum v ios. Problém začal s ios 11 a není to jen fatálně odbyté vydání co se už poněkolikáté vylepšuje, ale i zaříznutí 32bit aplikací. A to zaříznutí to vlastně celé roztočilo. Apple vydal okriplení iTunes 12 kde opět zařízl možnost stahovat koupené aplikace do archivu, možnost vlastních vyzvánění atd. Poprask byl veliký a tak na honem znovu vydali upravené iTunes 11 s obnovenou možností downloadu aplikací a podporou ios 11, proto, že ta starší verze iTunes 11 nedostala podporu pro ios 11. Chcete říci pane Smékal, že když se takto chová firma ke svým zákazníkům, že je to v pořádku tak jak si to někteří useři a nejspíš ještě přeběhlí z Androidu myslí? Mám hodně přátel z obou stran systémů a rozhodně se mezi sebou nenapadáme a neurážíme ale popovídáme si o tom, co je kde dobré či lepší. On ten Android už dávno není žádná „sračka“ jak si někteří bijci všeho možného myslí.

     • Stefan Stefanov

      Pan Pedant, ja sa Vam voebec cudujem ze zariadenia od tak neserioznej firmy akou apple je, a este navyse Vas obmedzuju vobec mate 🙂

     • Pedant

      Stefane, napsal jsem toho co je špatně dost, stačí když si to pozorně přectete a je toho mnohem víc. Stačí jen číst články na webech a nemít klapky na očích a vše co je od Apple nekriticky obhajovat. Můžu jako opravdu dlouholetý uživatel a fanoušek Apple napsat i řadu dobrých věcí, ale ty nejsou momentálně předmětem této Apple kauzy. Navíc mám v Apple zařízeních více peněz než řada lidí dohromady a to se potom těžko mění strana. Leda byste byl multimilionář a na penězích by vám nesešlo.

     • Lubomír Unzeitig

      Pedant ma pravdu, jakekoliv blaboly o bezpecnosti jsou bezpredmetne. iOS 6 byl povazovan za jeden z nejlepsich, stejne tak na mem iPhone 7 mam iOS 10.3.3 a hrozi mi snad nejake nebezpeci? Nesmysl. Na mem iPadu Air se mi nevedomky stahl iOS 11 a dvoulety syn, ktery se dival na pohadku odklikl bez meho vedomi aktualizaci. iPad ztratil s iOS 11 tak tretinu vykonu a vratit se nemuzu…tak ted pojdte obhajovat ten skveli Apple. A keci jako „kup si Android“ si nechte, pouzivam Apple od roku 2008 a nebyt tohoto jejich pristupu k iOS, jsem velmi spokojeny.

 • Jozko Ferko

  Apple by mohol podobne omyly opakovat aspon 1x tyzdenne, vela uzivatelov by bolo spokojnych.