Apple klesl na 5. místo v hodnocení notebooků, předchozí roky přitom vedl

Žebříček magazínu LaptopMag usoudil, že v současnosti nemá Apple příliš dobré MacBooky, a zařadil je v konkurenci tradičních značek až na 5. místo.

Redaktoři média se rozhodli, že Apple tentokrát nebude na prvním místě. To držel každý rok 6 let dozadu. Nyní ale spadl až na 5. místo. Žebříček se sestává z 6 kategorií a každá má jasně dané hodnocení. Celkem může značka získat až 100 bodů. Největší rezervy mají MacBooky v ceně a nutnosti přikoupení dalšího příslušenství, aby je mohl majitel plnohodnotně využít.

Apple MacBook Pro Touch Bar

 

Apple překonal i Asus

V seznamu značek se poprvé na první místo vyšvihlo Lenovo. S odstupem se pak na vrchol dívá Asus, Dell a HP. O 5. místo se Apple ještě dělí s Acerem. Podle vysvědčení pak americká společnost obdržela za své MacBooky 78 bodů. Nejlépe hodnocené kategorie jsou pro ni podpora a záruka. Naopak nejméně se redaktorům líbí poměr ceny a výběru.

Apple

Ve vysvětlení, proč je hodnocení v posledně jmenované kategorii tak nízké, magazín uvádí, že Apple nabízí pouze pár MacBooků, a nejlevnější začíná na 1 299 dolarech (vyjma staršího MacBooku Air). Ve své zprávě dokonce píší:

Pokud hledáte cenově dostupný notebook, na Apple nekoukejte.

Zpráva dále konstatuje, že MacBook Air neobdržel aktualizaci více než 2 roky a pravděpodobně bude ukončen. Kritika se také valí na to, že v nabídce není žádné zařízení s dotykovým displejem, pokud tedy pomineme nejnovější modely MacBooku Pro s Touch Barem.

 

MacBooky jsou moc drahé

Šéfredaktor Mark Spoonauer poukazuje i na to, že americká společnost přestala nabízet 11palcový MacBook Air a současný 12palcový MacBook je jako vstupní model předražený. Varianta 13palcového MacBooku Air pak nestačí konkurenci, protože využívá procesory Intel 5. generace. Ostatní značky jsou tak 2 generace napřed.

Apple

Spoonauer také není spokojen se současným marketingem společnosti v podobě nabídky iPadu Pro jako náhrady za MacBook. Říká:

Neexistuje žádný touchpad, kterým by šel ovládat iPad a iOS prostě není tak dobrý systém na multitasking jako macOS.

Skóre MacBookům nezlepšuje ani nabídka portů. Ta se u 12palcového MacBooku a MacBooku Pro omezila pouze na USB-C konektor. To design už hodnocení navyšuje. I když společnosti Asus nebo HP i v tomto Apple předčily.

Kategorie Podpora má ale jediného vládce a je jím cupertinská firma. Je chválena zejména pro přehledné stránky podpory a další podpůrná vylepšení. Jediným mínusem je nedostatek podpory na Facebooku.

 

Co na žebříček říkáte? Přijde vám hodnocení směšné, nebo se s ním ztotožňujete?

Zdroj: Appleinsider.comKam dál?