Jak Apple dosáhl za 36 let na burze nárůstu akcií o 18 000 %?

12. prosince 1980 se společnost Apple Computer Inc. rozhodla vkročit na burzu. Jak dosáhla tržní hodnoty 604 miliardy dolarů?

Ihned po vstupu na burzu a první veřejné nabídce akcií, se firmě podařilo prodat 4,6 miliónů kusů. Každou za 22 amerických dolarů. Žádná jiná firma od roku 1956, kdy na burzu vstoupila automobilka Ford, nevygenerovala takový kapitál. Na konci dne se mohl Apple pyšnit dosažením 1,778 miliardy dolarů. O 33 let později se částka navýšila až o 18 000 %. Nejvyšší tržní kapitál pak tvořil přes 604 miliard dolarů.

 

Rok 1980

Se získaným kapitálem Apple hodlá financovat vývoj svých počítačů Lisa a Macintosh. Tuto dekádu tak zakončuje s nárůstem o 199 procent. V tomto období ještě nikdo nemohl tušit, kam až se podaří firmě vystoupat.

Apple akcie

 

Rok 1990

Začátek devadesátých let nebyl pro Apple příliš úspěšný a v průběhu tohoto období se společnost dostala až na samé dno. Firma doplácela na nepřítomnost Steva Jobse, který byl v roce 1985 vyhozen. Cupertinské firmě přitížil také soud s konkurenčním Microsoftem a spor o duševním vlastnictví.

Média přestala Applu věřit. Uživatelé se začali ztrácet v nabídce produktů, a tak bylo jasné, že se musí uvažování firmy vydat jiným směrem. Společnost správně předvídala přesun zájmu společnosti na přenosná zařízení, který vyústil ve vývoj mobilní architektury ARM.

V roce 1996 se do firmy vrátil Steve Jobs, aby ji pomohl se vzchopit. Seškrtal portfolio produktů na minimum. Do konce desetiletí se neuvěřitelně zvedly akcie firmy a rok 1999 končila firma se zvýšením ceny akcie o skoro 200 %.

Apple akcie

 

 

Rok 2000

Po počátečním přešlapování na začátku nového tisíciletí se Apple snažil stále investovat do přenosných zařízení, jakým byl hlavně iPod. Společně se snahou navýšení výdrže baterie se firma zaměřovala hlavně na softwarové aktualizace.

To se Applu dařilo a znamenalo to pozvolný růst akcií. Větší propad přišel až v roce 2006, kdy vznikly pochybnosti o budoucnosti těchto produktů. Ihned po opětovném nastolení nárůstu se ale cupertinská firma vytasila se světově nejúspěšnějším technologickým produktem vůbec – iPhonem. Ten znamenal pro Apple v roce 2007 velký úspěch.

Posledním větším propadem v tomto desetiletí byl přelom let 2008 a 2009. Analytici vytvořili fámu o indikátorech propadu akcií. Během několika měsíců byly ale obavy pryč a mohl pokračovat další růst. Na konci období se mohla firma chlubit zvýšením hodnoty akcií o 660 %.

Apple akcie

 

 

Rok 2010

Ani další desetiletí neznamená pro Apple propad. Prvních 6 let od roku 2010 dosahuje firma dalších milníků. Tim Cook se v roli hlavního představitele společnosti osvědčuje více než dobře a je znát, že hlavní zbraní tohoto muže je obchod. Na pozici generálního ředitele je od polovinu roku 2011 (už dříve se ale v této pozici objevil kvůli zdravotním indispozicím Steva Jobse).

Jedním z propadů v tomto období byl rok 2013. To se trh bál nástupu hlavního konkurenta Samsungu. Vytvořila se tak domněnka, že Apple nemůže být ve společnosti jihokorejské firmy tak úspěšný. Nebyla to pravda.

Teď se naopak zdá, že díky přešlapům konkurenční firmy se Apple může těšit na další vzestup. Vlajková loď Samsungu Note 7 se totiž potýkal s obrovskými problémy, až jej společnost úplně odstavila z prodeje. Poslední tečkou za působením tohoto telefonu je omluva společnosti zákazníkům: Samsung se omlouvá zákazníkům za Note 7.

Apple akcie

V současné době nadále hodlá Apple investovat do budoucích technologií a do nového sídla Campus 2. Mobilní platforma iOS je neúspěšnější na světě a výnosy z obchodu s aplikacemi jsou obrovské. Nové služby, jako jsou Apple Music pak mají přinést firmě další očekávaný zisk.

Zdroj: Appleinsider.comKam dál?