Drtivá většina neoriginálních nabíječek Apple produktů je nebezpečná

Z 400 neoriginálních nabíječek neprošlo bezpečnostními testy 99 % z nich. Na co byste si měli při nákupu podobného příslušenství pozor?

Test zkoumal 400 neoriginálních nabíječek, které byly nakoupeny online z osmi zemí, včetně USA. Testy neprošla drtivá většina. Pouze tři adaptéry obstály a mohou být používány s klidným svědomím.

Apple adaptér

Zkoušku provedl Chartered Trading Standards Institute, to je sdružení, které sleduje nastavené normy ve Velké Británii. BBC informovalo, že pouze tři zmíněné nabíječky měly dostatečnou izolaci proti úrazu elektrickým proudem. CTSI vyzvalo spotřebitele ke koupi pouze originálního příslušenství, nebo alespoň k pořízení produktů od renomovaných výrobců.

 

Neoriginální příslušenství může ohrozit život

Generální ředitel institutu, Leon Livermore, řekl: „Kupujte pouze příslušenství, které bylo testováno a pouze od důvěryhodných dodavatelů a prodejců. Může stát pár liber navíc, ale neoriginální příslušenství je neprozkoumaná oblast, která vás může v nejhorším případě stát život.“

CTSI se doporučuje držet čtyř zásad při výběru nové nabíječky:

Kolíky pro zásuvku – Zapojte nabíječku do zásuvky, ale nepřipojujte druhý konec do zařízení. Zkontrolujte, zda správně v zásuvce sedí. Měla by zapadnout do zdířek alespoň na 9,5 mm. Měřeno od hrany zásuvky až po konec kolíků.

Značení – Podívejte se na nápisy a značení. Loga výrobců, uvedený model, číslo šarže. Zkontrolujte, zda se uvedená značka „CE“. To je bezpečnostní značení.

Varování a pokyny – Návod k použití by měl obsahovat podmínky použití a varování. Základní bezpečnostní pokyny a také údaje o bezpečné likvidaci.

Poškození – Nikdy nepoužívejte poškozenou nabíječku. Porušená izolace, nalomený konektor apod.

Apple v poslední době provádí své vlastní testy na nabíječky prodávané na Amazonu. Obchod už vytvořil speciální program, do kterého se mohou přihlásit výrobci příslušenství. V něm lze získat povolení od majitele značky, že si je vědom prodeje příslušenství pro jeho výrobky a považuje je za bezpečné.

Zdroj: 9to5mac.comKam dál?