Apple AirPods. Zbytečnost nebo smysluplný produkt? Karel a jeho zkušenosti

Konec dohadů a spekulací. Zjistěte, jak to ve skutečnosti je s Apple AirPods. Nejedná se pouze o předraženou hračku? Má smysl si je vůbec pořizovat? Karel a jeho osobní zkušenosti prozradí mnohé.

Trh se sluchátky je skutečně obrovský, ale kvalitních produktů najdete velice málo. Jak těch drátových, tak bezdrátových. Někdo si vystačí se zařízeními za pakatel, jiní si rádi připlatí. A občas se větší investice vyplatí. Zvláště v případě Apple AirPods. Rukama mi prošla řada sluchátek různého druhu a s hromadou funkcí. Jak s Bluetooth připojením, tak i standardním jack konektorem, ale žádný takový produkt u mě dlouho nevydržel. Buď jsem nebyl spokojen se samotným hardwarem nebo jeho funkčností. Především se zamotanými kabely nebo špatnou indikací baterie. To víte. Blikající barevné kontrolky mi vzhledem ke zrakovému postižení opravdu nic neřeknou. Potřebuji skutečně funkční sluchátka po všech stránkách. A i když nejsou zrovna nejlevnější, jedinou správnou volbou se stávají Apple AirPods. Z jakého důvodu? Čím se liší od řady jiných sluchátek a proč jsem nakonec neodolal?

 

Okouzlující hned po vybalení

AirPody se nacházejí v nevelké čtvercové krabičce, na které krásně nahmatáte obrázek sluchátek. Otvírá se stejně, jako když např. vybalujete iPhone nebo iPad. Víko těsně přiléhá k okrajům balení, takže při jeho takřka samovolném vysouvání buďte opatrní. Když se vám podaří víko odklopit, narazíte na standardní brožurku týkající se vždy příslušného zařízení. Tato knížečka bývá součástí každého balení jakéhokoli produktu od Applu. Pod brožurkou se nalézají samotné AirPody v elegantním pouzdře. To se vám Snadno vejde do dlaně.

Stačí odklopit víčko pouzdra a dostanete se přímo k jednotlivým sluchátkům. Ty přichycuje magnet ve zdířkách navržených přímo v požadovaném tvaru.

Když si jednotlivé AirPody pořádně prohlédnete, zjistíte následně, že mají úplně stejný design, jako varianta Apple EarPods, akorát, že nemají vůbec žádný kabel, kterým by byla spojená. Jedná se o samostatná sluchátka bez drátů či šňůrky na krk. Jak vzhledově, tak i pohmatem je tento produkt jednoduše okouzlující.

Ze začátku jsem měl mírné obavy, že sluchátka brzy ztratím. Naučil jsem se ovšem chodit všude s pouzdrem, kde setrvávají, když nejsou zrovna v pohotovosti. Krásně v něm drží a jen tak snadno nevypadnou.

 

Spárování je fantazie

A to opravdu doslova. Představte si, že párujete AirPods třeba se svým iPhonem. Odemkněte telefon a dostaňte se na plochu. Otevřete pouzdro s AirPody uvnitř a podržte jej pár cm od iPhonu. Za krátkou chvíli se zobrazí na telefonu dialog, který vás už navede jak sluchátka bezpečně spárovat. Je to tak primitivní a snadné, že mi chvíli trvalo na popisovaný postup přijít. Nakonec se ale podařilo a nyní už nic nebrání tomu vychutnávat si zvuk ze sluchátek plnými doušky. Fungují spolehlivě nejen na iPhonu, ale dokonce i na dalších zařízeních, přihlášených pod jedním Apple ID. Mezi jednotlivými produkty můžete snadno přepínat. Stačí zvolit AirPods. Automaticky dojde k přepnutí zvuku na aktuálně používaném zařízení. Na iOS tuhle možnost naleznete v ovládacím centru, v Macu pak v nabídce Bluetooth nebo v sekci pro hlasitost. Aby tato vychytávka fungovala, musíte AirPody nejdříve ručně spárovat s jedním z vašich zařízení. Od doby, co mám AirPods, používám je jak na iPhonu, iPadu, tak i Macu. Nesmírně pohodlné a intuitivní.

 

Sama vědí, co mají dělat

Dalo by se říct, že tato sluchátka mají svoji vlastní hlavu. Neobvyklé chování v řadě situací je rozhodně jejich předností. Neobvyklý párovací a přepínací proces byl teprve začátek. Skutečně okouzlující je okamžik, kdy už máte AirPody připraveny k používání. Vstrčíte je do uší a nezaměnitelný zvukový tón vám oznámí, že došlo k úspěšné aktivaci. Vytáhnete jednu pecku z ucha a veškeré přehrávání se automaticky pozastaví. Vrátíte sluchátko zpět a zvuk pokračuje tam, kde byl utnut. Dvakrát poklepete jedním prstem na vnější stranu některého ze sluchátek a dojde k přijmutí nebo zavěšení hovoru či zapnutí Siri.

A to není všechno. Díky vlastnímu Firmwaru, který je součástí přímo AirPodů, mohou snadno přibýt další zajímavé funkce. Systém ve sluchátkách je možné v případě potřeby aktualizovat buď automaticky nebo manuálně.

AirPods prostě jednoduše ví, co mají dělat. Někdy mi připadají až moc inteligentní, ale jejich jednotlivé funkce dávají smysl. Tento produkt nejde nemilovat.

 

Energie na každém kroku

Součástí Apple AirPods je elegantní pouzdro, ve kterém silně doporučuji sluchátka přenášet. Bez pouzdra nikam nechoďte, nebo nebude trvat dlouho a titěrné pecky do uší ztratíte. Jednak pouzdro sluchátka chrání, ale především jim neustále doplňuje šťávu. Vestavěná baterie je neustále v pohotovosti a udržuje AirPody v bdělém stavu. Standardně vydrží 5 hod., s pouzdrem při ruce klidně celý den.

Apple AirPods

Zvykl jsem si na to, že když sluchátka aktuálně nepoužívám, ukládám je do pouzdra. Tam si vždy odpočinou a získají hromadu energie pro další práci. Fakt super.

Samotné pouzdro není nijak objemné. Velikostně se vám bez potíží vejde do kapsy u kalhot. Baterie v pouzdře mi vydržela tak 3 dny a to jsem AirPods používal jenom občas. Stačí pouzdro připojit Lightning kabelem k nabíječce iPhonu, iPadu nebo prostřednictvím USB do Macu a energie v něm se opět doplní.

Čas od času se vyplatí sledovat stav baterií sluchátek, ale i pouzdra. To můžete učinit buď díky blikajícím kontrolkám v pouzdře nebo na jakémkoli Apple zařízení, ke kterému máte zrovna sluchátka připojená. Na iOS ve widgetu baterie, v macOS pak v nabídce Bluetooth. V případě že chcete znát aktuální stav baterie v pouzdře a nestačí vám blikající kontrolka, postupujte tímhle způsobem.

Umístěte do pouzdra alespoň jeden AirPod, otevřete jej a přibližte několik cm k jednomu z vašich Apple produktů. Následně si snadno zjistíte energii jak ve sluchátkách tak i pouzdře. V okamžiku, kdy dochází jednotlivým sluchátkům šťáva, jste na to upozorněni zvukovou signalizací.

Koncepce dobíjení AirPods prostřednictvím dobíjecího pouzdra se mi velice zamlouvá, stejně jako doplňování energie díky Lightning kabelu. Tím, že pouzdro lze dobíjet i s pomocí nabíječek k iPhonu nebo iPadu, se AirPody stávají velice mobilní a můžete je používat skutečně všude a dostatečně dlouho.

 

Doma, v práci nebo hlučném prostředí, je to fakt jedno

Elegance a samotná velikost sluchátek zajišťuje jejich snadné přenášení a používání kdekoli. Lehce je vstrčíte do kapsy kalhot, vylovíte, pověsíte do uší a tradá. Už běží. Používat je můžete opravdu všude. Jak doma, v práci, tak i např. v hlučné kavárně nebo na ulici při velkém provozu. Krásně hrají a mají nesmírně kvalitní zvuk. Zvláště na nich oceňuji skutečnost, že i když prostřednictvím AirPodů něco posloucháte, nezacpou vám úplně uši. Snadno tedy slyšíte jak dění ve sluchátkách, tak i okolní zvuky. A to je především z mého hlediska hrozně super. I pře svůj zrakový handicap jsem neustále v obraze. Zajímavým úkazem je, že i přes zachytávání dění v okolí s AirPody v uších, nijak neztrácí na okázalosti a kvalitě zvuku. Obojí se skvěle doplňuje. Schválně jsem používání AirPods zkoušel v různých prostředích. V poklidném, ale i hlučném. A nemůžu si na nic stěžovat.

 

AirPods nejsou pro každého

I přes řadu skvělých funkcí, nejsou tato sluchátka určena všem uživatelům. Mají totiž pouze jediný tvar a pokud vám nepadnou do uší, nemá cenu si je ani pořizovat. Jestli jste ale byli spokojeni s drátovými EarPody, pak jde o produkt přesně pro vás. V okamžiku, kdy zjistíte, že drží v uších, tak snadno vám už nevypadnou. Můžete s nimi klidně i cvičit nebo běhat.

Uznávám, cena je na jednu stranu celkem vysoká a mnozí uživatelé by si AirPody nepořídili už jen z tohoto principu. Pokud se na tento produkt díváte tímhle způsobem, nemá smysl si jej ani pořizovat. Nicméně když se odhodláte a zainvestujete do něj, zjistíte, že kupujete kvalitu a opravdu propracované příslušenství ke všem vašim Apple zařízením.

Já osobně jsem zkoušel řadu sluchátek. Jak drátových, tak i těch bezdrátových. Levných, ale i produkty za několik tisíc. Blikající kontrolky, které mi toho opravdu moc neřeknou. Nedoladěná zvuková signalizace či špatně zobrazován stav baterií. Nekvalitní zvuk, kompletní izolace od okolního prostředí. Každá sluchátka jsem vydržel používat nějakou dobu, ale nakonec vždy skončili v zásuvce stolu. Nejdéle v mých rukou setrvala Apple EarPods.

 

Váhání, zklamání a nakonec nadšení

I já jsem dlouho uvažoval o tom, jestli si vůbec AirPods pořizovat. Odrazovala mě od toho především jejich cena. Nemají dráty. No a co? Podobné funkce najdu i u jiných produktů. K Vánocům jsem tedy sáhl po jednom modelu za dva tisíce. Bezdrátová sluchátka s Bluetooth 4,1, která hodně připomínala samotné AirPody. Zapínala se tím,že je stačilo oddálit od sebe, po vyndání z uší se pozastavoval přehrávaný zvuk. Měla zvukovou signalizaci při párování a zapnutí, zobrazoval se u nich stav baterie ve stavovém řádku na iOS.

Pro mé účely ideální. To ovšem pouze do chvíle, dokud jsem nezjistil o jaká sluchátka se vlastně jedná. Malá, elegantní, lehce přenosná v krásném pouzdře. Hrála úžasně a neměnil bych, kdyby nešlo o špunty do uší. Při jejich používání dochází ke kompletní izolaci okolního zvuku. Pro někoho super volba, ale mě tato skutečnost nesmírně vadí. Vždy jsem rád v obraze i se sluchátky na uších. Zvláště, když se nemůžu spoléhat na zrak.

Tohle byla poslední kapka. Hned jak mi to situace dovolila, sáhl jsem po Apple AirPods. A konečně mám sluchátka,která splňují má očekávání. Používám je se všemi svými zařízeními a jsem nesmírně spokojen. Rozhodně se nedomnívám, že jde o předraženou hračku, ale o skutečně propracovaný a kvalitní produkt na tom správném místě.

Jak se vy osobně díváte na Apple AirPods? Pište do komentářů.

Kam dál? • Matej

  Musím 100%-ne súhlasiť! Tiež som vystriedal x slúchadiel. Mám ich od soboty a som naozaj očarený z ich zvuku a neskutočnej jednoduchosti používania, veľkosti a párovania s iPhonom.

  • Karel Giebisch

   Nesouhlasit s tím článkem nebo souhlasit? Nějak nechápu. Jsi očarován s AirPodů nebo z jiných sluchátek?

   • Daniel

    Souhlasí – jen celkem neobratně použil slůvko „ne“ . (stoprocentNĚ)

   • Matej

    Mrzí ma, že došlo k nedorozumeniu so zvoleným slovom „100%-ne“, neuvedomil som si to a každopádne to nemení nič na mojom názore o úžasnosti Airpods 🙂

 • Matěj Sedláček

  Zajímalo by mě jak se sluchátka chovají když chci jedno dobíjet a druhé poslouchat. Celkově dá se používat jen jedno sluchátko? Děkuji.

  • Karel Giebisch

   Ano, dá. Klidně si lze dát do ucha jen jedno sluchátko a to druhé v pohodě dobíjet v pouzdře. Jak je psáno v článku, sluchátka nic je nespojuje. Žádná šňůrka nebo káblík. Klidně se dá poslouchat jen s jedním sluchátkem, ale taky se dá o zvuk podělit s někým dalším. Prostě někomu vstrčíš jedno sluchátko a posloucháte oba..

 • conscience

  „Sami vědí, co mají dělat“
  V této větě bych se přimlouval za drobnou změnu. Kdyby to psal někde jinde jistý Zavřel, budiž, ale zde se jedná jistě jen o překlep. 😊

 • Jozef Cmar

  Pořád u mě vede klasický sluchátkový konektor, který naštěstí rozumní výrobci v telefonech nechávají…

  • Karel Giebisch

   Mi kabely po nějaké době začaly vadit. Motanice drátů a vždy mi trvalo nějakou dobu, než jsem suchátka rozmotal. Navíc když má člověk iPhone7, kde Jack konektor chybí, jsou AirPods vhodným řešením. Lze sice zapojit Lightning redukci, ale to je z mého hlediska hrozně nešikovné.

 • conscience

  „Sami vědí, co mají dělat“
  Opravte si prosím to měkké „i“, přece nechcete spadnout na (pod)úrověň jistého pana Zavřela z jistého kvazi webu LsA… 😀
  Pak ten příspěvek klidně smažte.

 • Jan z Rokycan

  „Sami vědí, co mají dělat“
  Opravte si prosím to měkké „i“, přece nechcete spadnout na (pod)úrověň jistého pana Zavřela z jistého kvazi webu LsA… 😀
  Pak ten příspěvek klidně smažte.

  • Díky, opraveno a dokonce se jedná o střední rod, takže sama 🙂

   • Jan z Rokycan

    Jejda, až teď jem si všimnul toho handicapu pana Giebische, tak to se teda omlouvám za pruzení a klobouk dolů.

 • CanUhearMe

  Také se podělím o svůj názor: AirPody používám cca 3 týdny a jsem s nimi zatím velice spokojený. Jsou malé, lehké a dobře mi drží v uchu. Párování s iPhonem je rychlé a jednoduché. Zvuk je dostatečně kvalitní i hlasitý (pro běžný poslech). Výdrž baterií je pro normální používání dostatečná a samovybíjení u mého kusu je jen cca 3-5% za noc. Skutečnou kvalitu produktu však ukáže až čas (alespoň tak 1-2 roky používání). Trochu se bojím toho, jak rychle budou „stárnout“ baterie, no uvidíme.. Cena je teda na peckový sluchátka opravdu hodně vysoká, ale když vezmu v úvahu co všechno je uvnitř, kolik to asi dalo práce vymyslet a jak to společně funguje, tak pak ta cena dává smysl. Jediné co mě trochu mrzí je to, že když si je vezmu ven (třeba na běhání) tak pravděpodobně vzbudím i nějaký ty hejty kolem. Moc to nechápu. Můžu Vám říct, že nejsem jeden z těch co pro ně 1000Kč nejsou žádný peníze. A na AirPody jsem si šetřil několik měsíců. Celkově je to dle mého názoru dobrý produkt a takový malý technický zázrak. Ale možná že jsem ovlivněn tím, že jsem o tomto produktu snil cca 20 let. V té době jsem měl ještě starého walkmana Sony (na kazetu) s peckovými sluchátky (viz. odkaz níže) a to byl teda komfort používání docela jinde.. 😀

  1url.cz/otgq6

  Osobně bych těm co nad AirPody váhají doporučil zvážit, jestli je bezdrátová svoboda a jednoduché používání to co opravdu chtějí. Protože jinak dostanete za hodně peněz normální hodně drahý peckový sluchátka, kterým „jenom“ ustřihly kabely a žádné navýšení kvality zvuku se zde oproti drátovým EarPodům nekoná.

  Já třeba prostě rád poslouchám hudbu a dráty mě při pohybu dost vadily. Tak jsem si je koupil a nelituji.